Reklamverenlerin affiliate ağından sağladığı faydayı artırmanın 3 yolu

Yazar: | 06 Mart 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Reklamverenlerin affiliate ağından sağladığı faydayı artırmanın 3 yoluAffiliate pazarlama, performans yayıncılarına ve reklamverenlere sunduğu fırsatlarla, dijital platformdaki ticareti daha karlı, dolayısıyla daha keyifli hale getiriyor. Kazan- kazan ilkesinin temel alındığı affiliate pazarlamadan doğru stratejilerle yüksek kazanç sağlamak için öncelikle bir affiliate ağında yer almak gerekiyor.

Affiliate ağında yer almak reklamverenlere doğru bir strateji ve küçük bir yatırımla; marka bilinirliği sağlama daha geniş bir potansiyel müşteri kitlesine ulaşma ve dolayısıyla satışları artırma gibi birçok avantaj sağlıyor. Tüm bunların yanında başarılı bir affiliate ağı reklamverenlerin tüm dijital pazarlama stratejisine yön verecek bir ufuk açabilir.

Eğer siz de affiliate pazarlama yoluyla, hedef kitlenize ulaşarak dijital pazarlama hedeflerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, bulunduğunuz affiliate ağından sağladığınız faydayı artırabilirsiniz. Türkiye’nin lider affiliate ağı ReklamAction olarak, bulunduğunuz affiliate ağından elde ettiğiniz faydayı artırmanızı kolaylaştıracak birkaç öneri hazırladık…

1.Uzun vadeli düşünmek

Marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı artırmak için daha geniş bir potansiyel kitleye ulaşmak, elbette affiliate ağından beklentilerinizin önemli bir kısmını oluşturuyor. Ancak, affiliate pazarlama stratejinizi sadece yeni müşteri kazanmaya odaklamanız faydalı olmayabilir. Bu hedeflerin yanı sıra var olan müşterilerinizi tekrar satın almaya yönlendirecek ya da yeni müşterilerinizle aranızda bağ oluşmasını sağlayacak türde kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Bu anlamda sadık müşterileriniz, sürekli kazanç sağlamak için mutlaka dikkat etmeniz gereken bir kitle. Dolayısıyla, yeni müşterileri kazanmaya çalışırken, sadık müşterilerinizi göz ardı etmemeniz daha doğru olur. Bu çerçevede affiliate ağının yardımıyla oluşturduğunuz kampanyaların sağladığı kazancı artırmak için yeni müşteriler kazanmanın yanı sıra var olan müşterilerinizi sadık müşteriye dönüştürecek promosyon çalışmaları yapmanız gerekebilir.

2. Müşteri analizi

Hem yeni hem de var olan müşterilerinizin satın alma davranışlarını ve ilgi alanını doğru analiz etmeniz, ilerleyen dönemlerde geliştireceğiniz kampanya ve promosyon çalışmaları için size ışık tutabilir. Satış stratejilerinizi belirlerken affiliate ağınızı daha verimli kullanabilmenizin yolu, bu analizlerin doğru yapılabilmesinden geçiyor. Doğru bir analiz için, internet araçlarını kullanarak, affiliate ağının sağladığı verileri gözden geçirerek ya da sitenizdeki üyelik bilgileri üzerinden; cinsiyet, yaş aralığı ve kullanıcıların sitenize hangi yayıncı sitelerden ulaştığını belirlemeniz faydalı olabilir. Böylece bu analiz sonuçlarından yola çıkarak müşterilerinizin ilgisini çekebilecek doğru ürünlerle ilgili kampanyalar oluşturabilir ve affiliate pazarlamadan sağladığınız faydayı artırabilirsiniz.

Bu bilgiler doğrultusunda, örneğin hedef kitleniz çoğunlukla 30 yaş üzeri kadınlar oluşturuyorsa, kozmetik, çocuk ve özel günlerle ilgili farklı ürün kategorileri, onların günlük hayatlarını kolaylaştırabilecek nitelikte ürünlerden oluşan indirim paketleri oluşturarak affiliate kampanyalarınızın etkisini artırabilirsiniz.

3. Yayıncıya göre komisyon oranı belirlemek

Affiliate ağlarının en önemli parçalarından biri de kuşkusuz performans yayıncıları. Yayıncılarla aranızdaki ticaret ilişkisini daha etkili hale getirebilmek için, komisyon oranlarını standart olarak belirlemek yerine, bu oranı yayıncı site üzerinden gelen müşterilerin niteliğine göre değerlendirmenizde fayda var.

Özellikle, sadık müşterilerinizle kazandığınız yeni müşterileriniz için farklı komisyon oranları belirleyebilirsiniz. Aynı şekilde, müşteri dönüşüm oranına herhangi bir artış sağlamayan performans yayıncılarıyla olan çalışmalarınızı gözden geçirerek, sizin için en doğru yayıncı siteleri bulmak üzere bulunduğunuz affiliate ağından destek alabilirsiniz.

Bahsettiğimiz ipuçlarından faydalanarak affiliate ağından sağladığınız faydayı artırabilir ve daha etkili affiliate kampanyaları oluşturabilirsiniz. ReklamAction hedef kitlelerine en etkili şekilde ulaşmak isteyen reklamverenler ile  zamanlarını kazanca çevirmek isteyen yayıncıları güvenilir bir platformda buluşturuyor. Gelin siz de reklamveren olarak ReklamAction üyeliğinizi bugünden oluşturun ve size neler sunabileceğimizi kendiniz görün…

Bir Cevap Yazın