Reklamverenler için affiliate pazarlamada başarılı olmanın yolları

Yazar: | 10 Ağustos 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Reklamverenler için affiliate pazarlamada başarılı olmanın yollarıAffiliate pazarlama, reklamverenlere sunduğu düşük bütçe ile yüksek yatırım dönüşü elde etme avantajıyla, son yıllarda birçok firmanın dijital pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası haline geldi. Affiliate pazarlama sayesinde reklamverenler, geleneksel reklamlara ayırdıkları bütçelerin çok daha azıyla satış hedeflerine ulaşma fırsatı buluyor.

Affiliate pazarlamanın tüm bu nedenlerle gün geçtikçe yaygınlaşması, bu mecrada gerçekleştirilen kampanyaları farklılaştırmayı gerektiriyor. Peki doğru stratejilerle kampanya oluşturmak ve yüksek dönüşüm oranı elde etmek için nelere dikkat etmek gerekiyor? Türkiye’nin lider affiliate ağı ReklamAction olarak reklamverenler için affiliate pazarlama stratejilerini başarıya ulaştıracak bazı ipuçlarını bir araya getirdik…

Dönüşüm oranını takip etmek

Reklamverenler için affiliate pazarlamadaki başarı ölçütleri arasındaki en önemli veri dönüşüm oranı. Bu nedenle sitenize gelen trafiğin ne kadarını müşteriye dönüştürdüğünüzü ya da trafiğin hedeflenen eylemi ne ölçüde gerçekleştirdiğini takip etmeniz önem taşıyor.

Pek çok firma affiliate kampanyalarında dönüşüm oranından önce yayıncılar üzerinden sitelerine gelen trafiği önemseyebiliyor. Ancak sitenize sağlanan trafik önemli olsa da eğer bu trafik herhangi bir eylem gerçekleştirmeden sitenizden ayırılıyorsa ve bir daha sitenize dönüş yapmıyorsa affiliate yatırımlarınız işe yaramayabilir. Bu nedenle analizler sırasında öncelikle dönüşüm oranına odaklanmanız, eğer bu oranda istediğiniz seviyede değilseniz hangi opmizasyonları gerçekleştirmeniz gerektiğine kadar vermeniz önem taşıyor.

Varış sayfası optimizasyonu

Bahsettiğimiz gibi yayıncılardan sitenize gelen trafikte bir sorun yoksa ancak dönüşüm oranınız beklenilen düzeyde değilse sitenizin landing page optimizasyonuna ihtiyacı olabilir. Eğer varış sayfasında, yayınının içeriğinde tanıttığı kampanyaya ilişkin net açıklamalar yoksa, ziyaretçi ürün ya da hizmete ulaşmak için karışık site yapısı ve tasarımı içerisinde çaba sarf etmek zorunda kalıyorsa, herhangi bir satın alma kararı vermeden sitenizden ayrılabilir.

Affiliate pazarlamada yayıncının hedef kitleye ulaşması dahası okuyucuyu ikna ederek reklamverenin sitesine yönlendirmesinden sonra son aşamada potansiyel müşterilerinizi kaçırmamak için siz de varış sayfanızı tekrar değerlendirebilirsiniz.

Doğru fiyatlandırma

Firmaların affiliate pazarlama yatırımlarından bekledikleri geri dönüşü alabilmeleri için en önemli noktalarından biri de doğru fiyatlandırmadır. Affiliate kampanyalarında yer alacak ürünleriniz için doğru fiyatı belirleyerek başarınızı artırabilirsiniz.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta ise doğru fiyatlandırmanın en düşük fiyat olmadığı. Eğer affiliate pazarlamadan daha başarılı sonuçlar elde etmek için ürününüzün fiyatını piyasanın altındaki seviyede tutarsanız, ürünün kalitesiz olarak algılanmasına neden olabilirsiniz.

Bu nedenle fiyat belirlerken hem pazar şartlarını hem de hedef kitlenin beklentilerini göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Yayıncı komisyonu

Affiliate pazarlamada firma olarak başarılı olmanız için birlikte çalıştığınız yayıncıların da en az sizin kadar hedefe odaklanmış olması ve tanıttığı ürün ya da hizmete inanması gerekiyor. Bunun için de reklamverenlerin yayıncıların komisyon oranı teşvik edici bir stratejiyle belirlemesi gerekiyor. Bu anlamda performans odaklı bir komisyon oranı belirlemek, birlikte başarılı kampanyalar yürütülen yayıncıların komisyon oranlarını belirli süre ve oranlarda artırmak yararlı olabilir.

Reklamverenlerin affiliate pazarlamada tüm bu önerileri göz önünde bulundurarak daha fazla kazanç sağlamaları mümkün. Eğer siz de online satış hedeflerinizi yakalamak için affiliate pazarlamadan faydalanmak istiyorsanız ReklamAction size bu konuda yol gösterebilir ve gelirinizi artmanıza yardımcı olabilir. Gelin sizde reklamveren olarak ReklamAction üyeliğinizi bugünden oluşturun ve kazanmaya başlayın.

 

Bir Cevap Yazın