Reklamverenler için affiliate pazarlama stratejilerini şekillendirecek 4 ipucu

Yazar: | 20 Mart 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Reklamverenler için affiliate pazarlama stratejilerini şekillendirecek 4 ipucuReklamverenlerin düşük bütçelerle yüksek yatırım dönüşü sağladıkları affiliate pazarlama, son yıllarda birçok firmanın dijital pazarlama stratejilerinin önemli bir oyuncusu haline geldi. Affiliate pazarlama sayesinde firmalar, pazarlamak istedikleri ürünlerini geniş bir potansiyel müşteri kitlesiyle buluşturabiliyor.

Ancak affiliate pazarlamanın giderek yaygınlaşması, gerçekleştirilen kampanyaları daha etkili ve farklı hale getirmeyi gerektiriyor. Doğru stratejilerle oluşturulan kampanyalar, yüksek dönüşüm oranı ile reklamverenlere birçok önemli katkı sağlarken, bazı noktaları gözden kaçırılmış olan çalışmalar hedeflere ulaşamayabiliyor. ReklamAction olarak affiliate pazarlama stratejinizi başarılı olmasını sağlayacak bazı ipuçlarını sizler için biraraya getirdik…

1. Çeşitlendirilmiş trafik kaynakları

Reklamverenler için affiliate pazarlamada temel alınması gereken nokta birçok yayıncıyla çalışarak çeşitli kaynaklardan kendi sitelerine kaliteli trafik sağlayabilmek. Bu nedenle ne kadar farklı yayıncıyla çalışılırsa bu hedefe ulaşabilmek o kadar kolaylaşır. Ancak bu noktada yayıncıların kaliteli olmasına, firmaların hedef kitlesiyle örtüşen bir okuyucu trafiğine sahip olmasına dikkat etmek gerekiyor. Tüm bu ayrıntıları doğru şekilde değerlendirebilmek ve affiliate pazarlama stratejilerinin başarılı olmasını sağlamak için güvenilir bir affiliate ağıyla çalışmak da son derece önemli.

2. Kampanyada yer alan ürünleri farklılaştırmak

Affiliate kampanyaları sadece marka bilinirliğini artırmak, firmanın web sitesine e-bülten üyesi kazanmak gibi amaçlarla düzenlenebileceği gibi yeni piyasaya sürülen ya da satışları artırılmak istenen ürünlere yönelik olarak da hazırlanabilir. Bu noktada hedef kitlenin ilgisini çekebilmek için affiliate kampanyalarında yer alan ürünleri çeşitlendirmek de faydalı olabilir. Böylece sadece bir ürüne odaklanmak yerine farklı ürünlerle satışların artması sağlanabilir ve şirket karlılığı artırılabilir.

3. Trafiğe değil, dönüşüm oranına odaklanmak

Affiliate pazarlamadaki başarı ölçütlerinden biri de dönüşüm oranı. Yani “sitenize gelen trafiğin ne kadarı müşteriye dönüşüyor ya da hedeflenen eylemi gerçekleştiriyor?” sorusuna verdiğiniz cevap. Bu anlamda pek çok firma, kampanya analizleri sırasında önceliği affiliate yayıncılar üzerinden sitelerine gelen trafiğe verebiliyor. Sitenize sağlanan trafik elbette önemli ancak bu trafik herhangi bir eylem gerçekleştirmeden sitenizden ayırılıyorsa ve bir daha sitenize dönüş yapmıyorsa, size bir katkı sağlayamayabilir. Bu anlamda affiliate kampanyalarınızın başarısını analiz ederken öncelikle dönüşüm oranına odaklanmanız ve dönüşüm oranını yükseltecek stratejiler oluşturmanız önem taşıyor.

4. Landing page optimizasyonu

Okuyucular performans yayıncılarının hazırladığı içeriği okudular ve içerikte sunulan fırsattan ya da üründen etkilenerek, ürünü daha ayrıntılı şekilde incelemek ya da satın almak için sitenize yöneldiler. İşte tam bu noktada etkileyici bir landing page yani varış sayfası potansiyel müşterinizin satın alma kararını olumlu şekilde etkileyebilir. İçerikte yer alan fırsatların belirtilmediği ya da okuyucunun ürün yerine ana sayfaya yönlendirildiği durumda, ziyaretçi sitede ürünü ya da kampanyayı aramak için ekstra çaba göstermek istemeyerek sitenizden ayrılabilir. Böylece potansiyel müşterinizi elinizden kaçırmış olabilirsiniz. Bu nedenle başarılı bir affiliate stratejisi oluşturmak için landing page optimizasyonuna önem vermeniz gerekiyor.

Tüm bu ayrıntıları göz önünde bulundurarak affilite pazarlama hedeflerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. ReklamAction, bu anlamda hedef kitlelerine erişmek isteyen reklamverenler ile  zamanlarını kazanca çevirmek isteyen yayıncıları güvenilir bir platformda buluşturuyor. Gelin siz de reklamveren olarak ReklamAction üyeliğinizi bugünden oluşturun ve size neler sunabileceğimizi kendiniz görün…

Bir Cevap Yazın