Reklamveren ve yayıncılar için 5 önemli affiliate pazarlama trendi

Yazar: | 23 Şubat 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Reklamveren ve yayıncılar için 5 önemli affiliate pazarlama trendiDijital pazarlama teknolojinin gelişimine bağlı olarak hızla değişiyor ve gelişiyor. Bu dünyanın önemli bir parçası olan affiliate pazarlama da bu gelişimden payını alıyor. Dünya genelinde 20. yılını yaşayan affiliate pazarlama; mobil kullanımda yaşanan yükselme ve her geçen gün farklılaşan web sitesi takip teknolojileri ile giderek farklı bir boyut kazanıyor.

Yaşanan tüm teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmek için affiliate ekosistemi içinde yer alan reklamveren ve yayıncıların, yeni trendler hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Affiliate pazarlama kampanyalarının başarısını etkileyen ve hem reklamverenleri hem de yayıncıları yakından ilgilendiren bu güncel gelişmelere gelin daha yakından bakalım…

1. Kalitelik içerik

Son yıllarda içerik pazarlama, gelir oranı ve çok sayıda kullanıcıya ulaşabilmesi sebebiyle özellikle performans yayıncıları için önemli bir pazarlama aracı haline geldi. Kaliteli içerik oluşturmaya verilen önem her geçen gün artarken, yayıncılar daha nitelikli içerikler sunmak için önemli çalışmalar gerçekleştiriyor.

Bu anlamda içerik pazarlaması gelişmeye devam ederken, affiliate kampanyaları içerisinde önemini korumaya devam edeceği öngörülüyor. Performans yayıncılarının içeriklerinden daha fazla gelir sağlayabilmesi için okuyucu odaklı olmaya devam etmesi gerekiyor. Ayrıca yayıncıların daha fazla kullanıcıya ulaşarak, kaliteli trafik sağlayabilmek için arama motoru optimizasyonu çalışmalarına verdikleri önemin artarak devam etmesi bekleniyor.

2. Farklılaşan ödeme sistemleri

Çevrimiçi ve çevrimdışı dünya arasındaki çizgi; reklamlar ve kullanıcılara yönelik gerçek zamanlı teklifler sayesinde her geçen gün biraz daha ortadan kalkıyor. Bu gelişimler affiliate pazarlama ekosistemini de her açıdan olduğu gibi ödeme türleri noktasında da ilgilendiriyor. Affiliate pazarlamada; CPC, CPM, CPA, CPI, CPE gibi ödeme sistemleri varlığını sürdürürken teknolojik gelişmelere paralel olarak yeni modellerin ortaya çıkması da bekleniyor.

3. Mobil odaklı affiliate pazarlama

Affiliate pazarlama alanını etkileyen en önemli trendlerden biri de büyümeye devam eden mobil cihaz kullanımı. Mobil cihazların kullanımının artmasına bağlı olarak, mobil kullanıcılara yönelik üretilen içerikler de rekabet avantajı sağlamak isteyen yayıncılar ve reklamverenler için önem kazanıyor.

Forbes Dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2017 yılında yapılacak mobil cihaz satışlarının yüzde 87’sini tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonların oluşturacağı düşünülüyor. Bu bilgiden yola çıkarak, affiliate kampanyalarında mobil kullanıcıların ilgisini çekecek tekliflerin sunulmasıyla güncel trendlerin yakalanabileceği öngörülüyor.

4. Uluslararası perspektif

Affiliate kampanyalarında belirli bir bölge ile sınırlı kalmamak ve uluslararası boyutta çalışmalar yapmak kampanyaların etkinliğini artırabiliyor. Rekabet avantajı sağlayabilmek için affiliate kampanyalara daha geniş bir perspektiften bakarak, farklı uluslararası pazarların dinamiklerini ve bu pazarlarda yer alan kullanıcıların ihtiyaçlarını anlamak önem kazanıyor.

5. Yeniden hedefleme çalışmaları

İnternet reklamcılığında son yıllarda yükselişe geçen ve affiliate pazarlama içerisinde de yavaş yavaş yerini alan yeniden hedefleme (retargeting) çalışmaları ile reklamverenler daha önce sitelerini ziyaret etmiş kullanıcılara tekrar ulaşabilme fırsatı sağlıyor. Kullanıcılarının ilgisini çeken ürünleri ziyaret ettikleri diğer web sitelerinde tekrar karşılarına çıkarma mantığı üzerine kurulu yeniden hedefleme kampanyaları kullanıcılarının satın alma olasılığını artırmayı sağlıyor.

Yeniden hedefleme modeli ile kullanıcılara ilgi gösterdikleri ürünleri tekrar hatırlatmanın yanında onlara farklı ürün ve kampanyalara yönlendirme şansı da doğuyor. Kullanıcıların satın alma eğilimlerini artırmayı sağlayan yeniden hedefleme modelinin de yakın gelecekte affiliate pazarlama alanındaki yükselişini sürdürmesi bekleniyor.

Aktardığımız bu trendler affiliate pazarlamanın yakın gelecekte izleyeceği yol ile ilgili ipuçlarını veriyor. Eğer sizde affiliate pazarlamada yaşanan gelişmelerden uzak kalmamak, trendleri yakalamak ve bakış açınızı değiştirmek istiyorsanız ReklamAction reklamvereni olabilir, eğer affiliate pazarlama ile gelir elde etmek isteyen bir yayıncısıysanız, hemen bir ReklamAction yayıncı hesabı oluşturarak daha fazla kullanıcıya ve reklamverene ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın