Performans yayıncılığında başarılı olmak için 7 ipucu

Yazar: | 02 Mart 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Performans yayıncılığında başarılı olmak için 7 ipucuAffiliate yayıncılığı, yer ve zaman kısıtlaması olmadan para kazanmanın, bunu da sevdiğiniz bir uğraşla, yayıncılıkla, yapmanın en kolay yollarından biri.

Satış ortaklığı olarak özetlenebilecek bu yöntemle markalar ve ürünleri hakkındaki içerikleri internet kullanıcılarına ulaştıran yayıncılar bu şekilde hazırladıkları içeriklerden önemli miktarda gelir elde edebiliyor.

Affiliate yayıncılığı bir anda çok yüksek miktarlarda gelir elde etmenizi sağlamayabilir. Ancak doğru bir stratejiyle orta ve uzun vadede yayıncılık gelirlerinizi artırmanız ve sektörde kalıcı olmanız mümkün.

Peki, başarılı bir reklam yayıncılığı nasıl yapılır? ReklamAction olarak bu konuda sizlere birkaç önerimiz var…

1.Satış yerine tanıtım

Affiliate yayıncılarının amacını; reklamı yapılan ürünü doğrudan satmak yerine, onu tanıtmak olarak özetleyebiliriz. Elbette ürünü yayıncının içeriğinden yola çıkarak satın alan kullanıcılar dönüşüm oranını artırarak yayıncının daha yüksek gelir elde etmesini sağlar. Ancak bunu satış ve reklam odaklı bir içerikle gerçekleştirmek mümkün olmayabilir. Çünkü internet kullanıcıları, satışa yönelik içeriklerden genelde kaçınır, ama söz konusu olan tanıtıcı bir metinse ona ilgi gösterebilir.

Ayrıca affiliate kampanyalarında hedeflenen eylem her zaman ürün satışı olmayabilir. Üyelik, e-bülten aboneliği gibi farklı hedefleri gerçekleştirebilmek için satış odaklı olmak yerine fayda sağlayan bilgilendirici içerik oluşturmaya odaklanmak gerekiyor.

2. Kişisel yorum

Affiliate yayıncılarının oluşturduğu içeriklerde mümkün olduğunca kişisel yorumlara yer verilmesi, internet okuyucusunun ilgisini çekebilir. Bu anlamda özgün içerik oluşturmak ve kişisel düşünceler paylaşmak büyük önem taşıyor. Bu tarz içerikler, okuyucunun yayıncıya güvenmesini sağlayarak, kalıcı trafik oluşturma konusunda da fayda sağlayabilir.

3. Reklam harici yayınlar

Yayıncıların blog ya da web sitesinde, reklam metinleri dışında, ilgili olduğu alana dair doyurucu ve faydalı içerikler sunması da başarıya giden yolun bir parçası. Sadece reklama ve tanıtıma yönelik metinler dışında, okurun ilgisini çekecek ve yayını takip etmesini, ona güvenmesini sağlayan içerikler, okuyucuların affiliate içeriklerini de daha samimi bulmasını sağlayabilir.

4. Objektif değerlendirme

İçeriklerde tanıtımı yapılan ürün hakkında olumlu görüşlerin yanı sıra, geliştirilmesi gereken yönlere ve bazı eksikliklere dair yorumların da yapılması, okuyucunun güvenini kazanmak açısından etkili olabilir. Ancak bu olumsuz yorumların, okuyucunun üründen vazgeçmesini sağlayacak derecede güçlü olmamasına dikkat etmek gerekiyor.

5. Özgün görsel kullanımı

Affiliate içeriğinde kullanılan görseller ne kadar özgün olursa, okuyucunun hazırlanan içeriğe inanması ve güvenmesi o kadar kolay olabilir. Şayet ürünle ilgili, onu sizin de kullandığınızı gösteren kendi çektiğiniz görseller varsa, içeriklerde bu görsellere yer vermeniz faydalı olabilir.

6. Hikayenin gücü

İçeriklerin hikayeleştirici bir üslup ile yazılmış olması, onun okuyucu tarafından daha çok ilgi görmesini sağlıyor. Bir performans yayıncısı olarak ürünlerle ilgili özgün bir hikaye oluşturup tanıtımı bu kurguya yedirebilirseniz, affiliate gelirlerinizin artmasını sağlayabilirsiniz.

7. Sosyal medya

Sosyal medyanın etkin kullanımı, hem yayının kendisi hem de affiliate içeriklerinin başarısı için son derece önemli. Bu anlamda sosyal ağlarda paylaşım yapılırken mutlaka ilgi çekici bir sunum oluşturulması, başlık ve görsel seçilmesi de önem taşıyor. Etkileyici görseller, metnin hem daha çok ilgi görmesini, hem de paylaşılmasını sağlayabilir. Araştırmalara göre internet kullanıcılarının yüzde 90’ı tanıdığı kişilerin önerilerine önem veriyor. Bu açıdan içeriklerin sosyal ağlarda paylaşılıyor olması, yayıncısının başarısını da ortaya koyuyor.

İnternet yayıncılığından para kazanmak ya da kazancınızı artırmak istiyorsanız, bu 7 ipucunun yanı sıra, Türkiye’de lider affiliate ağı ReklamAction’a katılabilir, böylece performans yayıncılığında başarıyı yakalayabilirsiniz. Siz de hemen yayıncı hesabınızı oluşturun ve affiliate yayıncılığından gelir elde etmeye başlayın…

Bir Cevap Yazın