Performans yayıncıları için görsel içerik pazarlaması

Yazar: | 10 Şubat 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

İçerik pazarlaması internetin en önemli trendlerinden biri haline geldi. Google gibi arama motorlarının kaliteli ve özgün içeriği her geçen gün daha isabetli bir şekilde ayırt edebiliyor olması sayesinde içerik pazarlamasının etkisi de giderek artıyor.

 

Fakat içerik pazarlamasını sadece metin bazlı içeriklerden ibaret olarak düşünmemek gerekiyor. Görsel içerik pazarlaması günümüzde en hızlı geri dönüş sağlayan stratejilerinden biri konumunda. Kullanıcılar uzun yazıları okumak yerine artık anlatılmak isteneni daha kısa yoldan anlatabilen görsel öğeleri tercih ediyorlar. Görsel pazarlama, klasik içerik pazarlamasından çok daha fazla katılım sağlıyor. Diğer sitelerden sizin sitenize yapılan bağlantılarda (backlink) önemli bir artış sağlama ihtimali de bulunuyor. Görsel içerik pazarlaması sosyal ağ sitelerindeki etkileşim ve dönüşüm oranlarını da en üst seviyeye çıkartıyor. Videolar; bağlantı ve metinlerden oluşan gönderilerden 12 kat daha fazla paylaşılıyor, fotoğraflar ise 2 kat daha fazla beğeni alıyor.

 

Bunlarla bağlantılı olarak görsel öğe kullanımının normalden %12 daha hızlı bir biçimde kullanıcı trafiği çektiği belirtiliyor. Çekilen trafiğin satışa dönüş oranı da oldukça iyi seviyede. Ayrıca akıllı telefon, tablet gibi mobil cihaz kullanıcıları da fotoğraf ve video paylaşımlarını daha çok paylaşıyor.

 

Bütün bu avantajlardan yararlanabilmek zor değil. ReklamAction olarak bu işin püf noktalarından bazılarını sizler için paylaşıyoruz…

 

Doğru görsel seçimi

Başlangıç için yapabileceğiniz en iyi şey konunuzla ilgili görselleri araştırıp paylaşmak. Bu paylaşımları sadece kendi siteniz ya da blogunuzda değil, sosyal ağ sitelerinde de gerçekleştirmenizde fayda var. Görsel öğeler paylaştığınız için Pinterest, Instagram, Vine gibi resim, fotoğraf ve video ağırlıklı sosyal ağ sitelerine önem vermeniz de ekisini daha üst seviyeye çıkartabilir. Bu paylaşımlar sayesinde hedef kitlenizi etrafınızda toplamaya başlayabilirsiniz.

 

Video üretimine başlayın

Videolar hem paylaşım hem beğenilme anlamında fotoğraflardan bile önde gidiyorlar. Video çekim araçlarının eskisi kadar pahalı olmaması sayesinde siz de kendi videolarınızı kolaylıkla üretebilirsiniz. YouTube bu videoların paylaşımı için bulunmaz bir platform. Ayrıca özellikle son zamanlarda daha çok rağbet görmeye başlayan Vine ve Instagram gibi kısa video paylaşımlarını mümkün kılan platformları da unutmamak lazım.

 

Tasarımda profesyonelleşmek

Görsel tasarımın önemi git gide artarken site ve blog tasarımlarınızda daha özenli davranmak iyi bir fikir olabilir. Grafik tasarımda çok profesyonel olmasada bazı temel bilgileri öğrenmek ya da bir profesyonel tasarımcı ile çalışmak ileriye dönük iyi bir yatırım olacaktır. Bu sayede hem sitenizi daha profesyonel bir görünüme kavuşturabilir, hem de infografik gibi çok ilgi çeken görsel öğeler hazırlayabilirsiniz.

Görsel içerik pazarlaması çok fazla ve kaliteli geri dönüş getirebilen bir pazarlama stratejisi. Performans yayıncıları için de önemi her geçen gün artıyor. Sitenizi istediğiniz seviyeye taşıdıktan sonra ise iş bu çalışmaların gelir üretmesini sağlamaya kalıyor. Bu alanda en çok kazandıran kampanyalar ve 30 içinde ödeme imkanlarıyla ReklamAction size yardımcı olabilir. Gelin siz de yayıncımız olun ve ReklamAction ile birlikte hemen kazanmaya başlayın…

Bir Cevap Yazın