Performans pazarlama ağı ile çalışmak yayıncılara ne kazandırır?

Yazar: | 11 Temmuz 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Performans pazarlama ağı ile çalışmak yayıncılara ne kazandırır? Yayıncılıkla ilgileniyorsanız satış veya iş ortaklğına (affiliate) dayalı gelir modeliden de haberdar olabilirsiniz. Yayıncılar ve reklamverenleri tek bir platform üzerinde buluşturan performans pazarlama ağları (affiliate network’ler) sayesinde reklamverenler için doğru yayıncılara ulaşmak; daha hızlı ve uzun soluklu iş ortaklıkları kurmak, yayıncılar için kazançlarını güvence altına almak mümkün.

İlk değerlendirmede serbest çalışmanın bir yayıncıya daha fazla esneklik getirdiği düşünülse de, performans pazarlama ağlarını, uzun vadede sanıldığından avantajlı kılan birçok farklı özellik bulunuyor.

İşte yayıncılar için performans pazarlama ağları ile çalışmanın sağlayabileceği bazı avantajlar.

Zengin seçenekler

Performans pazarlama ağları, ya da daha genel adıyla satış ortaklık ağlarının yayıncılar için en avantajlı yönlerinden biri, hiç kuşkusuz, geniş reklamveren portföyüne bağlı olarak, kampanya çeşitliliği sunması. Bağımsız yayıncılar çoğu kez, yayınlarına uygun reklamveren şirketleri bulmak için belli bir efor sarfetmek zorunda kalıyor. Daha yüksek komisyon oranları için görüşmeler yapmak, anlaşmalar imzalamak da, kendi başlarına bir o kadar zaman alıcı eylemler. Satış ortaklık ağları bu açığı çok etkili bir biçimde kapatıyorlar. Özellikle geniş reklamveren portföyüne sahip platformlar aracılığıyla yayıncı, en kazançlı kampanyalara kolayca erişebiliyor ve zaman kaybetmeden işine odaklanabiliyor.

Ödeme takibi kolaylığı

Bağımsız çalışan yayıncıların en çok sıkıntı yaşadığı konulardan biri de, ödemelerini güvence altına almak. Üstelik çalışılan her firmayla ayrı anlaşma yapılması gerektiğinden, bunların takibi zor olabiliyor. Ödemesini almak konusunda sıkıntı çeken bir yayıncı, bir anlamda reklamveren firmanın insafına kalmış oluyor. Oysa bir ortaklık ağında ödemelerin belli bir sistematiğe bağlı olması, yayıncıların içini rahatlatan bir durum. Performans pazarlama ağlarında belli bir miktara erişen para, yine belirli periyodlarda yayıncı hesabınıza aktarılıyor. Kampanyalardan elde edilen gelir reklamverenlerden direkt tahsil edildiği için ödeme takibinde seyrek olarak problem yaşanıyor.

Daha güvenli dönüşüm takibi

Bir kampanyanın dönüşüm oranlarını izlemek için farklı takip sistemleri mevcut. Bağımsız çalışan yayıncılar, dönüşüm takibinde reklamveren firmaların sistemlerine tabiler. Bunlar tamamen firmanın kontrolünde olduğundan yayıncının kafasında güvenilirlik açısından soru işaretleri doğurabiliyor. Buna karşın, bir satış ortaklığı ağına üye yayıncılar için dönüşüm verilerini reklamverenin değil ağın kendi programı üzerinden izlemek mümkün. yayıncıların başarısı, satış ortaklığı ağının da faydasına olacağından, tarafsız geri bildirimler almak konusunda herhangi bir sıkıntı yaşama ihtimali düşük görünüyor.

Performans pazarlama, strateji bilgisi ve yaratıcılık gerektiren bir alan. Özellikle bu işe yeni başlayan yayıncılar, yetenekleri olsa da serbest çalışmanın birçok zorluğunu görüp daha işin başında pes edebiliyorlar. Bu ve bir kısmına değinmeye çalıştığımız farklı güçlükler, satış ortaklığı ağlarını yayıncılar için çekici kılıyor. Performans pazarlama ağları ile çalışarak yayıncılar için belirli bir komisyon karşılığı daha fazla teklife erişmek ve kısa sürede gelirlerini artırmak mümkün.

Eğer siz de bir satış ortaklığı ağı ile çalışmayı düşünüyorsanız ReklamAction tam size göre olabilir. Geniş yayıncı-reklamveren ağı, detaylı analiz-raporlama imkanı ve yüzde 100 yayıncı desteği ile siz de performans pazarlama dünyasında kolayca yerinizi alabilirsiniz. Pazarlama hedeflerinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacak sayısız özellikler için ReklamAction yayıncı hesabınızı bugünden oluşturun.

Bir Cevap Yazın