Nasıl süper affiliate olunur?

Yazar: | 04 Kasım 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Nasıl süper affiliate olunur?Affiliate pazarlama, reklamverenlerin hedef kitlelerine doğrudan ulaşmasını sağlayan, aynı zamanda internet yayıncıları için de önemli bir gelir kaynağı haline gelmiş olan bir mecra. İnternet yayıncılığı hakkında bilgisi olan ve ilgilendiği konulara ilişkin içerik oluşturmaktan keyif alan yazarların, planlı bir çalışmayla internet yayıncılığı yaparak kazanç elde etmesi çok kolay. Giderek gelişen bu sektörde doğru adımları atarak affiliate yayıncılığıyla çok ciddi kazançlar elde etmek mümkün.

Performans yayıncılığı yoluyla yaratıcı stratejiler oluşturarak, diğerlerine göre çok daha fazla kazanan yayıncılar sektörde “süper affiliate” olarak adlandırılıyor. Bu yayıncıların yıllık kazançlarının 100 bin TL’nin üzerinde olduğu ifade edilirken, elde ettikleri gelirle orantılı olarak sektöre yön verdikleri de söylenebilir.

Peki siz de performans yayıncısı olarak işinizi geliştirip, bir süper affiliate olabilir misiniz?

Tutarlılık

İktisatta Pareto Kuralı olarak bilinen 80/20 prensibinin affiliate pazarlamada da geçerli olduğunu düşünmek yanlış olmaz. Bu kurala göre affiliate odaklı satışlarının yüzde 80’i yayıncıların yüzde 20’sinin sağladığı trafik ile gerçekleştirilir.

Bu durumun en önemli nedenlerinden biri yayıncıların bir kısmının affiliate yayıncılığa düzenli ve tutarlı bir şekilde odaklanıyor olması. Performans yayıncılığından hatırı sayılır bir gelir elde eden süper affiliate’lerin yayıncılığı bir işten çok yaşam tarzı haline getirdikleri biliniyor. Bu yayıncılar, zamanlarının önemli bir kısmını sektörü, yayınlarında yer verdikleri ürünleri ve markaları yakından tanımaya ayırıyorlar.

Siz de günlük, haftalık ve aylık planlar yaparak ve belirlediğiniz zaman dilimlerini bu alanda çalışmaya ayırarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu anlamda bir “süper affiliate” olabilmek için performans yayıncılığın bir maraton olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Yetenek

Birçok konuda olduğu gibi performans yayıncılığında da yetenekli olmak işe yarayabilir. Bu konuya ilgi duyuyor, araştırdığınız kaynaklar doğrultusunda kısa ve uzun vadede sektörde ne gibi değişiklikler olacağını tahmin edebiliyorsanız süper affiliate olma yolunda ilerliyor olabilirsiniz.

Süper affiliate’ler birçok niş sektörde, çeşitli trafik kaynakları kullanarak, farklı dikeyler tercih ederek büyüyorlar. Ancak siz bu yolu tercih etmek zorunda değilsiniz. Eğer tek bir dikeye yönelik içerikler üretmek istiyorsanız, bu şekilde de performans yayıncılığından kazanç elde edebilirsiniz. Ancak kazancınızı artırmak için düzenli olarak gelir ettiğiniz ve kendinizi rahat ettiğiniz için çizginin dışına çıkmanız; yeni dikeyleri, kaynakları ve sektörleri inceleniz işinize yarayabilir. Bu konuda esnek olmak ve sektöre yönelik oluşacak eğilimleri tahmin etme yeteneğine sahip olmak sizi rakiplerinizden daha kazançlı hale getirebilir.

Rekabet üstünlüğü sağlamak

Performans yayıncılığı her geçen gün büyüyen bir sektör. birçok yayıncı bu yolla gelir elde etmeyi hedefliyor. Bu noktada rakiplerinize göre avantajlı olmanızı sağlayacak bazı özelliklere sahip olmanız gerekebilir. Bu noktalara şu şekilde sıralayabiliriz;

Bağlantılar: Bir affilite network’üne bağlı çalışmak, sektörü, reklamcıları ve şirketleri tanımak aynı zamanda kişisel çevrenizin geniş olması, sosyal medya ve diğer dijital mecralarda takip ediliyor olmak süper affiliate’lerin sahip olduğu ortak özellikler arasında yer alıyor.

Sistemli çalışmak: Trafik sağladığınız kaynakları optimize etmek, yayınlarınızın analizine dikkat etmek ve tüm bilgileri sistemli bir çalışmaya dönüştürmek son derece önemli.

Operasyonel etkinlik: Rakiplerinizden önce sektörde yer alacak yeni ürün ve kampanyalardan haberdar olabilecek kaynaklara sahip olmak ve affiliate kampanyalarına hızla uyum sağlayabilecek etkinlikte olmak sizi rakiplerinizin önüne geçirebilir.

Bilgi: Hangi ürünün ve kampanyanın size gelir sağlayacağını fark edebilecek bilgiye sahip olmak affiliate yayıncılıkta başarılı olmanızı sağlar.

Eğer affiliate yayıncılığa yeni başladıysanız ya da yayınlarınızdan daha fazla gelir elde etmeyi amaçlıyorsanız süper affiliate olmanın sadece parayla ilgili olmadığını bilmeniz gerekiyor. Tutarlı ve sabırlı olmak, yeteneğinizi geliştireceğiniz alanlara dikkat etmek ve yaratıcı kampanyalar oluşturmak süper affiliate olma yolunda mutlaka sahip olmanız özellikler arasında yer alıyor. Ancak ReklamAction’ın size sunduğu teknolojiler ve geniş reklamveren ağı sayesinde işiniz çok da zor değil. Henüz ReklamAction ile tanışmadıysanız geç kalmış sayılmazsınız. Siz de hemen ReklamAction yayıncısı olarak performans yayıncılığında kendinize sağlam bir yer edinebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın