Moda Odaklı Platformlar Affiliate Pazarlama ile Nasıl Avantajlar Elde Edebilir?

Yazar: | 20 Nisan 2017
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

moda-odakliİnternet teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla online dünyaya katılım oranı da buna paralel olarak artış göstermeye devam ediyor. İnternetin sunduğu fırsatların farkında olan kullanıcılar, hemen her ihtiyacı için ilk olarak web’e başvurmayı tercih ediyorlar. Moda ve giyim alanı ise kullanıcıların internette en sık başvurdukları noktalardan biri. Buradan yola çıkan pek çok yayıncı da moda alanındaki gelişmelere odaklanan içerikler hazırlayarak kullanıcıların ihtiyaçlarına hizmet ediyor.

Online dünyanın en yoğun ilgi gören platformlarından olan söz konusu mecralar; ziyaretçilerin moda konusundaki birikimlerini paylaşabilmelerine, gelecek trendler hakkında fikir sahibi olabilmelerine ve küresel eğilimlere uyum sağlayabilmelerine olanak sağlıyor. Son yılların en gözde pazarlama yöntemlerinden olan affiliate pazarlama ise moda alanına odaklanan yayıncılara çok sayıda avantaj sunuyor. İşte performans pazarlama olarak da anılan affiliate’in moda alanında içeriklere sahip olan platformlara sağlayabileceği kazanımlar…

Daha Fazla Kişiye Ulaşabilirsiniz

Affiliate pazarlama kapsamında yürütülecek tanıtım kampanyalarının başarıya ulaşmasında içeriklerin sosyal medya ve e-posta gibi diğer mecralarda desteklenmesi önemli bir rol oynuyor. Bu sayede henüz web sitesinden haberdar olmayan, fakat modaya ilgi duyan geniş kitlelerin de platformu ziyaret etmesi teşvik edilebiliyor.

Bir yandan yüksek trafik oranları elde eden affiliate yayıncısı, bu şekilde başka reklamverenler için de tercih nedeni yaratabiliyor. Hem marka hem de ziyaretçi tarafında farkındalık yaratabilen affiliate yayıncılarının ise hedeflerine daha kısa sürede ulaşabildiği savunulabilir.

Kullanıcıların Sadakatini Kazanabilirsiniz

Kullanıcılar, düzenli olarak içeri girişi yapılan blog ve benzeri platformları tekrar tekrar ziyaret etme eğilimi gösteriyorlar. Modanın dinamik yapısı gereği içerik anlamında devamlı olarak güncellenen mecraların da bu anlamda ellerinde büyük bir avantaj bulundurduğu söylenebilir.

Öte yandan affiliate hedeflerine ulaşmak isteyen yayıncılar, kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık veren ürün/hizmet tanıtımı yaparak da ziyaretçilerinin sadakatini kazanabilir. Özellikle moda gibi tavsiye ve rehberliğin oldukça önem taşıdığı bir alanda affiliate kampanyaları ile kullanıcılara yol göstermek sadık bir kullanıcı kitlesi elde etmeyi büyük oranda kolaylaştırabilir.

Kazanç Sağlayabilirsiniz

Affiliate pazarlama felsefesinde ofis ortamında ve yalnızca belli saatlerde çalışmak gibi bir yaklaşımın aksine özgür çalışma anlayışı yatıyor. Moda alanına odaklanan yayıncıların da diledikleri zaman ve diledikleri mekanda gelir elde etmeleri mümkün olabiliyor. Çünkü bu pazarlama modelinde yayıncılara, reklamveren teklifine uygun içerik ve pazarlama çalışmaları kurguladıktan sonra arkalarına yaslanıp ne kadar kazanç sağladıklarını hesaplamak kalıyor.

ReklamAction gibi reklamveren ve yayıncı arasında adeta bir köprü görevi gören affiliate ağları, yayıncıların performanslarını iyileştirerek daha yüksek gelirler elde etmeleri konusunda yönlendirmelerde bulunabiliyor. E-ticaret ve sosyal platform fonksiyonlarını bir araya getiren ve kullanıcıların moda ve diğer pek çok alandaki alışverişlerinden nakit para iadesi almasını sağlayan Artıway’in ReklamAction iş birliği ile yürüttüğü çalışmaları ise bu anlamda verilebilecek örneklerden biri. İşte Artıway İletişim müdürü Göksu Sarıgöl’ün gözünden affiliate pazarlama dünyası…

Vaka Çalışması – Artıway

Artıway İletişim müdürü Göksu Sarıgöl:

“Artıway olarak, e-ticaret ve sosyal platform fonksiyonlarını bir araya getirerek platformumuzdaki 500 mağaza ile üyelerimizin internet alışverişlerini daha keyifli hale getirmeyi amaçlamaktayız. Bu amacımızı gerçekleştirirken üyelerimiz ile iletişimimizi her aktivitemizde maksimum düzeyde tutarak kullanıcı ilişkilerimizi güçlendirmek öncelikle hedefimizdir.

Bu şekilde sadık ve memnun kullanıcılar kazanırken, aynı zamanda özellikle moda kategorisindeki önerilerimizle kullanıcılarımıza ilham kaynağı olmaktayız. Ayrıca e-posta, sosyal medya paylaşımları, anlık bildirim veya mesaj gönderimleri yaparak üyelerimize kolayca ulaşabilmekte ve üyelerimizin moda mağazalarının kampanyaları, fırsatları veya özel günlerinden anında haberdar olabilmelerini sağlamaktayız.

Artıway tarafından yapılan kampanyalar, markaları ön plana çıkararak mağazaya trafiği yüzde 45 artırmaktadır. Sadece mağaza bazlı değil, diğer mağazalardan da alışveriş yapan kullanıcılarımıza ulaşım sağlandığı için diğer mağazalardan da kullanıcı yönlendirmesi yapılmaktadır.

Ek olarak, aktif olmayan kullanıcılar teşvik edilerek yeniden aktive edilmektedir. Örneğin, “Haftanın Mağazası” kampanyalarımızda kullanıcılara verilen tutarlar iki katına çıkarılarak kullanıcıları alışveriş için teşvik ve motive ediyoruz. Bu bağlamda Nike iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz Haftanın Mağazası kampanyamız ve yarışma kurgularımız ile satışlar yüzde 48 artırılmış, özel mailing çalışması ile binlerce üyemiz Nike Mağazası’na, kampanya özelinde yönlendirilmiştir. Nike ile yürüttüğümüz bu özel kampanya neticesinde mağazaya yarım milyon değerinde satış ve yüzlerce aktif kullanıcı kazandırılmıştır.”

Eğer siz de Artıway gibi cazip ürün tekliflerini değerlendirerek yüksek kazançlar elde etmek istiyorsanız zaman kaybetmeden ReklamAction hesabınızı oluşturun, bir an önce kazananlar dünyasındaki yerinizi alın.

 

Bir Cevap Yazın