Kaçınılması gereken 5 performans yayıncılığı hatası

Yazar: | 10 Temmuz 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Kaçınılması gereken 5 performans yayıncılığı hatasıAffiliate pazarlama, kazan-kazan modeliyle hem reklamverenlere, hem de yayıncılara çeşitli avantajlar sunan pazarlama modellerinden biri. Affiliate pazarlama yayıncılar için de karlı bir mecra. Farklı firmaların sunduğu kampanyaları duyurarak ve özel içeriklerle ürün ya da hizmet tanıtımı yaparak kullanıcılara özel fırsatlar sunan yayıncılar, sitelerine çektikleri kaliteli trafik üzerinden kazanç sağlıyor.

Fakat özellikle performans pazarlamaya yeni adım atan yayıncılar, bazı önemli noktaları kolayca gözden kaçırarak, var olan potansiyeli tam olarak değerlendiremiyor ve başarısız olabiliyor. Bu konuda yayıncıların yaptığı en temel hataların başında, hazırlanan içeriğin tanıtılan ürünle uyumsuz olması geliyor. İçeriklerin hedef kitleye uygun özellikler taşımaması da sık rastlanan hatalardan biri. Fakat affiliate yayıncıların kaçınması gereken hatalar sadece bunlar değil. Dilerseniz, yayıncıların en sık yaptığı diğer hatalara birlikte göz atalım…

1. Odaklanma sorunu

Affiliate pazarlama hızla gelişen bir sektör. Bir yayıncı olarak her gün birbirinden farklı, yeni ve karlı iş modelleriyle karşılaşıyor olabilirsiniz. Ancak özellikle sektöre yeni adım atmış bir yayıncıysanız her kampanyada farklı bir modelle çalışmak, birbirinden farklı nişlere yoğunlaşmak ve birden fazla site ya da blog’u bir arada yürütmek yerine öncelikle tek bir noktaya odaklanabilirsiniz.

Hem acemilik döneminizi başarılı bir şekilde atlatmak hem de enerjinizi olabildiğince tasarruflu kullanmak adına tek bir nişe, projeye ve mecraya yoğunlaşmanızda fayda var.

2. Sadece satış odaklı olmak

Elbette bu işi para kazanmak için yapıyorsunuz. Ancak sadece satış oranlarına odaklanmak zamanla içerik kalitesi konusunda sorun yaşamanıza neden olabilir. Affiliate pazarlamada yayıncıların satış ve pazarlamadan çok içerik yönüne ağırlık vermesi önem taşıyor. Unutmayın ki kullanıcılar iyi reklam yaptığınız için değil onlara faydalı bilgiler ya da avantajlar sunduğunuz için sizi tercih ediyor. Bu nedenle içeriklerinizde kullanıcıların işine yarayacak bilgilere, objektif değerlendirmelere yer vermek ve doğru iletişim dilini kullanmak çok ve daha kısa sürede beklediğinizden daha fazlasını kazanmanızı sağlayabilir.

3. Sistemi anlayamamak

Affiliate sistemi ilk bakışta biraz karmaşık gelse de sistem hakkında ayrıntılı bilgi edindikten sonra bir yayıncı olarak doğru stratejiyi oluşturmanız ve dönüşüm oranınızı artırmanız hiç de zor değil. Bu anlamda daha fazla gelir elde edebilmek için performans pazarlama konusundaki tüm sürece hakim olmanız önem taşıyor. Site ziyaretçilerinizin reklamverenin teklifine tıkladıktan sonra geçeceği süreçleri bilmek ve potansiyel müşteriyle empati kurmak size birçok konuda avantaj sağlayabilir.

4. Yanlış ya da fazla kampanya seçimi

Bir yayıncı olarak işi öğrendikçe, daha fazla kampanyayı bir arada yürütmek isteyebilirsiniz. Ancak karşınıza çıkan tüm affiliate tekliflerinin kendinize uygun olduğunu düşünmek büyük bir hata olabilir. Hem site ya da blog’unuzun içeriğini ve hedef kitlenizi düşünmeniz hem de bu kadar fazla kampanyayı bir arada yürütebilecek enerjiye sahip olup olmadığınıza karar vermeniz bu anlamda son derece önemli.

5. Analiz yapmamak

Analiz affiliate yayıncılığın can damarlarından biri. Gelirleriniz arttığı sürece çoğu yayıncının aklına “hangi içeriklerden ve kampanyalardan ne kadar kazanıyorum, dönüşüm oranım nasıl?” gibi sorular sormak gelmeyebilir. Ancak bu soruları sormadığınız için işler kötüye gitmeye başladığında birçok şey için biraz geç kaldığınızı fark edebilirsiniz. Bu nedenle başarılı kampanyaları dahi analiz ederek daha başarılı hale gelmek için çalışmanızda fayda var.

Affiliate pazarlama büyüyor. Yayıncılar da bu büyümeden faydalanarak her geçen gün daha fazla kazanma fırsatı elde ediyor. Siz de bir affiliate yayıncı olarak kampanyalarınızı dikkatli ve içeriğinize uygun şekilde seçerek gelirlenizi artırabilirsiniz. Türkiye’nin lider performans pazarlama ağı ReklamAction, içeriğinize uygun özel teklifleri sizlerle buluşturuyor. Düşük rekabetle yüksek dönüşüm yakalamak için gelin hemen yayıncı hesabınızı oluşturun

Bir Cevap Yazın