İnternetten para kazanmak isteyen yayıncılar neden affiliate pazarlamayı tercih etmeli?

Yazar: | 29 Nisan 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

İnternetten para kazanmak isteyen yayıncılar neden affiliate pazarlamayı tercih etmeli?Yakın geçmişte internet sadece bilgiye erişmek, eğlenceli zaman geçirmek ve iletişim kurmak için kullanılan bir mecraydı. Ancak her geçen daha fazla dijitale yönelen iş yapış şekilleri interneti bir gelir kaynağı haline getirdi. Üstelik internetten para kazanmak için ürün ya hizmet satmak sorunda da değilsiniz. Yayıncılar da bu pastanın önemli pay sahipleri arasında yer alıyor.

Eğer hobi ya da iş anlamında ilgilendiğiniz bazı konularda sürekli içerik hazırlayabilecek kadar kendinizi yeterli görüyor ya da internet yayıncılığıyla hali hazırda ilgileniyor ve yazmayı seviyorsanız affiliate yani performans yayıncılığı internetten para kazanmak için size önemli fırsatlar sunabilir.

Peki internetten para kazanmak isteyen yayıncılar neden affiliate pazarlamayı tercih etmeli? Bu ekosistem yayıncılara neler vadediyor? Gelin bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim…

Affiliate pazarlama nedir?

Affiliate pazarlama sistem temel olarak yayıncıların, reklamverenler için bir aracı gibi çalışması üzerine kurulu. Reklamverenin ürün veya hizmetlerin tanıtımını yapan yayıncılar, yayıncısı oldukları affiliate ağı üzerinden, kendilerine özel reklam kodlarını ya da bağlantıları sitelerine yerleştirdikten sonra, bu bağlantılar üzerinden gerçekleşen satışlardan komisyon alıyorlar.

Geleneksel reklamlarının aksine affiliate pazarlamada yayıncı gerçekleştirdiği eylem üzerinden komisyon alır. Böylece reklamveren sadece hedeflenen bir eyleme dönüşmüş reklam için ödeme yapar, yayıncı da kazandığı geliri ayrıntılı şekilde analiz edebilir.

Gelir modelleri

Affiliate pazarlamada gelir modelleri Satış Başına Ödeme (PPS) ve Eylem Başına Ödeme (PPA) olarak ikiye ayrılabilir. Bu ödeme şekillerinden de anlaşılacağı üzere yayıncıların performans pazarlamadan gelir elde edebilmesi için, blog ya da web site içeriği yoluyla reklamverenin sitesine (varış sayfasına) yönlendirdiği ziyaretçilerin mutlaka ürün ya da hizmet satın alması gerekmiyor. Satış dışında; üyelik, anket doldurma, e-broşür ya da e-kitap indirme gibi hedeflenen eylemin satış olmadığı farklı affiliate modellerini tercih etmek de mümkün.

Hangi tür siteler affiliate yayıncılık için uygun?

Affiliate yayıncılığı blog ve web sitelerinin yanı sıra e-posta pazarlaması, sosyal medya, ürün karşılaştırma siteleri, indirim ve kupon siteleri yoluyla da performans yayıncılığından gelir elde edilebilir. Affiliate yayıncılığa uygun bu siteleri ve pazarlama kanallarını şu şekilde sıralayabiliriz;

-Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlardan kampanya tanıtımı

-Kampanyaya özel içerik yaratan web siteleri

-İzinli ve hedefli e-posta pazarlaması

-Ürün değerlendirme forumları

-Video veya haber portalları

-Mobil site ve uygulamalar

-Yasal indirme siteleri

-Teşvik uygulamaları

-Aggregator siteleri

-CashBack siteleri

-Kupon siteleri

Görüldüğü gibi birçok farklı mecrayı kullanarak affiliate pazarlama yoluyla gelir elde etmek mümkün. Eğer affiliate yayıncılığı sizin de ilginizi çekiyor veya bu alanda yer alarak gelir elde etmek istiyorsanız ya da hali hazırda bir affiliate yayıncısı olarak farklı reklamverenlere ulaşarak ve gelirlerinizi artırmayı hedefliyorsanız gelin siz de Türkiye’nin lider affiliate ağı ReklamAction yayıncı hesabınızı hemen oluşturun ve kazanmaya bugünden başlayın…

Bir Cevap Yazın