İnşaat sektörü için affiliate pazarlamanın sunduğu fırsatlar

Yazar: | 28 Nisan 2016
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

İnşaat sektörü için affiliate pazarlamanın sunduğu fırsatlarSon yılların en gözde pazarlama yöntemleri arasına giren affiliate, hemen her sektörden reklamverenin ilgili yayıncılarla buluşarak birlikte satışa ortak olmalarını ve yine birlikte gelir elde etmelerini sağlıyor. Her iki tarafın da kazandığı bu performansa dayalı pazarlama modeli, risk barındırmadığı için de en güvenli yöntemler arasında yer alıyor. Alanı ne olursa olsun birçok pazarlama profesyoneli tarafından tercih edilen affiliate modelinde çok uygun maliyete küresel pazarlara girmek oldukça kolay olabiliyor. Bu yönüyle affiliate pazarlama, inşaat gibi devasa büyüklükteki sektörler için de çok sayıda avantaj barındırıyor.

İlk anda inşaat ve affiliate pazarlama kavramları yan yana geldiğinde ilgisizmiş gibi görünse de akıllıca yönetilen affiliate kampanyaları sayesinde bu sektörde yer alan belli başlı firmaların kazançlarını artırdıkları rahatlıkla savunulabilir. Affiliate, sektörün oyuncularına kar oranlarını artırmanın yanı sıra çeşitli hedeflerini kolayca gerçekleştirme imkanı da sunuyor.

Peki affiliate pazarlama, inşaat sektörüne başka ne gibi avantajlar sağlıyor?

Data’ya ulaşma fırsatı

Tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de başarı, hedef kitleyi yakalayabilmekle doğru orantılı olarak şekilleniyor. Affiliate reklamlar sayesinde inşaat firmaları, hedef kitlelerinin yer aldığı mecralarda bulunarak onlara çok daha fazla yakın olabiliyor. Böylece geleneksel reklam yöntemleri ile kıyaslanamayacak kadar kolay bir şekilde hedef kitlenin verilerine ulaşabiliyor. Elde edilen bu kullanıcı verileri, kullanıcı davranışlarını anlamlandırmakta ve gelecek planlarını buna göre inşa etmekte oldukça yardımcı olabiliyor.

Affiliate pazarlama yöntemi ile hedef kitleye doğrudan ulaşarak dönüşüm oranlarının artırılması sağlanabiliyor. Buna örnek olarak, sektörün öncülerinden Babacan Yapı’nın ReklamAction ile yürüttüğü affiliate çalışması sayesinde hedeflediği kitlenin temel bilgilerini, kullanıcıların da izniyle elde ederek kendi veritabanını oluşturması ve böylece satış potansiyelini artırması verilebilir. Örnekler ReklamAction’la çalışan Özyurtlar ve Dumankaya İnşaat gibi önder firmalarla daha da çoğaltılabilir.

Lead elde etme imkanı

Geçmiş yıllarda kullanıcıların cep telefonu numarası, e-posta adresleri gibi bilgilerinin izinsiz bir şekilde kullanılması ve kullanıcıların mesaj yağmuruna maruz kalması hem markaların hem de kullanıcı kitlesinin zor durumlarla karşılaşmasına yol açmıştı. Yeni dönemde ise bu tür bilgilere izinsiz erişilmesinin önüne geçilmesi, markaların hedefledikleri kitleye ulaşamamasına ve kitlelerin de ilgilendikleri konularla ilgili haber alamamasına yol açabiliyor.

Affiliate pazarlamada ise markalar, kullanıcıların izni dahilinde daha sonra onlara ulaşabilmek için bilgilerine başvurabiliyor. Örneğin; krediyle ev almayı planlayan bir müşteriye normal şartlar altında ulaşabilmek oldukça zorken, affiliate pazarlamada önceden çeşitli araçlarla verilerine erişilen kişiye farklı yayıncılar yoluyla ulaşılabiliyor ve kampanyalar hakkında bilgilendirme yapılabiliyor.

İzinli bir pazarlama yöntemi olan affiliate ile müşteri kazanmak ve yeni pazarlama teklifleri sunmak diğer yöntemlere göre çok daha kolay ve güvenilir.

Potansiyel müşteriler bulma şansı

Affiliate pazarlama, inşaat markalarına farklı alanlarda uzmanlaşmış yayıncılarla çalışabilme imkanı veriyor. Bu da çok farklı profillerden potansiyel müşterilere ulaşabilmek anlamına geliyor. Bir diğer deyişle; doğrudan o inşaat firmasına ihtiyaç duymayan, ancak ihtiyaç duyma olasılığı yüksek olan kitleye affiliate sayesinde erişilebiliyor.

Daha iyi kavrayabilmek için, bebek bekleyen bir çiftin yakın bir zaman diliminde konut satın alma ihtiyacı içine girebileceklerini tahmin etmek ve buna uygun affiliate kampanyaları ile onları buluşturmak için bulundukları yayınlara banner’lar yerleştirilmesi örnek olarak gösterilebilir.

Affiliate pazarlama inşaat sektörünün doğru müşterilere ulaşabilmesinin önünü açıyor. Ancak başarı hedeflerine hızla kavuşmak için doğru bir affiliate ağı ile çalışmakta büyük fayda var. Eğer siz de affiliate dünyasının kapısını aralamak ve kazançlı çıkmak istiyorsanız hemen ReklamAction hesabınızı oluşturun; hedeflerinize risk almadan ulaşın.

 

 

Bir Cevap Yazın