Facebook içeriklerinizin etkileşim oranını artıracak ipuçları

Yazar: | 19 Eylül 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Facebook içeriklerinizin etkileşim oranını artıracak ipuçlarıYaklaşık 1,3 milyar kullanıcısı olan Facebook büyük potansiyeli sebebiyle performans yayıncılarının da aktif olarak kullandığı bir platform. Okuyuculara ulaşmak için Facebook’taki paylaşımların haber kaynağında (News Feed) doğru zamanda yer alması, doğru kullanıcılar tarafından görüntülenmesi ve dolayısıyla dönüşüm sağlaması açısından son derece önemli.

Facebook’ta 15 milyonun üzerinde şirket ve marka yer alıyor. Bu sayfaların takipçilerinin son bir yıl içerisinde yüzde 50 artış gözlendi. Ortalama arkadaş ve sayfa beğenisi olan bir kullanıcının haber kaynağında günde yaklaşık 1500 paylaşım görüntüleniyor. Ancak Facebook haber kaynağında bütün haberler değil, EdgeRank algoritmasına göre belirlenen önemli paylaşımlar görüntüleniyor. Bu nedenle haber kaynağında hangi türde içeriğin daha fazla görüntülendiğini tespit etmek performans yayıncılarının Facebook’u daha etkin kullanmasını sağlayabilir.

Peki takipçilerinizin haber kaynağında daha fazla görüntülenebilmek için nelere dikkat etmek gerekiyor?

1. Paylaşım zamanı

Facebook paylaşımlarınızın daha fazla takipçi tarafından görüntülenmesi için, Facebook’ta paylaşım yapmaya en uygun zamanlara göre bir planlama yapmanız uygun olabilir. Yapılan analizler Facebook paylaşımlarının yüzde 62.7 oranla hafta içi çalışma saatlerinde gerçekleştirildiği (08.00-17.00) ve bu paylaşımların 2.24 etkileşim oranına ulaştığı belirtiliyor. Paylaşımların yüzde 28.5’nin hafta içi çalışma saatleri dışında (17.00-01.00) yapılmasına rağmen bu paylaşımların 2.49 gibi yüksek bir etkileşim oranına sahip olduğu belirtiliyor.

Pazar günleri yapılan paylaşımların ise 2.72’lik etkileşim oranıyla Çarşamba günleri yapılan paylaşımlardan yüzde 25 daha fazla etkileşim sağladığı söyleniyor.

Siz de Facebook paylaşımlarınızı bu analizlere göre planlayarak daha fazla takipçi tarafından görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

2. Görsel kullanımı

İnsan beyni, görüntüyü, yazıya göre 3 kat daha hızlı algılıyor. Ayrıca yazı içerikli bilginin akılda kalıcılığı yüzde 20 oranındayken görsel olarak ifade edilen bir bilginin akılda kalma oranı yüzde 83. Görselin kalitesine ve etkileyiciliğine bağlı oran daha da yükselebiliyor. Facebook’ta yapılan paylaşımların yüzde 88’i görsel içeriyor. Görsel içeren bu paylaşımlar yüzde 37 daha fazla etkileşim sağlıyor. Siz de Facebook içeriklerinizden etkileşim sağlamak ve sosyal medya kullanıcılarını internet sitenize yönlendirmek için görsellerin etkisinden yararlanabilirsiniz.

3. Hashtag kullanmak

2013 yılında Facebook’ta yapılan paylaşımlarda hashtag kullanımının artış gösterdiği belirtiliyor. Her 6 paylaşımdan 1’i hashtag içerirken, hashtag kullanılan içeriklerin kullanılmayanlara oranla yüzde 60 daha fazla etkileşim sağlıyor. Ancak hashtag’leri belirli sayıda kullanmak da önemli. Yapılan analizler 4 ve daha az sayıda hashgtag kullanılan içeriklerin 7 hashtag kullanılan içeriklerden daha fazla etkileşim sağladığını gösteriyor.

Sosyal medyayı gelir kaynağı olarak kullanmak için platformların özelliklerine dikkat etmek, yapılan analizleri incelemek gerekiyor. Siz de paylaştığımız ipuçlarını dikkate alarak Facebook içeriklerinizin takipçileriniz tarafından daha fazla görüntülenmesini sağlayarak, dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz. Performans yayıncılığından gelir edinmek için doğru sosyal medya kullanımı ve akılcı pazarlama stratejilerinin yanı sıra, doğru bir reklam ağına dahil olmak büyük önem taşıyor. Gelin siz de ReklamAction yayıncıları arasına katılın ve kazanmaya bugünden başlayın.

Bir Cevap Yazın