Etkili Call to Action yazmak için 5 ipucu

Yazar: | 13 Temmuz 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Etkili Call to Action yazmak için 5 ipucuBir performans yayıncısı olarak paylaştığınız içeriklerin okunması kadar, yüksek dönüşüm oranı ve gelir elde etmek istemeniz son derece normal. İçeriklerinizde yer alan call-to-action’lar (CTA) da hedef kitlenizden aksiyon almak için atacağınız adımlardan ilki olabilir.

CTA’ları, site ya da blog’unuzun ziyaretçilerini paylaştığınız içeriklerde tanıtılan ürün veya hizmeti sağlayan markanın sayfasına yönlendirerek, siteye üye olmasını, ürün demo denemesini ya da ürünü satın almasını önerdiğiniz bağlantı ya da botunlar olarak tanımlayabiliriz. Bu anlamda CTA’lar okuyucuları hedeflenen eylem için harekete geçirmenin en etkili yollarından biri.

Affiliate yayıncıların yüksek dönüşüm oranı sağlamak ve gelirlerini artırmak için doğru ve etkileyici CTA’lar oluşturmaları önem taşıyor. Peki daha etkili CTA’lar oluşturmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

1. Açık ve anlaşılır olmak

Okuyucuyu içeriğiniz yoluyla harekete geçirebilmeniz için öncelikle içeriğinizin açık ve anlaşılır olması gerekiyor. Bu anlamda kullandığınız CTA’da da ürün ya da hizmet hakkında ne gibi bir fırsat sunulduğunu net olarak belirmenizde fayda var.

Kısaca özetlemek gerekirse kullanıcı CTA’ya gelmeden önce bir ürünü almaya içeriğinizin etkisiyle karar vermeli ve son CTA yönlendirmesiyle harekete geçmeli. Tüm bu süreci göz önüne alırsak CTA’larda yalın bir ifade, sektörel veya teknik terimlerden uzak kelimeler kullanırsanız dönüşüm oranınızı artırmanız çok daha kolay olabilir.

2. Farklı alternatifler denemek

İçeriklerinizde yer alan CTA’ları tanıttığınız ürün veya hizmete uygun olacak şekilde değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda içeriğinizdeki CTA’ları farklılaştırarak ve çok sayıda CTA oluşturarak bu CTA’ların etkinliğini ölçmek ve hangi tür CTA’nın daha etkili olduğunu analiz etmek bu konuda size yol gösterebilir.

3. A/B Testleri

A/B testleri yardımıyla kullandığınız CTA’ların değişik versiyonlarını test edebilirsiniz. Farklı CTA versiyonları oluştururken metinde değişiklikler yapabileceğiniz gibi tasarımsal farklılıklar da oluşturabilirsiniz. Renk, karakter değişikliği, metin yerine buton oluşturma gibi alternatifler CTA’ların etkinliğini düşündüğünüzden çok daha fazla artırabilir.

4. CTA’ları tekrar etmek

Uzun bir içerik içerisinde sadece bir tane CTA kullanmak okuyucunun sunulan teflifi gözden kaçırmasına neden olabilir. Bu nedenle içeriğin farklı yerlerinde, çeşitli formatlarda ve birden fazla CTA kullanmak faydalı olabilir. Ancak CTA’yı vurgulamak isterken dozu kaçırıp, CTA yoğunluğunun kullanıcı için gezintiyi güçleştirmediğine ve dikkat dağıtıcı olmadığına emin olmak gerekiyor.

Bu anlamda CTA’ları sadece içerikte değil içeriği paylaştığınız farklı online mecralarda da kullanabilirsiniz. Örneğin, sosyal medya platformları, e-posta veya videolar kullandığınız CTA’lar daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve dönüşüm oranınızı artırmak açısından etkili olabilir.

5. Önemli bir teklif sunmak

Sona bırakmış olsak da aslında CTA konusu hakkında asla unutulmaması gereken bir nokta var, o da CTA oluştururken mutlaka okuyucuya bir fayda ya da kaçırmaması gereken bir teklif sunmak. CTA oluştururken ürün veya hizmetin sınırlı sayıda olduğunu ya da bahsedilen fiyatın sadece kısa bir süre için geçerli olduğunu belirtmek, aynı zamanda ürün ya da hizmetin nasıl bir sorunu çözdüğüne değinmek, CTA’ların etkinliğini artırmak için faydalı olabilir.

Tüm bu ipuçlarından da anlaşılacağı gibi başarılı CTA oluşturmak farklı yönleriyle ele alınması gereken önemli bir konu. Siz de bu önerileri değerlendirerek CTA’ları daha etkin kullanabilir, dönüşüm oranınızı ve affiliate gelirlerinizi artırabilirsiniz. Siz de oluşturduğunuz içerikler yoluyla gelir elde etmek istiyorsanız ReklamAction’ın yayıncı ağına katılın. Daha fazla reklamverene ulaşmak ve  yayınlarınızdan daha fazla kazanç elde etmek için ReklamAction yayıncı hesabınızı hemen oluşturun.

Bir Cevap Yazın