Etkileyici Bir Blog’un Olmazsa Olmaz 4 Ögesi

Yazar: | 15 Mart 2018
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

RSA-140318-blog-affiliate-300Başarılı bir affiliate pazarlama yönetimi için uygulanabilecek pek çok adımdan söz edilebilir. Bir blog sahibi olmak ise affiliate yayıncılarının affiliate başarısını artırmaya katkıda bulunan önemli faktörlerden. Fakat ne yazık ki kimi zaman blog’ların affiliate için önemi göz ardı edilebiliyor. Veya kullanıcı deneyimi ve performans açısından iyileştirilmemiş bir blog ile trafiğin ve dönüşümün kendiliğinden artması beklenebiliyor. Bu beklentiler karşılanmadığı durumda ise affiliate yayıncıları blog’ların büyük bir etkiye sahip olmadığı izlenimine kapılabiliyorlar.

Halbuki güncel içeriklerin yer aldığı ve kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklanan bir blog ile SEO çalışmalarını güçlendirmek ve dolayısıyla arama sonuçlarında ön plana çıkabilmek mümkün. Diğer yandan blog içerikleri ile ziyaretçilerin güvenini kazanabilmek ve doğal olarak affiliate kampanyalarının başarısına hizmet edebilmek de son derece olası. Peki etkileyici ve kazandıran bir blog’da olması gereken başlıca 4 element ne olabilir?

1) E-bülten Aboneliği

Blog’u ziyaret eden kullanıcıların izniyle toplanan e-posta adreslerine, blog içerikleri hakında bilgilerin düzenli aralıklarla gönderildiği iletişim kanalı e-bülten aboneliği adını alıyor. Kullanıcılarla direkt iletişime geçmeyi mümkün kılan bu kanal, affiliate yayıncılarının kendi trafik kaynaklarını yaratmalarına imkan tanıdığı için büyük önem taşıyor. Çünkü en nihayetinde trafiği dönüşüme çevirmek mümkün hale geliyor.

Ancak elbette e-bülten aboneliğini başlatmak için kullanıcılara sunulan form, tek başına yeterli sayılmıyor. Söz konusu formun blog’daki konumuna da özen göstermek gerekiyor. Kullanıcıların dikkatini çekebilecek, gözden kaçırılmayacak bir form oluşturarak siz de kendi abone listesine sahip olabilir ve abonelerinize affiliate kampanyalarınızla ilgili güncel içerikleri gönderebilirsiniz.

2) Affiliate Bağlantıları Hakkında Bilgilendirme

Bir affiliate yayıncısı olarak online kullanıcılarla aranızda bir güven bağı oluşturabilmeniz, kampanya başarısında önemli bir rol oynuyor. Bu doğrultuda, bir affiliate kampanyası için blog içeriği hazırladığınızda kullanıcılarınıza bu anlamda bilgi vermeniz güvenilirliğiniz hakkında şüpheye yer bırakmayacak bir adım olacaktır. İçeriğin akışını etkilemeyecek bir noktada, örneğin bitiminde, söz konusu içerikte affiliate bağlantılarına yer verildiği ve bir kampanyaya hizmet ettiği ile ilgili kısa bir açıklamaya yer vermek, işinizi kolaylaştırabilir.

Böylece online kullanıcıları hangi içerikler aracılığıyla kazanç sağladığınız konusunda bilgilendirebilir ve blog’unuzla aralarında güven inşa etme fırsatı bulabilirsiniz. Bu da doğal olarak kampanya başarısına etki edeceğinden affiliate gelirlerinizin artmasına katkıda bulunacaktır.

3) Sosyal Paylaşım Butonları

Blog’larda bulunan sosyal paylaşım butonları, online ziyaretçilerin blog içeriklerini herhangi başka bir web sayfasına geçiş yapmak zorunda kalmadan tek bir hareketle sosyal medyada paylaşmalarına olanak sağlıyor. Kullanıcılar için büyük kolaylık sunan bu tür butonlara sahip olmak, blog’un daha geniş kullanıcı gruplarına erişmesini de mümkün kıldığı için affiliate yayıncıları için oldukça önemli. Üstelik bu sayede blog’un trafik oranlarını artırmak da söz konusu olabiliyor.

Öte yandan sosyal paylaşım butonlarının, hangi sosyal ağlara yönlendirdiğini belirtmek için ilgili sosyal medya platformlarının ikonlarını taşımalarında büyük fayda var. Ayrıca butonların blog içeriklerinin yer aldığı sayfada, görünür bir yerde konumlandırılması da gözden kaçmasını önlemek adına yararlı olacaktır.

4) Değer Sunan İçerikler

Blog içeriklerinin hedef kitle beklentilerine hitap ettiğinden emin olmalısınız. Bunun için de online kullanıcıların ihtiyaçları, demografik özellikleri, internet kullanım alışkanlıkları hakkında bilgi sahibi olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sayede blog içeriklerini ziyaret eden kullanıcılar için bir değer sunan, kaliteli içeriklere sahip olabilirsiniz.

İçerik kalitesi, kullanıcıların gözünde itibarınızı etkileyeceğinden göz ardı edilmemesi gereken bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Bu anlamda, içeriklerin kalitesini sürekli olarak iyileştirmeye çabalamak affiliate başarısı için de faydanıza olacaktır.

Tüm bu bilgiler ışığında, blog’unuz üzerinden affiliate gelirlerinizi pratik ve hızlı bir biçimde artırabileceğinizi savunmak yanlış olmayacaktır. Ancak eğer henüz affiliate dünyasına giriş yapmadıysanız, hemen ReklamStore hesabınızı oluşturabilir ve zaman kaybetmeden affiliate kazancı sağlamaya başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın