E-posta yoluyla affiliate pazarlamanın püf noktaları

Yazar: | 04 Ağustos 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

E-posta yoluyla affiliate pazarlamanın püf noktalarıAffiliate pazarlama çeşitli araçlar kullanarak oluşturulan yayınlar aracılığıyla internet üzerinden gelir sağlama temeline dayanan bir sistem. Affiliate pazarlamada; satış ortaklığı, ürün-fiyat karşılaştırma siteleri, alışveriş dizinleri, bloglar ve içerik siteleri, sosyal medya gibi birçok yöntem kullanılıyor. Bu yayıncılık modellerine ilişkin ayrıntılı bilgileri daha önce sizlerle paylaşmıştık.

Hedef kitleye doğrudan ulaşan yayıncılık modellerinden biri de, affiliate marketing’i e-posta yoluyla uygulamak olarak sayılabilir. E-posta yoluyla gerçekleştirilen affiliate pazarlamanın başarılı olabilmesi için e-postaların yüksek dönüşüm oranına ulaşması son derece kritik.

Yapılan araştırmalarda 2013 yılında e-posta kullanıcılarına 929 milyon farklı e-posta hesabından,100 milyar pazarlama içerikli e-posta gönderildiği belirtiliyor. Bu rakamlar düşünüldüğünde, gönderdiğiniz e-postalardan dönüşüm sağlamak çok kolay görünmüyor olabilir. Ancak bazı önemli noktalara dikkat ederek e-posta pazarlaması yoluyla performans yayıncılığı gelirlerinizi artırmanız mümkün. İşte sizler için hazırladığımız ipuçları…

Tıklamaya yönlendiren başlık kullanımı

E-postalar daha önce sizinle e-posta adresini paylaşmış olan kişilere gönderilmesi sayesinde hedef kitleye doğrudan ulaşmanız sağlar. Ancak yine de e-posta dönüşüm oranını artırabilmek için öncelikle kullanıcının e-posta içeriğini merak etmesi ve içeriği okumaya karar vermesi gerekiyor. E-posta dönüşüm oranınızı artırmanın yolu merak uyandırıcı bir konu başlığı kullanarak e-postanın okunmasını sağlamaktan geçiyor.

Doğru yerde ve doğru sayıda call to action kullanmak

E-postanızın dönüşüm oranını artırmak için e-posta içeriğinizde dikkat çekici ve fark edilir call to action’lar (CTA) kullanmak faydalı olabilir. E-posta içeriğinde tek CTA kullanmak yerine içerikli bağlantılı olacak şekilde CTA’ları birkaç kez tekrarlamak dönüşüm oranınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırmada e-posta pazarlamasında buton şeklinde kullanılan CTA’ların bağlantı (link) şeklindeki CTA’lara göre yüzde 33 oranında daha çok tıklandığı belirtiliyor. Daha çok tıklanan buton görünümündeki CTA kullanımı dönüşüm oranının artmasına da yardımcı olabilir. Siz de e-postalarınızda CTA’ları butonları kullanarak, okuyucularınızı ürün veya hizmet satın almaya daha kolay yönlendirebilirsiniz.

Görsel ağırlıklı içerik

Uzun yazı içeriği kullanmake-posta yoluyla gerçekleştirdiğiniz affiliate pazarlamanın etkinliğini azaltabilir. En başarılı e-posta pazarlaması örneklerinde genellikle yazı içeriğinin mümkün olduğunca kısa tutulduğu göze çarpıyor. Siz de e-postalarınızı kısa yazılı içerik ve kaliteli görsel kullanılarak daha ilgi çekici hale getirilebilirsiniz.

Mobile uygun e-posta tasarımı

Yapılan bir araştırmaya göre e-posta kullanıcılarının yüzde 49’u e-postalarını okumak için mobil cihazları tercih ediyor. E-postalarınızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak için e-posta tasarımınızın mobil görüntülenmeye uygun olması oldukça önemli.

Siz de bu paylaştığımız püf noktalarına dikkat ederek e-posta yoluyla yaptığınız affiliate pazarlama gelirlerinizi artırabilirsiniz. Eğer siz de çeşitli yayıncılık modelleriyle affiliate pazarlamadan gelir elde etmek istiyorsanız doğru reklam ağında bulunarak çalışmalarınızı daha da profesyonel bir şekilde yürütebilirsiniz. ReklamAction yayıncı hesabınızı hemen oluşturun, daha fazla kullanıcıya ve reklamverene ulaşarak gelirlerinizi artırmaya bugünden başlayın edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın