Dönüşüm oranını artırmak için yayıncıların uygulayabileceği teknikler

Yazar: | 05 Ocak 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

RSA- 040115-donusum-oranini-arttirmak-icin-teknikler-300Teknoloji internet kullanıcılarının hızla değişen ihtiyaçlarına ayak uydurmaya çalışırken, bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için bir basamak olan yayıncılar da oluşturdukları içeriklerle bu ihtiyaçların hızla giderilmesine yönelik çözümler üretiyor.

Yayıncıların bu anlamda sağladığı diğer bir fayda da firmaların ürünlerine yönelik çalışmalarıyla kullanıcılarda ihtiyaç hissi uyandırması. Yayıncılar özellikle etkili call to action’lar kullanarak site ya da blog’larına gelen ziyaretçilerini satın almaya yönlendirebiliyor ve bu şekilde dönüşüm oranını artırarak gelir elde ediyorlar. Bir affiliate pazarlama aracı olan call to action’lar, bu sayede hem reklamverenlere hem de yayıncılara kazanç sağlıyor. Yapılan araştırmalar özellikle okuyucuda “aciliyet” hissi uyandıran call to action’ların, dönüşüm oranını 3 kat artırabildiğini gösteriyor.

Yayıncı olarak sitenizde yer alan içeriğe ilişkin yönlendirmeler, dönüşüm oranının yükselmesini sağlarken, ihtiyaçlara çözüm sunduğunuz için ziyaretçi ve site arasında bağ kurulmasına da aracı oluyor.

Peki, call to action yoluyla aciliyet algısı oluşturarak dönüşüm oranınızı nasıl artırabilirsiniz? İşte bu konuda izleyebileceğiniz yöntemlerden bazıları…

Harekete geçiren ifadeler

Site ya da blog ziyaretçilerinin ihtiyaçlarına yönelik öncelikleri hızla değişebilir. Herkesin birden fazla ve farklı alanlarda ihtiyaçları olabilir. Bu ihtiyaçlara yön vermek ya da okuyucunun o an aklında olmayan bir ürün veya hizmet hakkında ihtiyaç algısı yaratmak için görsel olarak onları tetikleyen bir ifade kullanmak faydalı olabilir. Peki bu ifadeler neler olabilir?

Bu anlamda; çarpıcı renkler kullanılmış call to action butonları, harekete geçiren ifadeler ve yönlendirmeler, ürün ya da hizmetin limitli sayıda olduğu belirtilen call to action’lar, tetikleyici ifadelere örnek olabilir.

İhtiyaçlara yönelik doğru dil kullanmak

Yayıncı olarak sitenizin içerisinde ihtiyaçlara yönelik aciliyet oluşturmak adına, hitap ettiğiniz hedef kitleyi etkileyecek, ürünlere yönelik isteğin ve dolayısıyla ihtiyacın artmasını sağlayacak doğru dili bulmanız çok önemli. Çünkü ihtiyaç duygusu ve bu ihtiyacı acilen giderme isteği, işin insani tarafını oluşturuyor. Ziyaretçileri satın almaya iten duygular olarak, ruh hallerine uygun bir dil kullanmak onları sonuca yani satın almaya yönlendirebiliyor.

Bu nedenle, ifadelerinizi bu duygulara uygun şekilde düzenlemenizde fayda var. Eylemi geniş bir zamana yaymak yerine, ziyaretçilerinizi “Hemen Al” gibi call to action’larla zaman kaybetmeyecek şekilde yönlendirerek dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz.

Görsel detaylar

Web siteniz veya blog’unuzdaki içeriklerinizde önemli yerleri, farklı karakter veya renklerde belirterek, bu şekilde söz konusu kısmın dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Böylece, ücretsiz kargo, sınırlı sayıda ürün veya başka hiçbir yerde bulunamayacak ürünlere, ziyaretçilerinizi yönlendirebilirsiniz.

Ayrıca, ücretsiz indirme, doğrudan sipariş verme ve sipariş verilebilmesi için kalan süre gibi ifadelere de yer vererek, içeriğinizi daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Paylaştığımız ipuçlarını değerlendirerek siz de içeriklerinizin daha ilgi çekici hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Böylece dönüşüm oranınızı artırarak performans yayıncılığında  daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Eğer siz de içerikleriniz yoluyla gelir elde etmek istiyorsanız hemen ReklamAction yayıncı hesabınızı oluşturun, kazanmaya bugünden başlayın…

 

Bir Cevap Yazın