Dönüşüm optimizasyonu konusunda dikkat etmeniz gereken 3 nokta

Yazar: | 31 Ağustos 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Dönüşüm optimizasyonu konusunda dikkat etmeniz gereken 3 noktaBaşarılı bir yayıncı olarak son derece etkileyici bir tasarımla web sitenizi oluşturdunuz. İçerik ve SEO konusunda da önemli çalışmalar yaptınız. Aynı şekilde sosyal ağlara özel paylaşımlarla bilinirliğinizi artırmaya çalışıyorsunuz. Ancak tüm bu çalışmalara rağmen dönüşüm oranınız istediğiniz seviyeye ulaşmıyor mu?

Eğer site trafiğiniz hedeflediğiniz orandaysa ancak ziyaretçileriniz bir şekilde sitenizden hedeflenen eylemi gerçekleştirmeden ayrılıyorsa, dönüşüm optimizasyonu konusunda bazı eksiklikleriniz olabilir. İşte bu konuda işinize yarayacak bazı öneriler…

1. Ne durumda olduğunuzu belirleyin

Affiliate yayıncıların dönüşüm oranı optimizasyonu konusunda öncelikle bilgi sahibi olması gereken konu bu çalışmanın neredeyse tamamen analizler üzerinden yürüyeceği. Bu nedenle öncelikle sitenizin dönüşüm oranı açısından ne durumda olduğunu belirleyerek işe başlayabilirsiniz.

Bu analiz inceleme süresince; içerikleriniz, ana sayfanız, diğer sayfalarınız, en etkili veya en etkisiz içerikleriniz, bu içeriklerde kullandığınız başlıklar, görseller, call to action’lar, kısacası aklınıza gelen her noktayı tek tek inceleyin. Bu inceleme sırasında göz attığınız noktaların kaliteli trafik çekme konusundaki başarısına ya da başarısızlığına aynı şekilde dönüşüm oranlarına da dikkat etmenizde fayda var.

Bu analizin sonucunda göze çarpan hata ya da eksiklikleri not alarak bir liste oluşturmanız ve optimizasyon çalışmalarına bu listeye göre gerçekleştirmeniz işe yarayabilir.

2. Tasarımınızda bir hata mı var?

Dönüşüm oranı optimizasyonu sırasında yukarıda bahsettiğimiz listede yer alması ve çeşitli A/B testleriyle analiz edilmesi gereken önemli ayrıntılardan biri de sitenizin tasarımı. Çünkü tasarımın sadeliği ya da karmaşıklığı,seçilen renk ve görseller ziyaretçilerin sitede kaldığı süreyi değiştirebilir.

Bu anlamda tasarımınızda kullandığınız renk, yazı karakteri ve görselleri değiştirebilir, içeriklerin ve reklamların sayfada yer aldığı alanları farklılaştırabilirsiniz. Bu değişiklikleri yaptıktan sonra hangi alternatifin dönüşüm oranını olumlu etkilediğini ölçerek, tasarım değişikliğinizi bu sonuca göre kalıcı hale getirebilirsiniz.

3. Başlık ve call to action

Bir affiliate yayıncı olarak çok iyi bildiğiniz gibi okuyucuları paylaştığınız bir içeriği okumaya yönlendiren en etkili araçlardan başında kullandığınız başlık geliyor. Eğer ilgi çekici bir başlık kullanmadıysanız, ziyaretçiler içeriğinizi okumadan sitenizden ayrılabilir. Okuyucuları içeriğin tamamını okumaya yönlendirecek bir başlık oluşturmak için de, tanıttığınız ürününüzün özelliği yerine ürünün okuyucuya sağlayacağı faydayı belirtmek ve bunu inandırıcı bir şekilde ifade etmek önem taşıyor.

Etkileyici bir başlıkla ziyaretçinizi içeriği okumaya ikna ettikten sonra, onu hedeflenen eylemi gerçekleştirmeye yönlendirmek için yararlanabileceğiniz ikinci araç ise kullandığınız call to action (CTA).

Dönüşüm oranı optimizasyonu çalışmalarınız kapsamında farklı CTA’lar oluşturmanız gerekebilir. Çeşitli yazı karakterleri, renkli butonlar, altı çizili ya da farklı renklerin kullanıldığı cümleler bu konuda işinize yarayabilir.

Paylaştığımız bu öneriler elbette kapsamlı bir dönüşüm oranı optimizasyonun küçük bir kısmını oluşturuyor. Siz de bu tarz bir çalışma yaparak, dönüşüm oranınızı ve affiliate gelirlerinizi artırabilirsiniz. ReklamAction sadece bu konuda değil, affiliate yayıncılıkla ilgili ihtiyaç duyduğunuz her noktada uzman desteğiyle her zaman yanınızda. Gelin ReklamAction yayıncı hesabınızı hemen oluşturun performans pazarlama ile kazanmaya bugünden başlayın.

Bir Cevap Yazın