Dijital yayıncılar için farklı mecraların ideal metin uzunlukları

Yazar: | 01 Ağustos 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Dijital yayıncılar için farklı mecraların ideal metin uzunluklarıGünümüzde içerik, performans pazarlama aktivitelerinin en önemli bileşenlerinden biri. Fakat İçerik oluşturmak kadar, kullanıcılara doğru kanallardan ve en etkili bir şekilde ulaşmak da önem taşıyor. İnternette her platformun farklı bir kültürü ve kendine has bir dil kullanımı var. Yayıncılar için farklı mecraların kurallarını ve beklentilerini göz önünde bulundurarak, buna uygun paylaşımlarda bulunmak affiliate gelirlerini artırmanın yollarından biri.

Çok tercih edilen sosyal platformlarda ve yayıncı araçlarında, istatistiksel olarak etkisi kanıtlanmış metin uzunluklarını sizler için bir araya getirdik…

Twitter

Buddy Media’nın gerçekleştirdiği araştırmaya göre, 140 karakterle sınırlı olan bu mecra için ideal karakter sayısı, gerçekte 100. Bu rakama eşit veya altında tweet’ler, yaklaşık yüzde 17 daha fazla etkileşim potansiyeline sahip.

Facebook

Geçtiğimiz günlerde Jeff Bullas’ın yaptığı bir araştırmaya göre, Facebook paylaşımlarında 40’dan az karakter kullanmak, paylaşıma olan ilgiyi artırıyor. Görsel ağırlıklı bir mecra olan Facebook’ta 40 karakter civarı ve altındaki paylaşımlar, kullanıcılardan daha çok beğeni alıyor ve paylaşılıyor.

Google+

Google Plus paylaşımlarına bilinen bir karakter sınırlaması yok. Ancak okunabilirliğin ve ilgi oranının yüksek olduğu konu başlıkları, genellikle 60 veya daha az karakterden oluşuyor. Copyblogger’dan Demian Farnworth’un araştırmasına göre etkili seçilmiş kısa başlıklardan oluşan paylaşımlar, daha fazla tıklanıyor..

Blog yazıları

Kaliteli içerik hedefiyle yola çıkan blog platformu Medium’un, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları da bir o kadar çarpıcı:. Buna göre kullanıcılar, bir blog yazısına 7 dakikadan fazla ayırmak istemiyorlar -ki bu da yaklaşık 1600 kelimeye karşılık geliyor. Yazı uzadıkça okunma oranı düşüyor ve sayfadan ayrılma oranı artıyor.

Paragraflar

İçeriğin kalitesi kadar, kolay okunabilir olması da önem taşıyor. Ara başlık kullanımı ve kolon halinde düzenlenen paragraflar, yazının okunabilirliği üzerinde büyük etkiye sahip. Sosyal medya uzmanı Derek Halpern’e göre kullanıcılar 40 ila 55 karakter genişliğindeki satır bloklarından oluşan yazıları daha okunabilir buluyorlar.

E-posta konu satırları

MailChimp’in araştırmasına göre içeriği en fazla okunan e-postaların konu satırları 28 ile 39 karakter arasında. Kullanıcılar çok kısa konu satırlarını pek dikkate almazken, çok uzun olanları da okumayabiliyorlar.

Alan adı

Eğer performans pazarlamada yeniyseniz ve alan adınızı henüz almadıysanız, bu bilgi işinize yarayabilir: Daily Blog Tips’in istatistik analizine göre alan adları için ideal uzunluk 8 karakter. Daha kolay hatırlanabilir, tanıtılabilir ve telaffuz edilebilir olması için rakam içermeyen, .com uzantısına sahip ve içerikle doğrudan ilişkili alan adları almak önemli.

HTML sayfa başlığı

Sayfa optimizasyonu için büyük öneme sahip olan HTML elemanları -ya da meta tag’ler- Google aramalarında kullanıcıların karşılarına çıkan ilk şey. Sayfa başlıklarının (title), 55 karakteri geçmeyecek şekilde yazılması öneriliyor. Çünkü Google yazı tipi olarak Arial kullanıyor ve sayfa başlığının tamamının okunabilmesi için bu sınırın altında kalması gerekiyor.

Sunumlar

İnternette en yüksek eğitim videosu içeriği ve sunum trafiğine sahip olan TED’in yaptığı araştırmaya göre, ideal sunum uzunluğu 18 dakika. Sunum içeriği ne kadar güçlü olursa olsun, 18 dakikadan fazla süren sunumlarda kullanıcıların dikkati dağılıyor.

Sizler de yayınlarınızda ve paylaşımlarınızda bu ipuçlarından faydalanabilir; etkili içerik üreterek dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz. Yayınlarınızı çok daha fazla sayıda kullanıcıya ulaştırmak ve kampanyalardan daha yüksek gelir elde etmek için ise hemen bir ReklamAction yayıncı hesabı oluşturun. Performans pazarlama çalışmalarınızda ReklamAction’un avantajlarından yararlanmaya bugünden başlayın.

Bir Cevap Yazın