Daha fazla trafik için doğru paylaşım zamanları

Yazar: | 07 Ocak 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Daha fazla trafik için doğru paylaşım zamanlarıWeb sitenizin tanıtımı için sosyal medya siteleri, bloglar ve e-posta yollarıyla yaptığınız tanıtımlardan tam olarak istediğiniz performansı alabiliyor musunuz? Paylaşımlarınız veya gönderdiğiniz mesajların okunma, beğenilme ve paylaşılma sayıları istediğiniz gibi mi?

Eğer yukarıdaki sorulara olumlu yanıt veremiyorsanız bu durumların olası nedenlerini araştırmakta fayda var. Örneğin, paylaşımlarınızın kalitesi yeterli olmasına rağmen istediğiniz sonucu alamamanızın nedeni paylaşımlarınızın zamanlaması olabilir. Hedef kitlenizin aktif olduğu gün ve saat aralığında paylaşım yapmıyorsanız günlük kullanıcı etkileşim sayınız yetersiz kalacak ve sizi istediğiniz sonuca götürmeyecektir.

Kullanıcıların en aktif olduğu zaman aralığı onlara eriştiğiniz çeşitli kanallara göre farklılık gösterebiliyor. Bir kullanıcının genellikle Facebook’ta aktif olduğu saat ile e-posta kullanımı için tercih ettiği zamanların değişik olması, bu farklı kanalları kullanırken zamanlamaya dikkat etmeyi gerektiriyor.

Gelin içeriğinizin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için paylaşım zamanları konusunda dikkat etmeniz gereken noktaları beraber inceleyelim…

 Bloglar

Pek çok affiliate yayıncısı gibi eğer siz de bir blog sahibiyseniz, yazdığınız makalelerin daha çok kişiye ulaşması için hafta içini tercih etmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerinin bir blogun en fazla okunduğu ve paylaşıldığı günler olduğu öne çıkıyor. En düşük paylaşımsa hafta sonları gerçekleşiyor. En çok blog okunan saatler ise sabah saatleri. Akşamın ilerleyen saatlerine doğru ise okunma oranları giderek düşüyor.

 Sosyal Medya

Sosyal ağ sitelerinin en yoğun kullanıldığı saatler genelde benzer olduğundan hepsini birlikte ele almakta fayda var, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ sitelerinde Perşembe’den başlayarak Pazar gününe kadar önemli miktarda aktif kullanıcı oluyor. Gün içinde en fazla katılımın olduğu saatler ise genellikle öğle ve akşam üzeri saatleri.

 E-posta

Farklı araştırmaların gösterdiğine göre e-postaların en çok okunduğu zaman sabah saatleri. Sabah işe başlama saatleri müşteri odaklı e-postaların en sık okunduğu zaman dilimi. Öğle yemeği vakti haber ve magazin içerikli, akşam 5-7 arası tatil ve seyahat içerikli, 7-10 arası ise tekrardan müşteri odaklı e-postalar en çok okunanlar arasına giriyor.

E-postaların hangi günler en çok okunduğu ile ilgili yapılan araştırmalar birbirinden farklı sonuçlar veriyor ama en sık varılan sonuç hafta ortası olarak görünüyor. Özellikle Perşembe günü e-postaların en sık okunduğu gün.

Tabi ki her yayının hedef kitlesinin farklı özelliklere sahip olduğu için, sizin için en doğru paylaşım zamanlarını da ancak siz tespit edebilirsiniz. Bunun için sitenizde ölçümleme yapmak ve hangi kanallardan hangi günler ve saatlerde daha fazla ziyaretçi aldığınızı deneyerek bulmanızda fayda var.

Trafiğinizi daha üst seviyelere çıkartmanızla beraber web sitenizin gelir üretme potansiyeli de artmış oluyor. Bu potansiyeli en verimli ve karlı şekilde değerlendirmek içinse ReklamAction yanınızda. Gelin siz de yayıncı hesabınızı oluşturun ve ReklamAction ile kazanmaya başlayın.

Bir Cevap Yazın