CPA modelinin affiliate yayıncılara ve reklamverenlere sağladığı faydalar

Yazar: | 25 Şubat 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

CPA modelinin affiliate yayıncılara ve reklamverenlere sağladığı faydalarBilindiği gibi affiliate pazarlamadaki fiyatlandırma sistemlerinden biri de CPA (Cost Per Action). Bu sistemde reklamverenler; ürün satışı, web sitesine üyelik, tıklama ya da herhangi bir formu doldurma gibi önceden belirlenmiş olan hedef eylemlerin gerçekleşmesi halinde yayıncıya ödeme yapar.

CPA modelinde hedeflenen eylem ile potansiyel müşteriler arasında bir bağ kurulması yüksek gelir ve dönüşüm oranı sağlayabilir. Bu nedenle affiliate pazarlamada hem reklemverenin hem de yayıncısının kazanması için etkileyici bir kampanya ve hedef eylem belirlemek önemli olabilir.  CPA fiyatlandırma sistemini tercih eden reklamverenler için bu eylemin kısa, orta ve uzun vadede firmaya katkılarının neler olacağını hesaplayarak hareket etmek, affiliate pazarlamadan elde edilecek faydayı artırabilir.

Peki online reklamcılığın geleceğini oluşturacağı düşünülen CPA fiyatlandırma sisteminde başarılı bir yol izlemek için reklamverenlerin ve yayıncıların neler yapması gerekiyor?

Hedef kitlenin belirlenmesi

Affiliate pazarlamada reklamverenler geleneksel pazarlama yöntemlerinin aksine sunmak istediği ürün ve hizmetleri daha geniş kitlelere daha düşük maliyetle tanıtabiliyor. CPA fiyatlandırma modelinde başarılı bir kampanya yürütebilmek için, hedef kitlenin belirlenerek, o kitleye ulaşmadaki temel amacın tespit edilmesi gerekiyor. Daha sonra da hangi kanallar yani yayıncılar yoluyla hedef kitleye daha etkili bir şekilde ulaşabileceğinizi belirlemek önem taşıyor. Tüm bu  noktalarda başarılı bir affiliate ağıyla çalışarak işinizi kolaylaştırabilir, hedef kitlenize en kolay ve etkili şekilde ulaşabilirsiniz.

Yaratıcı içeriklerin oluşturulması

Affiliate kampanyalarında reklamverenlerin dolayısıyla yayıncıların başarısını etkileyen faktörlerden biri de hedef kitlenin ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik kaliteli içeriklerin oluşturulması. Özellikle CPA gelir modeliyle çalışan yayınlar için bu nokta son derece önemli. İçeriklerin reklam ile doğrudan ilgili olmasının yanında etkili ve farklı call to action’ların (CTA) kullanılması, bu CTA’ların sayfa içerisinde kullanıcının en çok dikkatini çekecek şekilde konumlandırılması gibi unsurlar da dönüşüm oranın artması için önem taşıyor. Yayıncıların bu konuda başarılı bir strateji izlemesi affiliate gelirlerini ve kampanyanın başarısını yakından ilgilendiriyor.

CPA yayıncılar için en etkili model mi?

Trafiği fazla olan bir web sitesine ya da blog’a sahip performans yayıncıları için CPA gelir modeli kolay ve kârlı bir yöntem olabilir. Oluşturulan kaliteli içerikler yoluyla sağlanan trafik, kullanılan CTA’larla reklamverenlerin sitesine yönlendirilir ve hedeflenen eylem gerçekleştirildiğinde hem reklamveren hem de yayıncı kazanır. CPA modeli, yüksek potansiyeli olan ve kendini kanıtlamış yayıncıların önemli miktarda gelir elde etmesini sağlar.

Bu özelliklere sahip bir siteye ya da blog’a sahipseniz, kaliteli içerikler hazırlayarak affiliate yayıncılıktan kazanç elde etmek için ReklamAction yayıncı hesabınızı hemen oluşturabilirsiniz. Eğer affiliate pazarlamadan faydalanarak satışlarını artırmak ve düşük reklam bütçeleriyle hedefine ulaşmak isteyen bir firmaysanız siz de hemen reklamverenlerimiz arasına katılabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın