Başarılı e-posta çalışmaları için yayıncılara 5 öneri

Yazar: | 26 Haziran 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Başarılı e-posta çalışmaları için yayıncılara 5 öneriAffiliate pazarlamanın giderek gelişen ekosistemi yayıncıların farklı yöntemler kullanarak gelirlerini artırmalarını kolaylaştırıyor. Satış ortaklığından,cashback, indirim kuponu ya da ürün-fiyat karşılaştırma sitelerine; alışveriş dizinlerinden, blog, içerik siteleri ve sosyal medyaya kadar birçok yöntem günümüzde affiliate pazarlama kanalı olarak kullanılıyor.

Bu yöntemler arasında uzun yıllardır kullanılan ve hedef kitleye doğrudan ulaşan modellerden biri de e-posta yoluyla affiliate pazarlama. E-postaların kullanıcılar için her zaman önemli bir araç olması bu yöntemin affiliate pazarlamada da kolayca kullanılmasını sağlıyor. Ancak e-posta yoluyla hedef kitlelerine ulaşmak isteyen yayıncıların bu konuda dikkat etmesi gereken bazı ayrıntılar var. İşte e-postaların daha çok açılmasını sağlayacak ve yüksek dönüşüm oranı elde etmeyi kolaylaştıracak ipuçları…

1. Kısa ve etkileyici konu başlıkları

E-postaların başarısını artırabilmek için açılma oranı son derece önemli. E-postaların açılma oranını artırmak için etkileyici ve kısa konu başlıkları tercih etmekte fayda var. Araştırmalar da kısa konu başlıklarına sahip e-postaların daha yüksek açılma oranına sahip olduğunu gösteriyor. Merak uyandıran, etkileyici ve bir çırpıda okunan başlıklar kullanıcıları e-postayı açmaya ve okumaya yönlendiriyor.

2. Kişiselleştirilmiş e-postalar

Kişiselleştirme son yıllarda tüm dijital pazarlama kanalları için önem taşıyan bir özellik. Ancak e-posta pazarlaması için bu özellik çok daha fazla şey ifade ediyor. Genel algının aksine e-postaları kişiye özel hale getirmek için sadece kullanıcıya ismiyle hitap etmek yeterli değil.

Bu nedenle e-posta içeriğini kullanıcının ilgi alanına ve kişisel özelliklerine göre oluşturmak önem taşıyor. Bu anlamda kullanıcıların yaş, eğitim ve cinsiyet aralıklarına göre içerik oluşturmak ya da e-bülten kayıt formuna kullanıcıların kişisel ilgili alanına yönelik kısa bir bölüm eklemek faydalı olabilir.

3. Doğru gönderim zamanlaması

Zamanlama her türlü dijital pazarlama faaliyetinde olduğu gibi e-posta pazarlaması için de oldukça önemli. Pazarlama içerikli e-postalar genellikle kullanıcıların bilgisayar başında olduğu çalışma saatleri içerisinde gönderilir. Ancak tüm firmaların ve yayıncıların e-posta gönderiminde bulunduğu bu saatler dışında gönderim yaparak e-posta kutularının boş olduğu saatleri değerlendirebilirsiniz. Bu konuya ilişkin yapılan pek çok araştırma da bu stratejiyi doğruluyor. Akşam saat 8 ile gece yarısı arasında gönderilen e-postalar araştırmalara göre daha fazla açılıyor.

4. Doğru CTA kullanımı

E-postaların dönüşüm oranını artırmak için kullanabileceğiniz en etkili araçlardan biri de call to action’lar. Doğru yerde ve doğru şekilde kullanılan CTA’lar dönüşüm oranınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Bu anlamda dikkat çekici farklı renklerde oluşturulan veya buton olarak oluşturulan CTA’lar, cümle içinde geçen ve yazı içeriğiyle aynı karakter ve formda olanlara göre daha çok tıklanıyor. Daha çok tıklanan buton görünümündeki bu CTA’lar  dönüşüm oranını da artırabiliyor.

5. E-posta gönderim sıklığı

Aynı e-postayı birkaç kez göndermek özellikle kullanıcılar e-postayı daha önce açmadıysa faydalı olabilir. Ancak bu tekrar sayısını abartmamak gerekiyor. Aynı e-postayı aynı kullanıcılara defalarca göndermek dönüşüm oranını artırmak bir yana, olumsuz etki yaratabilir. Eğer yeni bir içerik ya da avantaj sunmuyorsanız sadece e-posta göndermiş olmak için aynı e-postayı defalarca göndermemenizde fayda var.

Bir Cevap Yazın