Arama motoru optimizasyonunda (SEO) sık yapılan 3 büyük hata!

Yazar: | 03 Şubat 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Günümüzde yayıncılar için trafik kaynaklarının sayısı giderek artıyor. Web sitesine daha fazla ziyaretçi çekmek ve bunun sonucu olarak da affiliate gelirini arttırmak isteyen yayıncılar sosyal medyadan e-bültenlere kadar pek çok farklı seçeneğe sahipler. Fakat bunların arama motorlarından gelen organik trafik ile yarışması pek kolay değil.

 

Google veya Yandex gibi arama motorlarındaki ilgi aramalarda sitelerin daha üst sıralarda yer alması, organik trafiğin artmasını sağlaması açısından büyük önem taşyor. Bu yüzden de arama motoru optimizasyonu veya daha popüler ifadesi ile SEO her yayıncı tarafından bilinmesi gereken bir kavram.

 

SEO konusunda yapılan doğru geliştirmeler bir yayıncının tüm başarısını artırabilecekken, sık yapılan bazı yanlışlar ise sitelerin potansiyelinin çok altında kalmasına neden oluyor. İşe SEO’da yapılan 3 büyük hata…

 

Kalitesiz dış bağlantılar

SEO açısından dış sitelerden gelen bağlatılar veya diğer deyişle backlink’lerin önemi büyük. Fakat bu yapının art niyetli kullanıma açık olması, arama motorlarının zaman içerisinde algoritmalarını değiştirmesine neden oldu. Daha eski zamanlarda dış sitelerden gelen her bağlantı eşit değerdeyken, site sahiplerinin sadece bağlantı sahibi olmak için “link farm” adı verilen ve para karşılığı bağlantı sağlayan sitelerine ödeme yapmaları Google ve diğerleri tarafından engellenmesi gereken bir sorun haline geldi.

 

Bugün artık arama motorları sadece stenizin kaç tane bağlantı aldığına değil, size bağlantı veren sitelerin değeriyle de yakından ilgileniyorlar. Bu nedenle kalitesine dikkat etmeden dış sitelerden bağlantı almaya çalışmak size fada sağlamayacağı gibi arama sonuçlarındaki sıralamalarınızı olumsuz bile etkileyebilir. Üstelik sadece tek bir anahtar kelime için aldığını dış bağlantı tüm aramalarınızın performansını düşürecek kadar kritik öneme sahip olabilir. Bu yüzden dış bağlantı konusuna önem vermeye devam etmekte fayda var fakat siteler konusunda seçici olmak gerekiyor.

 

Sosyal medyada URL paylaşmamak

Sosyal medya en başta da söylediğimiz gibi yayıncılar açısından önemli trafik kaynaklarından biri haline geldi. Arama motorları da sosyal ağ sitelerindeki paylaşımlarını takip ediyor ve SEO açısından hesaba katıyorlar.

 

ReklamAction olarak en sık karşılaştığımız SEO hatalarından biri sosyal medya paylaşımlarında yayıncı sitelere bağlantıların olması gerektiğinden daha düşük olması. Pek çok yayıncı sosyal medyayı etkili kullanmakla beraber sitelerinin URL’lerini paylaşımlara eklemeyi ihmal ettikleri için bu önemli SEO etkisini ellerinden kaçırıyorlar.

 

Site içi bağlantılar

Arama motorları dış sitelerden gelen bağlantılar kadar sitenizin içerisinde yer alan bağlantılara da dikkat ediyor. Bir yazınızdan diğer bir yazınıza bağlantı vermek sadece okuyucularınızın sitenizde daha fazla zaman geçirmesini değil, aynı zamanda arama motorlarının ilgili yazılara verdiği değeri de artırmayı sağlayabilir.

 

Bunun için verdiğiniz bağlantıda anahtar kelimenin yer almasına özen göstermenizde fayda var. Örneğin çantalardan bahsettiğiniz bir yazınızda, daha önceden yayınlanmış olan ayakkabılara değindiğiniz bir yazıya bağlantı verirken, bağlantının “ayakkabı” anahtar kelimesinde olması etkili olacaktır.

ReklamAction yayıncılar için sadece geniş ve esnek affiliate seçenekleri sunmakla kalmıyor, tüm süreç boyunca onlara destek olarak kendi işlerini ve gelirlerini artırmalarına da yardımcı oluyor. Eğer siz de bir performans pazarlama yayıncısıysanız veya olmak istiyorsanız şimdi sitemizi ziyaret ederek hesabınızı oluşturabilir ve ReklamAction’ın size sunduğu kolaylıklarla bugünden tanışabilirsiniz…

Bir Cevap Yazın