Arama Motoru Optimizasyonu İçin Affiliate Yayıncılarına Özel 4 Kritik İpucu

Yazar: | 09 Mart 2017
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

arama_motoruArama motoru optimizasyonu (SEO – Search Engine Optimization), online dünyada sayısı her geçen gün artış gösteren web sitelerinin arama sonuçlarındaki sıralamasını üst sıralara taşımayı sağlayan iyileştirmeleri kapsıyor. Performans pazarlama çalışmaları yürüten yayıncıların trafik oranlarını artırabilmeleri için de arama motoru sıralaması büyük önem taşıyor. SEO çalışmaları yürüten yayıncılar, arama sonuçlarında diğer web sitelerinden bir adım öne geçebiliyor ve böylece online kullanıcılar için bir tercih nedeni daha oluşturabiliyor.

Online kullanıcıların hemen her ihtiyaçları için arama motorlarında arama yaptıkları göz önünde bulundurulduğunda SEO’nun önemi de rahatlıkla anlaşılabiliyor. Affiliate yayıncılarının aramalarda ön plana çıkabilmesi için ise takip etmelerinde büyük fayda olan 4 önemli yol bulunuyor. Peki yayıncıların affiliate gelirlerini artırabilmelerini kolaylaştıracak bu ipuçları neler?

1) Alan Adı Seçimi

Affiliate yayıncıları için alan adı seçimi, site sıralaması açısından oldukça önemli bir yere sahip. Özellikle anahtar kelime bakımından zengin görünen alan adları, hem hatırlanabilirliği garantiliyor hem de arama sonuçlarında farklılaşmayı. Bu noktada alan adının spam, yani uygunsuz veya istenmeyen türde olmadığından emin olmakta fayda var.

Affiliate yayıncısının platformunda yer alan içeriklerle ilişkili anahtar kelime ya da kelime gruplarından oluşan, zihinde kolayca yer edinebilen, söylenişi zahmetsiz ve en önemli uzun olmayan alan adlarını seçmek, SEO çalışmalarından verim almayı sağlayabilir.

2) İçerik Oluşturma

Pek çok yayıncı, web sitesini arama motorlarının kriterlerine göre optimize etmek için çalışmalar yürütüyor. Fakat içerik kalitesi düşük olan, başka bir platformdan kopyalanan içerikleri kullanan web siteleri için bu çok anlamlı bir adım olmayabiliyor. Çünkü özgün içeriklere sahip olmak da SEO çalışmalarının bir parçasını oluşturuyor.

Affiliate yayıncılarının özgün ve kullanıcılara bir değer sunan, bir konuyla ilgili bilgi veren içerikler üretmesi, platformlarının arama motorlarında üst sıralara çıkmasını kolaylaştırıyor. Bu nedenle açılış sayfasından ürün inceleme yazılarına kadar hemen her noktada orijinal içeriklere sahip olmak işinize yarayabilir.

3) Güncellik

Arama motorları, web sitelerinde yapılan değişiklikleri algılayabildiğinden sıralamayı buna göre yeniden düzenleyebiliyor. Dolayısıyla platformunuzda güncel içeriklere yer vermeniz önemli. Bu anlamda affiliate çalışmaları yürüttüğünüz web sitenizin içeriklerini günlük, haftalık veya aylık olarak güncellemeniz fark edilmenizi sağlayabilir. Bu sayede trafik oranınızı yükseltmeniz de söz konusu olabilir.

4) Web Sitesi Hızı

Web sitesi yüklenme hızı, trafiği artırmakta olduğu kadar SEO açısından da büyük önem taşıyor. Ayrıca kullanıcıların ziyaret süresinin artmasında da etkisi bulunan web sitesi hızı, hemen çıkma oranlarının düşmesini de sağlayabilir. Bunun yanı sıra affiliate yayıncılarının sahip oldukları platformların hızlı yüklenmesi, arama motoru bot’larının web sitesinde daha fazla sayfayı ziyaret etmesini sağlayacağından içeriklerin daha hızlı endekslenmesinde de etkili olacaktır.

Affiliate yayıncılarının arama motorlarında ilk sıralarda yer alması, affiliate gelirlerini artırmalarında etkili olduğundan SEO konusuna önem vermekte yarar var. Bunun yanı sıra güvenilir bir affiliate ağından destek alarak affiliate çalışmalarına yön vermek de kazanç miktarını artırmayı kolaylaştırabilir. Siz de ReklamAction hesabınızı oluşturarak zaman kaybetmeden kazancınızı artırmaya başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın