Affiliate yayıncılıkta hikayeleştirme yöntemine ilişkin ipuçları

Yazar: | 21 Eylül 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate yayıncılıkta hikayeleştirme yöntemine ilişkin ipuçlarıPerformans yayıncılarının, hedefledikleri dönüşümü gerçekleştirerek gelirlerini artırmaları için, ziyaretçilerin sitelerinde daha uzun süre kalmaya yönlendirmeleri gerekiyor. Bu sürenin uzaması okuyucuların daha çok içerik inceleyerek, hedeflenen eylemi gerçekleştirme olasılıklarının artması anlamına geliyor.

Okuyucuların ziyaret süresini artırmak için kullanılabilecek en etkili araçlardan biri de son yıllarda sık sık duyduğumuz hikayeleştirme yöntemi. Okuyucuların içerikleri incelerken kendisinin de içerikte anlatılan ürüne ihtiyacı olduğunu düşünmesi bu yöntemin amaçlarından biri. Okuyucunun yazarla empati ve duygusal bağ kurarak bahsedilen ürün ya da hizmeti ihtiyacı olduğunu hissetmesi için, affiliate içeriklerini oluştururken hikayeleştirme yönteminden yararlanmak önem taşıyor.

Peki bir affiliate kampanyası için hikaye oluşturmak için nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte bu konuda yayıncıların işine yarayacak bazı ipuçları…

İlk adım konu belirlemek

Tanıtacağınız ürüne ilişkin bir hikaye oluşturmadan öncelikle hikayeniz için bir konu belirlemeniz gerekiyor. Hikayenizle okuyucuyu eğlendirmek şaşırtmak ya da güldürmek istiyorsanız nasıl bir ifadeyle hangi duyguyu uyandırmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Sonrasında hikayenizi kurgulayarak tanıttığınız ürünün özelliklerinden de bahsetmeyi unutmadan başarılı bir affiliate içeriği oluşturabilirsiniz.

Duygulara seslenmek önemli

Hikayeleştirme yönteminde bilindiği gibi en önemli nokta okuyucunun duygularını harekete geçirmek. Böylece hem daha etkili bir içerik oluşturmuş olursunuz hem de eğer kendi başınızdan geçen bir hikaye anlatıyorsanız güvenilir olduğunuza dair bir algı da yaratabilirsiniz.

Ancak yine de temelde içeriğinizin affiliate pazarlamaya yönelik hazırlandığını unutmamak; okuyucuda acı, korku ve üzüntü gibi duygular uyandırmadan onları etkilemek gerekiyor.

Yazı uzunluğu

Bir performans yayıncısı olarak çok iyi bildiğiniz gibi kullanıcılar internetteki çok uzun yazıları okumayı tercih etmiyor. Bu nedenle hikayenizi kısa tutmanız, amacınızdan sapmadan ve okuyucunun dikkatini kaybetmesine izin vermeden içeriğinizi sonlandırmanız önem taşıyor.

Satış odaklı olmamak

Hikayeleştirme yöntemini kullanırken ya da herhangi bir affiliate içeriği hazırlarken içeriğinizin satış odaklı bir metin olarak görünmemesi son derece önemli. Çünkü kullanıcılar karşılarına çıkan her web sitesinde,e-postada ya da sosyal medyada sayısız reklamla ve ona sürekli “bu ürünü satın al” diyen metinlerle karşılaşıyor.

Bir affiliate yayıncı olarak fark yaratmanız gereken nokta okuyucuya para harcaması gerektiğini dikte etmeden onu satın almaya yönlendirebilmek. Bu açıdan affiliate içeriğinizin doğrudan satış odaklı olmamasına dikkat etmenizde fayda var.

Tüm bu ipuçlarından da anlaşılacağı gibi performans yayıncılığında, farklı olmak için artık sadece ürünlere ilişkin temel bilgiler vermek yeterli olmuyor. Tıpkı hikaye yazar gibi giriş, gelişme, sonuç şablonunda, fazla uzun olmayan İlgici çekici, okuyucuların duygularına seslenecek içerikler oluşturmak affiliate yayıncılıkta son derece önemli.

Siz de farklı tarzdaki içeriklerle kaliteli trafik sağlamak ve dönüşüm oranınızı artırmak istiyorsanız hikayeleştirme tekniğini tercih edebilirsiniz. Affiliate yayıncılıktan elde ettiğini geliri artırmak ve yeni fırsatlarla karşılaşmak için siz de ReklamAction ile tanışın. ReklamAction yayıncı hesabınızı oluşturun ve sunduğumuz avantajlardan hemen yararlanmaya başlayın.

Bir Cevap Yazın