Affiliate yayıncılıkta hedefinize remarketing ile nasıl ulaşabilirsiniz?

Yazar: | 20 Temmuz 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate yayıncılıkta hedefinize remarketing ile nasıl ulaşabilirsiniz?Teknolojinin gelişimi her alanda olduğu gibi dijital pazarlamada da firmalara pek çok reklam ve pazarlama alternatifi sunuyor. Son yıllarda bu alternatifler arasında öne çıkanlardan biri de remarketing. Retargeting ve yeniden pazarlama olarak da bilinen remarketing e-ticaret siteleri başta olmak üzere online satışlarını artırmak isteyen tüm firmaların öncelikli pazarlama kanallarından biri haline geldi.

Bu anlamda remarketing sadece reklamverenlerin değil yayıncıların da sitelerine gelen ancak hedeflenen eylemi gerçekleştirmek üzere varış sayfasına yönelmemiş olan kullanıcıları yeniden kazanmak için iyi bir alternatif. Kullanıcıların bir siteyi ilk ziyaretlerinde dönüşüm gerçekleştirmelerinin oldukça düşük bir ihtimal olduğu göz önüne alınırsa, yayıncıların remarketing ile kaçırdıkları ziyaretçileri tekrar kazanmaları etkili bir yol olabilir.

Peki affiliate pazarlamada yayıncı olarak hedefinize ulaşmak için remarketing’den faydalanmak adına neler yapılabilir? Türkiye’nin lider affiliate ağı ReklamAction olarak bu konuda dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için bir araya getirdik…

Hedef kitleyi iyi tanımak

Retargeting ile affiliate kampanyalarının etkinliğini artırmak için hedef kitleyi iyi tanımak ve kullanıcı segmentasyonu yaparak farklı kullanıcı gruplarına göre farklı teknikler uygulamak faydalı olabilir. Bir yayıncı olarak daha önce sitenizi ziyaret etmiş ve varış sayfasına yönelerek dönüşüm oranınıza katkıda bulunmuş kullanıcılarla sitenizi ilk defa ziyaret eden kullanıcılara farklı kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Bu kampanyaları oluştururken kullanıcı davranışlarını göz önünde bulundurmanızda; kullanıcıların sitenizi ne zaman terk ettiği, hangi ürünlere ya da içeriklere yoğunlaştığı, kullanıcıların yaş cinsiyet, ilgi alanı gibi özelliklerine dikkat etmenizde fayda var.

Hangi ziyaretçiye, hangi reklam?

Hedef kitle segmentasyonundan sonra diğer bir adım olarak hangi gruba hangi reklamı göstereceğinizi gösteren bir liste oluşturabilirsiniz. Reklam seçimi yaparken eğer genel olarak kendinizi kullanıcılara tanıtmak istiyorsanız içerik anlamında farklı reklamları ön plana çıkarabilirsiniz. Eğer amacınız sadece sitenizden kısa bir süre önce ayrılarak farklı sitelerde gezinmeye devam eden kullanıcılara ulaşmaksa, onların aradıkları ürünü öne çıkaran bir reklam seçebilirsiniz.

Veri analizi

Remarketing kampanyalarının en önemli ve son adımını veri analizi oluşturuyor. Eğer veriler dönüşüm oranı açısından başarılı olduğunuzu gösteriyorsa çalışmalarınıza bu şekilde devam edebilirsiniz. Eğer beklenen hedefe ulaşılamadıysa reklamları farklı ve yaratıcı içeriklerle destekleyebilirsiniz.

Veri konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta da başarıyı sadece satış ve dönüşüm oranıyla ölçümlememek. Bu rakamlar dışında sosyal medya, blog ve web sitesi verilerini de göz önünde bulundurmakta yarar var. Çünkü sosyal medya, e-posta pazarlaması gibi mecralar da retargeting çalışmalarını yönlendirebiliyor. Başarınızı ölçerken bu verileri dikkate almak da bu nedenle son derece önemli.

Affiliate yayıncılar bahsettiğimiz ipuçlarını değerlendirerek retargeting yoluyla gelirlerini artırabilir. ReklamAction, profesyonel bir affiliate ağı olarak, size en uygun reklamverenlerle çalışmanızı ve performans yayıncılığı gelirlerinizi artırmanızı sağlayabilir. Gelin siz de yayıncımız olun ve ReklamAction ile birlikte hemen kazanmaya başlayın…

Bir Cevap Yazın