Affiliate yayıncıların SEO çalışmaları sırasında kaçınması gereken 5 hata

Yazar: | 12 Ocak 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate yayıncıların SEO çalışmaları sırasında kaçınması gereken 5 hataWeb sitelerinin organik trafiğini artmak için gerçekleştirilen arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmaları, performans yayıncılarının sitelerine düzenli şekilde kaliteli trafik sağlaması ve dolayısıyla affiliate gelirlerini artırması için büyük önem taşıyor.

Ancak, kullanıcıların ihtiyaçlarıyla birlikte teknolojinin de hızla gelişmesi, SEO çalışmalarına ilişkin bir süre önce geçerli sayılan yöntemleri, bugün etkisiz hale getirebiliyor. Kendi başına pek çok yeni teknolojiyi barındıran ve affiliate pazarlama alanında giderek daha fazla ön plana çıkan SEO çalışmalarında, yeni stratejileri takip etmek yayıncılar için önem kazanıyor.

SEO’ya ilişkin gelişmelerin yakından takip edilmemesi nedeniyle, doğru oluşturulmayan stratejiler, performans yayıncılarının başarısız olmasına ve hata yapmasına neden olabiliyor. ReklamAction olarak sizlere SEO çalışmalarında yapılan hataları ve bu konudaki çözüm önerilerini derledik…

1. SEO çalışmalarının etkisini görmek için sabırsız davranmak

Web siteniz yayın hayatına yeni başladıysa, sitenizin sadece SEO çalışmalarıyla, arama sonucu sayfalarında ilk sayfalarda yer alması kolay değil. Her şeyden önce web sitenizin arama motorları tarafından taranıp indekslenmesi için bir süre gerekiyor. Bu nedenle SEO çalışmalarınızın etkisini göremediğiniz için bu faaliyetlerin etkisiz ya da gereksiz olduğuna karar vermeden önce için birkaç aylık bir sürenin geçmesini beklemenizde fayda var. Bu süre içerisinde  SEO PowerSuite, Moz Pro, Browseo gibi bazı analiz araçları kullanarak SEO faaliyetlerinizi izleyebilir, eksik olan noktalara yönelik çalışmalar yapabilirsiniz.

2. SEO servislerinin yaptığı hatalar

Web sitelerinin arama sonuçlarındaki sırasını yükseltmek için başvurulan bir diğer yol ise SEO servisi veren şirketlerden destek almak. Ancak, belli bir ücret karşılığında web sitenize arama motoru optimizasyonunu sağlayan bu şirketleri seçerken dikkatli olmanızda fayda var. Bazı şirketler fazla vakit harcamamak ve hızlı sonuç alabilmek uğruna, arama motorları tarafından filtreleme sistemine takılabilecek, sitenizi aramalarda kısıtlayabilecek yöntemler kullanabiliyor.

Gereksiz anahtar kelime kullanımı, link satın alma, site hızını yavaşlatacak ölçüde görsel kullanımı bu yöntemler arasında yer alıyor.

3. Anahtar kelime seçimine önem vermemek

Yeni kurduğunuz web sitenizin SEO çalışmalarını yaparken, özellikle site haritasını adım adım gözden geçirerek saya başlıklarını, etiketleri, anahtar kelimeleri ve hedeflemeleri doğru belirlemeniz hayati önem taşıyor. Sitenizin bulunabilirliğini ve sitenizde bulunan içeriklerin doğru alıcılara ulaşabilmesi için, sayfalarda yer alan içerikleri tam anlamıyla ifade eden anahtar kelimeler seçmenizde fayda var.

4. Sadece pagerank’e odaklanmak

Sitenizin yüksek bir pagerank değerinin olması, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlayabilir. Ancak Pagerank değeri sitenizin başarısını gösteren tek ölçüt değil. Bilindiği gibi Google bot’ları, sitelerin arama sonuçlarındaki sıralamasını belirlerken birçok kritere dikkat ediyor. Bu yüzden SEO çalışmaları sırasında sadece pagerank’e odaklanmak yerine, içerik kalitesi, site istatistikleri, kullanıcı etkileşimi gibi birçok faktöre dikkat etmek gerekiyor.

5. Analiz yapmamak

SEO çalışmaları tamamlandıktan sonra analiz ve ölçümleme konusuna önem vermemek de en sık yapılan hatalar arasında yer alıyor. SEO çalışmalarınızı analiz etmediğiniz sürece site trafiğinizin neden artmadığını anlamayabilirsiniz. Çünkü web sitenizin tasarımı ve içeriği ne kadar kaliteli olursa olsun eğer trafiği yoksa bir performans yayıncısı olarak kazanç elde etmeniz mümkün olmaz. Bu nedenle belirli aralıklarla yapacağınız SEO analizi yanlışlarınızı ve doğrularınızı görebilmek için son derece önemli.

SEO web sitenize kaliteli trafik sağlamak için kullanabileceğiniz en etkili araçlardan biri. Siz de yukarıda bahsettiğimiz hatalardan kaçınarak sitenize kaliteli trafik sağlayabilir ve performans yayıncılığı gelirlerinizi artırabilirsiniz. Yayıncılar için geniş ve esnek affiliate seçenekleri sunan ReklamAction, SEO çalışmalarınızın başarısını ve gelirlerini artırmanıza yardımcı olan diğer konularda da size destek oluyor. Eğer siz de bir performans yayıncısıysanız veya olmak istiyorsanız hemen sitemizi ziyaret ederek hesabınızı oluşturabilir ve ReklamAction’ın size sunduğu kolaylıklardan yararlanmaya başlayabilirsiniz…

 

One thought on “Affiliate yayıncıların SEO çalışmaları sırasında kaçınması gereken 5 hata

  1. ekaraca

    Yararlı bilgi oldu. Teşekkürler. Fakat seo konusunda biraz daha somut öneri vermeniz mümkün mü ? Şuanki arama motorları hangi kriterleri baz anlıyor.

    Reply

Bir Cevap Yazın