Affiliate yayıncıların reklamverenleri etkileyebilmesi için 5 öneri

Yazar: | 07 Ekim 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate yayıncıların reklamverenleri etkileyebilmesi için 5 öneriİnternetin yaygınlaşması ve her alanda vazgeçilmez bir araç halin gelmesi dijital dünyada rekabetin artmasına neden oluyor. Aynı koşullar affiliate pazarlama için de geçerli. Hem reklamverenlerin hem de yayıncıların yüksek dönüşüm oranı elde edebilmesi ve affiliate pazarlamaya ilişkin hedeflerini gerçekleştirebilmesi için yoğun rekabet ortamında doğru stratejilerle ilerlemesi gerekiyor.

Özellikle çok düşük bir sermayeyle ve ofise dahi ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz bir iş olan affiliate yayıncılığın cazibesi, bu mecraya her geçen gün yeni yayıncıların katılmasına neden oluyor. Bu nedenle yayıncıların daha çok reklamverenle çalışarak site ya da blog’larında farklı kampanyalara yer vermesi gerekiyor. Peki affiliate pazarlamaya yatırım yapan reklamverenlerin yayıncı olarak sizi seçmelerini sağlamak için neler yapabilirsiniz?

1. Tek nişe bağlı kalmamak

Affiliate yayıncılığa yeni başladıysanız içeriklerinizi ilgi alanınıza uygun olacak şekilde daraltmanız faydalı olabilir. Ancak zamanla kazandığınız tecrübe sonucu tek bir nişe odaklanmadan farklı ürünlere uygun içerikler hazırlamanız daha fazla reklamverene ulaşmanızı kolaylaştırabilir. Affiliate yayıncılıktan daha fazla kazanmayı hedefliyorsanız niş alanlarınızı çeşitlendirebilir ve farklı reklamverenlerin ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz.

2. Reklamverenin ihtiyacını bilmek

Eğer mutlaka birlikte çalışmak istediğiniz bir reklamveren varsa yavaş yavaş onun ihtiyaçlarına uygun içerikler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Markaların affiliate pazarlamadan ne beklediğini doğru tahmin edebilirseniz ve içeriklerinizi bu yönde oluşturursanız yer aldığınız affiliate kampanyaların giderek arttığını görebilirsiniz.

3. Bulunduğunuz affiliate ağı hangi reklamverenlerle çalışıyor?

Yayıncı olarak eğer bir affiliate ağında yer alıyorsanız, bu ağda yer alan reklamverenleri incelemek işinizi kolaylaştırabilir. Bu inceleme doğrultusunda sitenizde yer alan içerikleri reklamverenlerin dikkatini çekecek şekilde oluşturabilirsiniz.

Ayrıca sosyal medyada ya da farklı mecralarda kullanıcıların markalar ve ürünleri hakkında yorumları onlara yönelttiği sorunları inceleyebilirsiniz. Bu araştırma size hedef kitlenin de ilgisini çekebilecek ve dönüşüm oranı yüksek içerikler oluşturma imkanı verir. Reklamverenler de birlikte çalışacakları yayıncıları seçerken daha önceki kampanyalarda elde ettiği başarıları kontrol etmek isteyebilir. Böylece siz göze çarpan bir yayıncı olarak onların tercihleri arasında yer alabilirsiniz.

4. Tasarımı unutmamak

Reklamverenler kendi affiliate kampanyaları için oluşturulan içeriklerin başarılı bir site tasarımında yer alarak okuyucuların dikkatini çekmesini ister. Bu nedenle yayıncıların göz yormayan, içeriklerin kolayca okunmasını sağlayan bir tasarım tercih etmesinde fayda var.

Ayrıca eğer reklamveren affiliate kampanyası dahilinde site tasarımınıza dair bir öneri de bulunduysa bu değişikliği gerçekleştirmeniz de işe yarayabilir. Reklamverenler işbirliğine açık bir yayıncı olduğunuzu düşünerek daha sonraki kampanyalar için de sizi tercih edebilir.

5. Doğru affiliate ağında yer almak

Daha çok kampanyada yer almak ve daha fazla reklamverenle çalışmak için unutulmaması gereken en önemli şartlardan biri doğru affiliate network’üyle çalışmak. Çünkü reklamverenler yer alacakları affiliate ağını titizlikle seçer. Eğer bir affiliate ağında pek çok yayıncı ve reklamveren yer alıyorsa bu durum o ağın kalitesini de gösterir. Bu anlamda ReklamAction size sadece geniş bir reklamveren ağına erişim imkanı sunmakla kalmaz, işinizi büyütmeniz için ihtiyacınız olan her türlü desteği de sunar. Gelin siz de ReklamAction yayıncıları arasına katılın ve kazancınızı artırmaya bugünden başlayın…

Bir Cevap Yazın