Affiliate yayıncıların en sık yaptığı 5 SEO hatası

Yazar: | 14 Ekim 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate yayıncıların en sık yaptığı 5 SEO hatasıİnternetin giderek yaygınlaşması ve gelişmesiyle birlikte affiliate yayıncılar kaliteli trafik çekmek için daha az çaba harcar hale geldi. Çünkü artık yayıncılar dönüşüm oranlarının artması için sayısız trafik kaynağından yararlanabiliyor. Ancak hala birçok yayıncının en büyük trafik kaynağı arama motorları. Bu nedenle organik trafiğini artırmaya çalışan yayıncıların işi çok da kolay değil.

Rakip fazla ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için çok çalışmak gerekiyor. Bu anlamda arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarına daha fazla önem veren yayıncılar zaman zaman fark etmeden bazı hatalar da yapabiliyor. Yaptığı hataların nedenini bulamayan yayıncılar arama sonuçlarında neden sıra kaybettiğini ve organik trafiğinin azaldığını belirleyebilmek için zaman harcıyor. Biz de ReklamAction olarak yayıncılar için SEO konusunda en sık yapılan hataları bir araya getirdik…

1. Site içi bağlantılardan yararlanmamak

Yayıncıların güncel yazılarında, daha önce paylaştıkları yazılara link vermesi en az dış bağlantılar kadar önemli. Kullandığınız iç linkler hem okuyucuları sitenizde daha uzun süre tutar hem de SEO açısından içeriklerinizi daha kaliteli hale getirir. Özellikle birbiriyle bağlantılı konularda kullandığınız iç linkler, içeriğinizin daha kaliteli olmasını sağlar.

Tüm bu avantajlarına rağmen iç linkleme yayıncılar tarafından atlanan bir nokta. İç linklerden faydalanmak için içeriğinizi oluştururken daha önce paylaştığınız yazıları gözden geçirmeniz ve uygun olanlarına link vermeniz işinizi kolaylaştırabilir.

2. Mobile uygun olmamak

Yayıncıların mobil cihazlardan önemli bir trafik elde ettiğini göz önünde bulundurursak mobil uyumlu site tasarımının önemini tekrar hatırlamış oluruz. Ancak mobil uyumluluk sadece bu açıdan değil SEO açısından da son derece önemli bir konu.

Google 2015 yılı içerisinde yaptığı duyuruda mobil uyumluluğun bir sıralama faktörü olacağını belirtiyor. Bu anlamda kullanıcılara daha iyi hizmet vermeyi amaçlayan arama motorları artan mobil trafiği de göz önünde bulundurarak mobil uyumlu siteleri ödüllendiriyor. Mobil uyumluluk konusunda çalışma yapmamış olan siteler de bu güncellemeden elbette olumsuz etkileniyor.

3. Kalitesiz içerik

Yayıncıların çok iyi bildiği ancak zaman zaman yoğunluktan dolayı göz ardı ettiği bir konuda kaliteli içerik. Kopya içerikler ya da yetersiz uzunluktaki sadece anahtar kelimelerden oluşan metinler SEO açısından siteleri olumsuz etkiliyor. Bu nedenle kısa zamanda fazla sayıda içerik hazırlamanız gerekse de kaliteden ödün vermemeniz son derece önemli.

4. Yanlış dış bağlantılar

Backlink’ler SEO açısından önem taşıyan bir diğer konu. Ancak dış bağlantıların avantajından yararlanmak için para karşılığında sitenize kalitesiz bağlantı sağlamanız aksi bir durumla karşılaşmanıza neden olur. Kalitesiz ve yayınlarınızla alakasız sitelerden bağlantı almanız güven konusunda olumsuz sonuçlarla karşılaşmanıza neden olur. Aynı sorunu arama sonuçlarında da yaşayabilirsiniz.

5. Sosyal ağlardan faydalanmamak

Son yıllarda yayıncıların en önemli trafik kaynaklarından birini de sosyal ağlar oluşturuyor. Arama motorlarının da sosyal medya platformlarındaki paylaşımları takip ediyor ve SEO açısından değerlendiriyor olması bu konuyu daha da önemli hale getiriyor..

Bir affiliate yayıncı olarak paylaştığımız hatalardan yola çıkarak SEO çalışmalarınızı daha etkin hale getirebilirsiniz. ReklamAction yayıncılar için sadece farklı affiliate seçenekleri sunmakla kalmıyor, tüm süreçte yayıncılara destek oluyor. Eğer siz de bir affiliate yayıncıysanız veya bu işe başlamayı düşünüyorsanız hemen yayıncı hesabınızı oluşturun ve ReklamAction’ın sunduğu avantajlarından faydalanın…

Bir Cevap Yazın