Affiliate yayıncıları için doğru anahtar kelime bulma ipuçları

Yazar: | 14 Ocak 2016
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate yayıncıları için doğru anahtar kelime bulma ipuçlarıBir affiliate yayıncısı olarak kampanyasına yer verdiğiniz ürün ve hizmetlerle ilgili içeriğinizi tüketicilerle buluşturmanız gerekiyor. Fakat konuyla ilgili hedef kitleniz sizden haber değil veya size ulaşamıyorsa yaptığınız tüm çalışmaların da boşa gitmesi kaçınılmaz. Bu yüzden hedef kitlenize ulaşmak ve onların isteklerini anlayabilmek adına içeriklerinizde doğru anahtar kelime seçimi büyük önem taşıyor.

Bunun için hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olacak, birbiri ile bağlantılı kelimeleri arayıp bulmak da belli oranda çalışma yapmanız gerekecek. Anahtar kelime bulmak aslında bir yaratıcılık işi. Seçtiğiniz alanla doğrudan ilgili bir anahtar kelimeyi bulunca da onunla ilgili olabilecek diğer anahtar kelime alternatiflerini düşünmeye başlamanız gerekiyor. Ardından sunduğunuz içerikle ilgili oluşturduğunuz anahtar kelime listesi içerisinden eleme yaparak en doğru seçenekleri ortaya çıkartabilirsiniz.

Aranan kelimeler genellikle kullanıcıların o andaki ihtiyaçlarına göre dinamik bir şekilde oluşuyor. İnsanların düşünceleri gibi ihtiyaç ve gündemleri de zaman içerisinde değişkenlik göstereceği için hedeflediğiniz bir anahtar kelime zamanla geçerliliğini yitirmesi mümkün. Bu yüzden de belirli bir zaman sonra geçerliliğini yitirmeyecek, daha kapsamlı anahtar kelimeler tercih etmek işinizi kolaylaştırabilir.

Tüm bu bilgilerin ışığında hedef kitlenizle buluşmanızı kolaylaştıracak anahtar kelimeleri hangi yöntemlerle bulabileceğinize dair ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kitlenizi araştırın

Sunulan ürün veya hizmetin kimlere hitap ettiğini belirledikten sonra ilk olarak kitlenin ihtiyacını Google’da nasıl ifade ettiğini araştırmanızda fayda var. Arama çubuğuna kelime yazıldığında, Google otomatik olarak buna benzer ve en sık aranan kelime gruplarını öneri olarak sıraladığını görebilirsiniz. Ayrıca arama sonuçlarının yer aldığı sayfanın en sonunda aratılan kavram ile ilgili gerçekleşmiş diğer aramalar da size bu anlamda fikir verebilir.

Kullanıcıların, diğer kullanıcı yorumlarını oldukça önemsediği göz önüne aldığınızda ürün ve hizmetlere dair yorumların önemi de ortaya çıkıyor. Bu tür yorumlara da çeşitli forum sitelerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bilgi ağırlıklı anahtar kelimeler barındıran forumlar, kullanıcıların gerçek yorumlarını içerdiğinden doğru anahtar kelimeleri bularak hedefi on ikiden vurmak kolaylaşır.

Anahtar kelime listeleyicilere göz atın

Hedef kitlenizin arama sorgularını inceleyerek öncelik vereceğiniz anahtar kelimelere dair bir fikir sahibi olmak mümkün. Ancak bu her zaman için yeterli olmayabilir. Çünkü hedef kitlenizin tüm aramalarını takip etmeniz kolay değil.

Bu noktada işleri daha da kolaylaştıracak anahtar kelime listeleyiciler devreye giriyor. KeywordTool.io, Ubersuggest.org gibi listeleyiciler bu konuda oldukça etkili olabilir. Özellikle ticari yaklaşımlı anahtar kelimelere ulaşılabilen listeleyiciler ile en fazla aranan kelimeleri sırasıyla görüntüleyebilirsiniz.

Rekabet oranlarına bakın

Bu arada listenize aldığınız anahtar kelimeleri sizden başka yayıncılar da hedefliyor olabilir. Rekabetin yüksek olması, sizin sitenizin seçtiğiniz anahtar kelimelerde ilk sayfada yer almasını zorlaştıracak önemli unsurlardan biri. Eğer rekabetin yüksek olduğu anahtar kelimelerden trafik elde etmekte zorlanıyorsanız, rekabetin düşük olduğu alternatiflere yönelmekte fayda var. Bu işi de sizin için kolay hale getirebilecek bir takım araçlar mevcut. Searchmetrics, Serpico, Fuub gibi siteler yoluyla anahtar kelimelerinizin aranma hacimlerini ve rekabet oranlarını bularak analiz edebilirsiniz.

Doğru anahtar kelimeleri hedefleyerek oluşturduğunuz affiliate içeriklerden daha yüksek fayda sağlamak içinse doğru bir affiliate ağı ile çalışıyor olmanız gerekiyor. Bir affiliate yayıncısı olarak daha çok kazanmak için ReklamAction size yardımcı olabilir. Gelin hesabınızı hemen oluşturun ve ReklamAction ile gelirlerinizi artırmaya bugünden başlayın…

 

 

Bir Cevap Yazın