Affiliate Yayıncıları İçin 7 Adımda Başarılı Bir AdWords Kampanyası Yürütme Rehberi

Yazar: | 23 Haziran 2016
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate Yayıncıları İçin 7 Adımda Başarılı Bir AdWords Kampanyası Yürütme RehberiAffiliate yayıncıları çoğu zaman yürüttükleri kampanyaları desteklemek için AdWords’ten yaralanıyorlar. Google AdWords, reklamı verilen ürün ya da hizmetin kullanıcıların aramaları ile ilişkilendirildiği durumda arama sonuçlarının üst veya alt sıralarında yer alması temeline dayanıyor. Affiliate gibi online gelir elde ettiğiniz işlerinizi desteklemek için kullanabileceğiniz AdWords’te başarılı olmak için bazı adımlara dikkat etmek gerekebiliyor. İşte Google AdWords’te başarılı olabilmenin 7 adımı…

1) Kampanyayı Yapılandırın

Reklam kampanyasının hedeflenen sonuca ulaşmasında iyi bir başlangıç yapmak büyük önem taşıyor. Öncelikle kampanyanızı kontrol altına almak için belli kategorilerde gruplandırmanızda fayda var. Hedef kitlenin demografik özellikleri, ürün ya da hizmetin sunduğu faydalar, müşterilerin konum bilgileri, anahtar kelimelerin hedefleme seçenekleri gibi belirgin gruplar, kampanyayı daha sonradan gözden geçirebilmede büyük kolaylık sağlayabilir. Hatta kategori gruplarında ne kadar detaya inerseniz, reklamlar ve açılış sayfaları da anahtar kelimelerle o kadar kolay eşleşebilir. Ancak eğer düşük bir bütçeyle yola çıkıyorsanız, çok fazla gruplandırma yapmadan da ilerleyebilirsiniz.

2) Doğru Anahtar Kelimeleri Seçin

Google AdWords’te henüz yeniyseniz, tek bir kampanya türüne odaklanmanızda yarar var. Yalnızca arama, display, remarketing gibi türlerden birini seçerek yatırım geri dönüşünün (ROI) daha yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Kampanya türüne karar verdikten sonra performansınız açısından daha kritik bir öneme sahip olan anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Eğer bütçeniz düşükse, long tail olarak adlandırılan anahtar kelimeleri seçmek iyi bir fikir olabilir. Bu kelimeler daha düşük rekabet ortamında daha düşük CPC (cost per click) maliyetleri elde etmenize imkan tanıyor. Ayrıca düşük bütçeli kampanyada anahtar kelimeyle birebir eşleşme türüne odaklanmanız, maliyetleri daha iyi kontrol edebilmenizi de sağlayabilir. Eğer bütçeniz yeterliyse, kurgunuzu daha fazla anahtar kelime yakalayabilecek şekilde yapabilirsiniz.

3) Reklam Metnini Doğru Tasarlayın

Reklamınızın amacı, hedef kitleyi mümkün olduğu en doğru şekilde tanımlayarak CTR’ı (click through rate) artırmak olmalı. Dolayısıyla reklam metninde ürün veya hizmetinizi olabildiğince net tanımlamalı ve yanlış anlaşılmalara neden olmayacak biçimde oluşturmalısınız. Açıklama kısmı, reklamınızın ekstra bir görünürlük elde etmesine de katkıda bulunacağından bu adıma önem vermenizde fayda var.

4) Açılış Sayfasına Önem Verin

Kullanıcıların ilgisini çekebilecek, etkili bir açılış sayfası oluşturmalısınız. Açılış sayfanızda vereceğiniz mesajın son derece anlaşılır olması, dönüşüm oranlarına etki edecektir. Bu nedenle, mesajı her seviyeden kullanıcının okuyabileceği ihtimalini de düşünerek basit ve fayda odaklı bir metinle zenginleştirmelisiniz. Bu sayede ürün işlevleri veya hizmet detaylarıyla kullanıcıyı boğmadan net bir şekilde mesajınızı iletmeye odaklanabilirsiniz.

5) Başlangıç İçin İdeal Bir Teklif Verin

AdWords reklamları arasında ilk sırada yer almak için mücadele vermeyin. Büyük ölçekli şirketlerin birinci sıra için büyük bütçeler ayırdığı göz önüne alındığında ilk sıra yerine 3. veya 4. sırada yer almayı hedeflemenizde fayda var. Bu şekilde ideal bir teklif oranı sunarak başlangıç aşamasında bütçenizi daha verimli yönetebilirsiniz. İdeal teklif oranını belirlemede kampanyalarınızın görüntülendiği cihazların değerlendirmesi de işinizi kolaylaştırabilir. Kampanyalarınız masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde, akıllı telefonlarda ve diğer mobil cihazlarda görüntülenir. Bu nedenle her bir cihaz için ayrı ayrı performansınızı değerlendirerek ortaya çıkan performans verilerinin ışığında hangi cihaza odaklanarak hangi oranda teklif vermeniz gerektiğini de daha kolay ölçebilirsiniz.

6) Optimize Edin

Yatırım geri dönüşünüzü olabilecek en yüksek seviyeye çıkarabilmek için kampanyanın her aşamasını değerlendirip iyileştirmeler yapabilirsiniz. Kampanyanın yayımlandığı ilk birkaç gün veri toplamak ve kampanyayı test etmek için oldukça elverişli bir süre. Bu süre zarfında kampanyanızın gösterildiği coğrafyaya bağlı olarak performansı farklı açılardan ele alarak teklifleri düzenleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra zamana bağlı olarak haftanın belli günleri ve hatta saat bazında değerlendirmelere göz atabilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca verimsiz olduğunu gözlemlediğiniz anahtar kelimelere verdiğiniz teklifleri de durdurabilirsiniz.

7) Bütçeyi Kontrollü Bir Şekilde Yükseltin

Belli bir süre sonunda kampanyanız istediğiniz başarıya ulaştıktan sonra sıra işleri büyütmeye ve daha yüksek bütçeli kampanyalar yayımlamaya geliyor. Bu noktada yine adım adım ilerlemekte fayda var. Buna göre harcamanızı örneğin önce yüzde 30 artırıp birkaç gün sonra performansınızı değerlendirerek gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz. Bir AdWords kampanyası yürütmek, sanıldığı gibi zor olmamakla birlikte amaca odaklanıp dikkatle ilerlendiğinde affiliate kazancınızın ciddi anlamda artmasına destek olabilir. Affiliate bağlantıların görünürlüğünü artırarak minimum risk ile maksimum kazanç sağlamak için ihtiyacınız olansa güvenilir bir affiliate ağı ile çalışmak. Siz de affiliate gelirlerinizi artırmak için hemen bir ReklamAction hesabı oluşturun ve kazananlar dünyasında yerinizi alın…

Bir Cevap Yazın