Affiliate Yayıncıları İçin 6 Adımda Tatildeyken Bile Gelir Elde Etme Rehberi

Yazar: | 28 Temmuz 2016
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

tatilde affiliate pazarlama geliri artırmaÇalışma koşullarının zamanla değişiklik gösteriyor olması farklı pazarlama yöntemlerinin geliştirilmesinin önünü açıyor. En popüler dijital pazarlama yöntemlerinden olan performans temelli satış ortaklığı, yani yaygın söyleniş biçimiyle affiliate pazarlama da çağa ayak uydurarak kazanç elde etmek isteyen birçok reklamveren ve yayıncı tarafından tercih ediliyor. Mekandan bağımsız olarak gelir elde edebilme fırsatı sunan affiliate pazarlamada yayıncılar, online platformları üzerinden anlaşmalı firmaların ürün ve hizmetlerini ilgili kitlelerle buluşturuyorlar. Üyelik oluşturma, satın alma, video izleme gibi hedeflenen farklı davranışların gerçekleştirilmesi sonucunda daha önceden belirlenmiş komisyon ücretini elde ediyorlar. İlgili trafik oranlarına paralel olarak dönüşümün artması ise elde edilen affiliate gelirinin de artış göstermesini sağlıyor.

İşin diğer güzel bir kısmıyla affiliate yayıncılığı için herhangi bir ofise ihtiyaç duyulmuyor olması. Bu anlamda yayıncılar iş süreçlerini kendileri yönettikleri için kendi işlerinin de patronu olmuş oluyorlar. Bu nedenle affiliate yayıncılarının evde, uçakta, arabada veya kafelerde yani internet bağlantısı olan her yerde çalışarak kazanç elde edebilmeleri mümkün. Hatta içinde bulunduğumuz yaz aylarında kapalı bir mekanda çalışmak yerine deniz kıyısında, şezlongda uzanıp bir yandan güneşlenip diğer yandan affiliate pazarlama yapma şansınız da bulunuyor.

Peki sizin de binlerce şanslı affiliate yayıncısı gibi sahilde güneşlenirken para kazanmanız için neler yapmanız gerekiyor? İşte 6 adımda tatildeyken bile gelir elde etmenin yolları…

1) İş Modelinize Karar Verin

Affiliate pazarlama için yola çıktığınızda nasıl bir affiliate yayıncılık modeli uygulayacağınızı belirlemeniz kazancınızın kaynağını ortaya koymanıza yardımcı oluyor. Eğer belli bir konuya odaklanmış bir web sitesine sahipseniz affiliate kampanyalarını bu web siteniz üzerinden yayınlayabilirsiniz.

Veya güçlü bir sosyal medya kanalınız ya da izinli e-posta alıcı listeniz varsa affiliate kampanyalarını takipçi ve abonelerinize bu kanallardan ulaştırmayı tercih edebilirsiniz. Tabi ki içerisinde bulunduğumuz çağda mobili göz ardı etmemekte fayda var. Eğer aktif kullanıcıları bulunan bir mobil uygulamanız varsa doğru affiliate kampanyalarını seçerek mobilden gelir elde etmeniz de mümkün.

2) Teklifleri Değerlendirin

Online platformunuzun sahip olduğu ziyaretçi kitlesinin ilgisini çekebilecek, dönüşüm elde edebileceğinizi düşündüğünüz teklifleri değerlendirerek işe başlayabilirsiniz. Bunun için önünüzde iki seçenek bulunuyor. İlk seçenekte reklamverenlerle direkt olarak iletişim kurarak anlaşmanız gerekiyor. Kampanya başlayıp dönüşüm elde ettikten sonra ise ödeme için reklamverenin belirttiği tarihi beklemeniz gerekiyor. Ancak bir diğer seçenek olarak güvenilir bir affiliate ağına katılabilir ve reklamveren inisiyatifine bağlı kalmaksızın affiliate geliri elde edebilirsiniz. Üstelik ReklamAction gibi geniş bir reklamveren portföyüne sahip affiliate ağları ile çalışmaya başladığınızda yüzlerce ürün ve hizmet için affiliate kampanyalarını görüntüleyebilirsiniz. Bu kampanyaları platformunuzda kullanarak kazanç miktarınızı daha kolay artırabilirsiniz.

3) Platformunuzu Hazırlayın

Hedef kitlenizin ilgi duyabileceği ve etkileşime girebileceği affiliate kampanyalarına karar verdikten sonra platformunuzda birtakım düzenlemeler yapmanız gerekiyor. Hem ziyaretçilere hem de reklamverene güvenilir bir kaynak olduğunuzu hissettirebilmenizde uygulayacağınız bu düzenlemeler önemli bir rol oynuyor. Affiliate kampanyası dahilinde amaca hizmet eden, hedeflenen davranışın gerçekleştirilmesini kolaylaştıracak içerikler hazırlayarak bu adımı da tamamlayabilirsiniz.

4) Kaliteli Trafiği Artırın

Affiliate kampanyalarını başlattıktan sonra online kullanıcıların platformunuza girip hedeflenen davranışı gerçekleştirmelerini izleyebilirsiniz. Ancak trafik oranlarının yüksek olabilmesi için birtakım çalışmalar yürütmek bu noktada önem kazanıyor. Çünkü trafiğin artması dönüşüm oranlarını yakından ilgilendiriyor.

Bu aşamada yalnızca platformunuza bağlı kalmayıp daha geniş kitlelere ulaşmak için e-posta pazarlaması yapabilir, sosyal medya kanallarından faydalanabilirsiniz. Farklı platformlara özel içerik çalışmalarıyla da ziyaretçi sayınızın ve hedeflenen davranışın gerçekleştirilmesine paralel olarak affiliate gelirinizin nasıl artış gösterdiğini izleyebilirsiniz.

Tabi ki burada en önemli nokta trafiğin kaliteli olması. Yani yayınladığınız affiliate kampanyaları ile doğrudan ilgilenecek hedef kitleyi web sitenize çekiyor olmanız, kampanyalarınızın da daha sağlıklı işlemesini sağlayacaktır.

5) Tüm Çalışmaları Ölçümleyin

Her alanda olduğu gibi affiliate pazarlamada da performansın ölçülebilir olması son derece önemli. Atılan her adımın takibinin yapılarak sonuçlar üzerinde fikir sahibi olmak, sonraki kampanyalar için de yol gösterici olabiliyor.

Performans odaklı bir pazarlama yöntemi olan affiliate marketing’de kampanya istatistikleri, dönüşüm oranları, kullanıcı davranışları hakkında bilgi sahibi olmak gelirlerin artırılmasında hayati bir rol oynuyor.

6) Yazın Tadını Çıkarın

Affiliate kampanyalarınız aktif bir şekilde devam ederken siz de sahilde güneşlenebilir, denize girerek serinleyebilir ya da sevdiklerinizle zaman geçirebilirsiniz. Sizin belirleyeceğiniz zaman aralıklarında çalışarak işlerinizin takibini yapabilirsiniz.

Affiliate pazarlamada yaz ya da kış fark etmeksizin ofise bağlı kalmadan çalışarak kazanç elde etmek mümkün. Ancak sizinle birebir iletişim kurarak ihtiyacınız olan tüm desteği sağlayan ReklamAction ile kazancınızı çok daha kısa sürede artırabilmeniz mümkün. Eğer siz de cazip ürün tekliflerinden faydalanmak ve gelirinizi artırmak istiyorsanız hemen ReklamAction hesabınızı oluşturun, kazananlar dünyasında yerinizi alın.

Bir Cevap Yazın