Affiliate yayıncılar için e-posta pazarlamasına ilişkin 5 faydalı öneri

Yazar: | 29 Temmuz 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate yayıncılar için e-posta pazarlamasına ilişkin 5 faydalı öneriDoğrudan iletişimin giderek daha fazla önem kazandığı günümüzde, bir affiliate yayıncı olarak okuyucularınızla doğrudan iletişim kurmanızı sağlayan en önemli  kişisel ve etkili haberleşme araçlarından biri de e-posta…

E-posta listelerinizi etkili bir şekilde kullanarak performans yayıncılığı gelirlerinizi de artırabilirsiniz. Web site ya da blog’unuzu ziyaret ederek, opt-in form yoluyla e-posta adresini paylaşmış olan ziyaretçilerinize periyodik olarak göndereceğiniz e-postalar dönüşüm oranınızı artırmanızı kolaylaştırabilir.

E-posta ile pazarlamada başarılı olabilmek için optimizasyon ve ölçümleme noktalarında çalışmak gerekiyor. Peki bu konuda dikkat edilmesi gereken ne gibi ayrıntılar var? Gelin birlikte bakalım…

1. Gönderim zamanı

E-posta pazarlaması dijiital dünyadaki önemini ve etkinliğini uzun yıllardır koruyor. Ancak giderek artan e-posta kullanıcısı kadar bu kanalı pazarlama amacıyla kullanan firma sayısı da son derece fazla. Bu durum sürekli ve çok sayıda e-posta alan kullanıcıların e-postaları fark edebilmesi için doğru zamanlamayla gönderim yapmanın önemini ortaya koyuyor.

Bu anlamda pazarlama içerikli e-postalar genellikle çalışma saatleri içerisinde gönderilir. Ancak tüm firmaların bu saatler aralığında gönderdiği pazarlama içerikli e-postalar arasında kaybolmamak için, e-posta kutularının boş olduğu saatleri de değerlendirebilirsiniz. Araştırmalar da akşam saat 8 ile gece yarısı arasında gönderilen e-postaların daha yüksek açılma oranına sahi olduğunu gösteriyor. Aynı şekilde hafta sonlarını tercih etmek de bu anlamda işe yarayabilir.

2. Kısa ve etkili başlık

E-postaların açılma ve dönüşüm oranını artırmak için kullanıcıların dikkatini birkaç saniye içerisinde çekmek önem taşıyor. Bu birkaç saniyeyi değerlendirmek için de olabildiğince kısa ve etkileyici e-posta başlıkları kullanmak gerekiyor. Araştırmalara göre başlıkların uzunluğu 60-70 karakter arasında olmalı. Hatta bu konuda yapılan bir araştırmaya göre 49 karakterden daha kısa olan e-postaların açılma oranını diğerlerine göre çok daha yüksek.

3. Kişiselleştirme

Tüm dijital pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi e-posta pazarlamada da fark yaratmanın yolu kişiselleştirmeden geçiyor. Ancak kişiselleştirme sadece e-posta içeriğinde kullanıcıya ismiyle hitap etmek olarak algılanmamalı.

Kişiselleştirme hedef kitlenizin beğenileri, kişisel özellikler ve online davranışları doğrultusunda e-posta içeriğinin belirlenmesi anlamına gelir. Örneğin e-postanızda tanıttığınız ürüne bir liste belirlemeniz yüksek dönüşüm sağlamanızı kolaylaştırabilir.

4. Optimizasyon çalışmaları

E-posta kampanyalarınızın etkinliğini artırmak için optimizasyon son derece önemli bir nokta. Bu anlamda e-posta pazarlaması çalışmalarınızı optimize ederken; kampanya içeriği, raporlar, segmentasyon ve ana sayfa (landing page) stratejilerinizi de gözden geçirmeniz işe yarayabilir. Optimizayon çalışmaları sırasında, A/B testlerindan faydalanabilir farklı içerik ve tasarımların başarısını ölçümleyebilirsiniz.

5. Mobil uyumluluk

Mobil cihazların kullanıcılar için hayati öneme sahip olması e-posta pazarlaması konusunda da göze çarpıyor. Araştırmalara göre günümüzde e-postaların yüzde 65’i mobil cihazlar aracılığıyla okunuyor. Bu nedenle e-postalarınızın mobil görüntülenmeye uygun olması; dokunmatik ekranlara uyumlu şekilde tıklanabilir bağlantı butonları ve ekran ölçülerine uyumlu bir tasarım affiliate yayıncıların mutlaka dikkat etmesi gereken konular arasında yer alıyor.

Siz de paylaştığımız bu ipuçlarını kullanarak, e-posta listenizi bir gelir kaynağına dönüştürebilirsiniz. Eğer bir affiliate yayıncı olarak daha fazla sayıda reklamverenle çalışarak tecrübe edinmek ve gelirlerinizi artırmak istiyorsanız hemen ReklamAction’la tanışabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın