Affiliate pazarlamanın seyahat sektöründeki firmalara sağladığı 5 önemli fayda

Yazar: | 27 Nisan 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate pazarlamanın seyahat sektöründeki firmalara sağladığı 5 önemli faydaHangi sektörde yer alırsa alsın firmaların online pazarlama stratejilerinin temelinde işletme ve müşteriler arasında bağlantı kurmak yer alır. Affiliate pazarlama da bu anlamda firmalar ve potansiyel müşterileri arasında bağlantı kurabilen en etkili pazarlama kanallarından biri.

Affiliate pazarlamanın karlılık ve pazarlama açısından fayda sağladığı sektörlerin arasında seyahat sektörünün önemli bir yeri var. Yapılan araştırmalar dünyadaki seyahat sektörü gelirlerinin yüzde 5’inin affiliate pazarlama katkısıyla gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Üstelik bu katkı büyük ya da küçük fark etmeden sektörde yer alan ve affiliate pazarlamaya yatırım yapan her türlü işletme için geçerli. Affiliate pazarlamanın seyahat sektöründeki firmalara sağladığı faydaları sizler için bir araya getirdik…

1. Düşük maliyet

Seyahat sektöründe yer alan firmanızı ve hizmetlerinizi tanıtabilmek için daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak büyük reklam bir bütçesine sahip olmayı gerektirir. Ancak affiliate pazarlamada görüntülenme sayısına göre ödeme yapan reklamverenler, düşük bütçelerle geniş kitlelere ulaşma fırsatı yakalayabiliyor.

Her 4 internet kullanıcısından birinin, internet üzerinden alışveriş yaptığı düşünüldüğünde affiliate pazarlama yoluyla hedef kitleye ulaşmanın ne kadar etkili bir yol olduğu tekrar oraya çıkıyor. Affiliate yayıncıların oluşturduğu içerikler yoluyla sitenize gelen potansiyel müşteriler, uçak bileti alabiliyor, konaklama rezervasyonu yaptırabiliyor ve seyahat konusunda ihtiyacı olan tüm hizmetleri satın alabiliyor.

2. Marka bilinirliği

Affiliate pazarlamanın seyahat sektöründe yer alan firmalara sağladığı faydalardan biri de marka bilinirliğini artırmak. Affiliate içerikler yoluyla sitenize ulaşan kullanıcılar hedeflenen eylemi gerçekleştirerek rezervasyon, satın alma, kayıt gibi işlemleri gerçekleştirmese de markanızla tanışır. Bu da daha sonrasında herhangi bir ihtiyaç durumunda tekrar arayışa girdiğinde markanızın hatırlanmasını sağlar. Affiliate pazarlama yoluyla sağlanan bu bilinirlik marka imajınızın desteklenmesine de yardımcı olabilir.

3. Arama sonuçları sıralaması

Google kullanıcıların aramalarıyla en ilgili sonuçları sunabilmek için sürekli kendi algoritmalarını değişiyor. Sitenize trafik sağlamak için de Google algoritma değişikliklerine uygun şekilde strateji oluşturmak önem taşıyor. Bu anlamda SEO çalışmalarına destek olan ve yayıncıların sitenize vermiş olduğu inbound link’ler affiliate pazarlamanın sağladığı diğer bir fayda. Inbound linkler sitenizin arama motoru tarafından değerli algılanmasını ve arama sonuçlarında sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlayabilir.

4. Ölçülebilirlik

Performans pazarlama reklamverene, geleneksel medyada kullanılan analizlere oranla çok daha ayrıntılı ölçümleme olanağı sunuyor. Yayıncılara yapılan ödemelerin de bu analizler sonucu gerçekleşiyor olması net bir ölçümlemeyle affiliate reklamların başarısını görmeyi sağlıyor. Böylece reklam harcamalarının hedefine ulaşıp ulaşmadığını net olarak belirlemek ve otomasyona dayalı bir stratejiyle pazarlama çalışması geliştirmek isteyen işletmeler önemli bir avantaj elde etmiş oluyor.

5. Esneklik

Affiliate pazarlamada içerik ya da yayıncı konusunda yapmak istediğiniz içerikleri gerçekleştirmeniz böylece esnek bir reklam kampanyası oluşturmanız da mümkün.

Affiliate pazarlama, tüm bu noktalarda ve daha fazlasında seyahat sektöründe yer alan firmalara birçok fayda sağlıyor. Ancak işin önemli kısmını reklamverenleri doğru şekilde yönlendirecek bir affiliate ağıyla çalışmak oluşturuyor. Türkiye’nin lider affiliate ağı ReklamAction size destek olarak, gelirinizi artmanıza yardımcı olabilir. Gelin sizde reklamveren olarak ReklamAction üyeliğinizi bugünden oluşturun ve kazanmaya başlayın.

Bir Cevap Yazın