Affiliate pazarlamanın müşterilerin satın alma davranışları anlama konusundaki önemi

Yazar: | 24 Nisan 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate pazarlamanın müşterilerin satın alma davranışları anlama konusundaki önemiMüşterilerin satın alma sürecindeki her aşamada dijital mecraların önemi giderek artıyor. Ürün araştırması, seçimi ve satın alma kararı verme gibi aşamaların hepsinde birçok kullanıcı öncelikle internete başvuruyor. Bu durum büyüklüğü fark etmeksizin her işletmenin, müşterilerinin dijital mecralardaki satın alma davranışlarını incelemesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Müşterilerin satın alma kararına etki edecek ve satın alma süreci hakkında önemli bilgiler verecek kanallardan biri de affiliate pazarlama. Dijital pazarlama stratejileriniz içerisinde; satışlarınızı artırmak amacıyla, affiliate pazarlama da yer alıyorsa, bu kanaldan satışları artırmanın yanı sıra müşterilerinizin satın alma karar süreci hakkında fikir edinmek için de yararlanabilirsiniz. Nasıl mı? Gelin affiliate pazarlamanın ve doğru affiliate ağını seçmenin reklamverenlere, müşterilerin satın alma davranışları anlama konusunda ne gibi faydalar sağladığına daha yakından bakalım…

Doğrudan ulaşamadığınız farklı kitlelere ulaşmak

Farklı affiliate yayıncıları takip eden birçok kullanıcı genel olarak sektörünüzle ilgileniyor olsa da daha önce firmanızla etkileşime geçmemiş olabilir. Bu anlamda affiliate pazarlama doğrudan ulaşmakta zorlanılan farklı coğrafyalara ve kültürlere ulaşma konusunda firmalara yardımcı olabilir.

Affiliate pazarlama sayesinde daha önce ulaşamadığınız bu kitlelere ulaşabilir hatta affiliate yayıncıların bu kitleyle kurmuş olduğu bağdan yararlanarak onların ilgi alanları, beklentileri ve satın alma tercihleri hakkında fikir edinebilirsiniz. Edindiğiniz bu bilgiler markanızın pazarlama stratejisine yön verebilir.

Ayrıca affiliate pazarlama yayıncılar yoluyla ulaştığınız bu farklı kitlelere kendinizi tanıtmanız en düşük maliyetli yol olabilir. PPA (Pay Per Action) ödeme şekli nedeniyle sadece yeni kazandığınız müşteriler ve gerçekleşen eylemler için yayıncılara komisyon ödersiniz. Birlikte çalıştığınız yayıncılar da daha fazla kazanabilmek için size yeni müşteriler yönlendirmeye odaklanır. Böylece yeni bir pazara en uygun yoldan ulaşma şansı elde edebilirsiniz.

Doğru affiliate ağında yer almanın sağladığı faydalar

Pazarlama ve müşteri analizi, firmalar tarafından önemli bir zaman ve iş gücü gerektiren bir konu olarak bilinir. Bu anlamda yeni müşteriler elde ederek, onlara ilişkin ayrıntıları raporlayabilmek için birden fazla kişiyi istihdam etmeniz gerekebilir.

Eğer affiliate pazarlama için bir bütçe ayırdıysanız ve doğru affiliate ağıyla çalışıyorsanız tüm bu ayrıntılarla sizin için performans yayıncıları ve bulunduğunuz network uğraşabilir. En iyi dönüşüm oranını elde etmek için ürünlerinizi tanıtmaya çalışan yayıncılar, potansiyel müşterilerinizle iletişim kurarak onların sorularına cevap verebilir.

Ayrıca yer aldığınız affiliate ağı da sizin için ayrıntılı bir raporlama yaparak yayıncıların performans raporları ve hangi kanalın sizin için daha etkili olduğu gibi pek çok konuda size doğru ve net bilgi sunar. Siz de tüm bu konulara yoğunlaşmak yerine farklı alanlarda firmanızı geliştirmeye zaman ayırabilirsiniz.

Görüldüğü gibi affiliate pazarlama satışları artırmanın dışında pek çok konuda reklamverenlere avantaj sağlıyor. ReklamAction, affiliate pazarlamayla ilgili ihtiyaç duyduğunuz her konuda yanınızda. Gelin siz de reklamveren olarak ReklamAction üyeliğinizi bugünden oluşturun ve size neler sunabileceğimizi kendiniz görün..

Bir Cevap Yazın