Affiliate pazarlamanın kısa tarihi

Yazar: | 21 Ocak 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate pazarlamanın kısa tarihiPerformans temelli bir pazarlama olan “affiliate marketing” şirketlerin hem reklam, hem de satış yapmalarını sağladığı için çifte kazançlı bir sistem olarak biliniyor. Affiliate pazarlama yayıncılar için de karlı bir iş alanı. Farklı markaların sunduğu kampanyaları duyurarak hem markaların tanıtımlarına doğrudan destek olan, hem de okuyuculara özel fırsatlar sunan yayıncılar site ya da blog’larına çektikleri kaliteli trafik üzerinden kazanç sağlıyor.

Affiliate pazarlamadan faydalanmak isteyen şirketler, ürünlerini çok büyük reklam bütçeleri ayırmadan tanıtabilme imkanı yakalıyor. Affiliate pazarlamaya adım atmak için öncelikle yapılması gereken bir affiliate network’ü ile anlaşmak. Daha sonra şirketler ürünlerinin pazarlanması için hedeflenen eylem karşılığında yayıncıya ödemek üzere bir komisyon oranı belirliyorlar. Böylece hem ürününü satmak ya da tanıtmak isteyen şirketler, hem de bu ürünleri tanıtan yayıncılar kazanmış oluyor.

Affiliate pazarlama hızla büyüyen bir sektör olmasına rağmen ülkemizdeki geçmişi çok eskilere dayanmıyor. Dünyada uzun yıllardır uygulanan bu sistemin ülkemizde son yıllarda yaygınlaştığını söylemek mümkün.

Peki affiliate pazarlama nasıl ortaya çıktı? Dilerseniz affiliate pazarlamanın tarihine kısaca göz atalım…

İnternetten önce

Affiliate pazarlama sistemi ilk bakışta internetin hayatımıza girmesiyle başlamış gibi görünse de adı affiliate olmayan ama hepimizin hayatında olan geleneksel bir pazarlama yönteminin bu sistemin temelini oluşturduğunu söyleyebiliriz. Örneğin kuaförlerin müşterilerine, kendilerini önerdikleri arkadaşları için indirim sunması bu sistemin en geleneksel ve temel hali aslında…

İnternetin hayatımıza girmesiyle şekillenen affiliate pazarlama

İnternet hayatımızın her alanını ve tüm iş yapış şekillendirdiği gibi reklam dünyasına da yeni bir boyut kazandırdı. Müşteriler internetin yaygınlaşmasıyla birlikte, ürün satın almadan önce mutlaka internetteki yorumları, önerileri ve ürün hakkındaki bilgileri gözden geçirmeye başladılar. Bu durum markaların pazarlama stratejilerini de ürün hakkında internette yer alan bilgiler üzerine kurmasına yol açtı.

Teknolojinin gelişimi ve Web 2.0 devrimiyle birlikte, internet içerikleri ve dijital reklamların satın alma sürecine olan etkisi çok daha kolay şekilde ölçülebilir hale geldi. Bu durum 1990’ların sonunda e-ticarete, 2000’lerin başında blog içeriklerine ve son olarak da affiliate pazarlama sisteminin doğuşuna etki etti.

İlk affiliate pazarlama programı

Bilinen ilk affiliate programının, 1989 yılında ABD’li girişimci William J. Tobin’in kendi firması olan PC Flowers & Gifts için gerçekleştirdiği reklam faaliyetleri üzerinden affiliate pazarlama patentini almasıyla ortaya çıktığı biliniyor.

Affiliate pazarlamanın sektörel anlamındaki ilk yaygın kullanımı

Amazon’un 1996 yılında gerçekleştirdiği sistem, affiliate pazarlamanın ilk yaygın kullanımı ve sektördeki devrim olarak nitelendiriliyor. Tüm dünyadaki perakendiler için Amazon’un affiliate programı bir mihenk taşı olarak kabul edildi ve örnek alınmaya başlandı.

Bu ilklerin ardından yaşanan gelişmeleri ise affiliate ağlarının kurulması, isteyen her reklamverenin ve bu alandan gelir elde etmek isteyen yayıncının söz konusu affiliate ağlarına katılması sonucu sistemin yaygınlaşması olarak özetleyebiliriz.

Affiliate pazarlama tüm avantajlarıyla artık reklamverenlerin ve yayıncıların odak noktası olan bir sistem. Türkiye’nin en kaliteli affiliate ağı olan ReklamAction da hedef kitlelerine erişmek isteyen reklamverenler ile  zamanlarını kazanca çevirmek isteyen yayıncıları güvenilir bir platformda buluşturuyor. Eğer sizde performans pazarlama dünyasına adımınızı atmak istiyorsanız, web sitemizi ziyaret ederek reklamveren veya yayıncı hesabınızı hemen oluşturun, siz de ReklamAction ile kazanmaya başlayın…

 

Bir Cevap Yazın