Affiliate pazarlamanın e-ticaret sitelerine sağladığı faydalar

Yazar: | 16 Ocak 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate pazarlamanın e-ticaret sitelerine sağladığı faydalarAffiliate pazarlama, dijital pazarlama yoluyla satışlarını artırmak isteyen her firma için önemli bir satış ve pazarlama kanalı. Online alışverişe olan ilginin artmasına paralel olarak affiliate pazarlamanın etkisi de her geçen gün artıyor. Özellikle, neredeyse tüm reklam ve pazarlama faaliyetlerini online olarak gerçekleştiren e-ticaret siteleri için affiliate, giderek daha önemli bir mecra haline geliyor.

Affiliate pazarlama, e-ticaret sitelerinin satışlarını artırmanın yanı sıra, yeni müşteriler kazanmasını da sağlayan son derece etkili bir kanal. Reklamverenlerin belirlenen bir bütçe kapsamında sadece hedeflenen aksiyonun gerçekleşme üzerine ödeme yapması kısıtlı bütçelerle reklam ve pazarlama faaliyeti yürütmek isteyen e-ticaret sitelerine avantaj sağlıyor.

Peki affiliate pazarlamanın e-ticaret sitelerine başka ne gibi avantajları var?

Kalıcı trafik sağlama

Affiliate pazarlama, siteniz ya da ürünleriniz hakkında tanıtım yapan yayıncılar yoluyla e-ticaret sitenizin trafiğinin artmasını sağlayan bir sistem. Ayrıca sitenize ait organik bağlantıların yayıncıların sitelerinde bulunması arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarınıza da önemli bir katkı sağlar. Böylece arama sonuçlarındaki sıralamanız da yükselir.

Satış odaklı olması

Affiliate pazarlama ölçümlenebilir bir sisteme sahip olduğu için reklamverenlerin elde edilen aksiyon üzerine ödeme yapmasını sağlar. Reklam yatırımı, reklam gerçekleşip, ürünler satıldıktan sonra yapılır. Böylece yayıncının sitenize sağladığı satış ya da aksiyon üzerinden yaptığınız ödeme satış odaklı bir pazarlama faaliyeti yürütmenizi sağlar.

Marka imajını güçlendirme

Eğer yeni kurulan bir e-ticaret siteniz varsa güvenilir bir affiliate ağına katılmanız sizin için faydalı olabilir. Profesyonel bir yayıncının sitesinde, firmanıza ilişkin içeriğin yer alması, o sitenin sürekli ziyaretçisi olan kullanıcılarda güvenilir bir e-ticaret sitesi olduğunu algısı uyandırır. Böylece e-ticaret sitelerinin pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası olan güven oluşturma konusunda önemli bir adım atabilirsiniz.

Her tür ürüne uygun olması

Affiliate pazarlamada e-ticaret sitenizin hangi tür ürünler sattığının hiçbir önemi yok. Gıdadan, tekstile, ev aletlerinden uçak ya da otobüs biletine, bilgisayar yazılımından, mobilyaya kadar aklınıza gelebilecek her türlü ürünün satışı için affiliate pazarlamadan faydalanabilirsiniz. Bu anlamda satılan ürünlerinizin karından, önceden belirlediğiniz bir payı yayıncıyla paylaşmanız şartıyla, her türlü ürünü potansiyel müşterilerinize tanıtmanız ve satışlarınızı artırmanız mümkün

E-ticaret sektöründe rekabetin giderek artması firmaların pazarlama ve reklam faaliyetlerine daha fazla önem vermesini gerektiriyor. Paylaştığımız tüm bu avantajlar nedeniyle affiliate pazarlama sizin e-ticaret siteniz için de faydalı bir  dijital pazarlama kanalı olabilir. Eğer siz de affiliate pazarlama yoluyla  daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız hemen ReklamAction reklamverenleri arasına katılın. Doğru yerde, doğru zamanda, doğru şekilde yer alarak hedeflerinize ulaşın.

 

Bir Cevap Yazın