Affiliate pazarlamada reklamveren yayıncı ilişkisinin önemi

Yazar: | 17 Temmuz 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate pazarlamada reklamveren yayıncı ilişkisinin önemiAffiliate pazarlama ürün ya da hizmetlerini dijital mecralarda pazarlamak isteyen reklamverenlerle, performans pazarlama yoluyla gelir elde etmek isteyen yayıncıları bir araya getiren karlı bir mecra.

Kazan-kazan ilişkisine dayalı bir sistem olan affiliate pazarlamada her iki tarafın da daha avantajlı hale gelmesi için yayıncı-reklamveren ilişkisi önem taşıyor. Özellikle affiliate pazarlamadan elde ettiği faydayı artırmak isteyen reklamverenlerin yayıncıları motive etmesi, yayıncıların da daha iyi sonuçlar elde etmek için tanıttığı ürün veya hizmetleri yakından tanıyarak kendini reklamverene yakın hissetmesinde fayda var.

Peki performans pazarlamanın temelini oluşturan bu ilişki nasıl sağlamlaştırılır? Reklamverenler ve yayıncıların bu konuda yapabileceklerini Türkiye’nin lider reklam ağı ReklamAction olarak sizler için bir araya getirdik…

Komisyon belirleme süreci

Affiliate pazarlamada reklamverenlerin yayıncıların komisyon oranı belirlerken performans odaklı olması, uzun süre birlikte çalıştıkları başarılı yayıncıların komisyon oranlarını kademeli şekilde artırmaları faydalı olabilir.

Yükselen komisyon oranları yayıncıların heveslenmesini ve daha başarılı içeriklerle yüksek dönüşüm oranları elde etmesini sağlayabilir. Bu da reklamverenler için daha fazla satış anlamına gelir. Böylece her iki taraf da affiliate pazarlamadan elde ettikleri başarıyı artırabilir.

Yayıncıların öğrenmeye açık olması

Reklamverenler için tecrübeli yayıncılarla çalışmak son derece önemli. Bu noktada başarılı bir affiliate yayıncısı olmak için öğrenmeye açık olmak gerekiyor. Yayıncılıkta uzun süreli başarı için tanıtılan ürün ya da hizmet hakkında bilgi sahibi olmak ve ilgilenilen sektöre ilişkin güncel gelişmeleri takip etmek önem taşıyor. Yayıncıların başarılı olması için reklamverenlerin de kampanya içeriği oluşturulurken doğru ve gerekli bilgiyi onlara aktarması gerekiyor.

 Başarıyı ödüllendirmek

Firmalar affiliate kampanyaları talebi düşen ürünlerin satışını artırmak için tercih edebilir. Aynı şekilde yeni çıkan bir ürünü affiliate pazarlamayla geniş kitlelere tanıtmak çok kolay olabilir. Tüm bu çalışmalar sonucunda affiliate kampanyalarla satışlarını artıran ve hedeflerine ulaşan firmaların birlikte çalıştıkları yayıncıları ödüllendirmesinde fayda var.

Bu ödül komisyon oranını yükseltmek, tanıtılan üründen hediye etmek gibi alternatifler olabilir. Böylece yayıncılar ödüllendirilir ve reklamverenler gelecek kampanyalar için yayıncıları daha çok çalışmaya motive edebilir.

Reklamveren ve yayıncı arasındaki köprü: affiliate ağı

Affiliate ağları bu ekosistem içerisinde reklamveren ve yayıncı arasındaki en önemli köprü. Bu nedenle reklamveren-yayıncı ilişkisini doğru bir temele oturtmak açısından profesyonel bir affiliate ağıyla çalışmak önem taşıyor. Reklamverenleri kendilerine uygun yayıncılara yönlendirmek ve affiliate pazarlamadan sağlayacakları faydayı artırmak, yayıncıları da karlı kampanyalara yönlendirmek için doğru affiliate ağını tercih etmek gerekiyor.

ReklamAction bu sektörden büyük pay almak isteyen reklamverenler ile markaya değer veren ve daha çok gelir elde etmek isteyen yayıncıların ortak noktası. Gelin siz de reklamveren ya da yayıncı olarak ReklamAction üyeliğinizi bugünden oluşturun ve affiliate pazarlamayla kazanmaya başlayın.

Bir Cevap Yazın