Affiliate Pazarlamada Başarılı Olmanız İçin Geliştirmeniz Gereken 4 Özellik

Yazar: | 16 Şubat 2017
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Adsız tasarım (3)Online bir platforma sahip olan yayıncıların, ziyaretçi kitlesinin ihtiyacına uygun çözümler sunan markalarla buluşmasını sağlayarak gelir elde etmesi modeli affiliate yayıncılığı olarak adlandırılıyor. Dijital dünyada kazanç sağlayabilmenin en risksiz yollarının başında gelen affiliate pazarlama, bu yönüyle de diğer pazarlama türlerinden sıyrılabiliyor. Ancak elbette affiliate yayıncılarının gelirlerini artırabilmeleri, kampanya çalışmalarının başarılı olabilmesinden geçiyor.

Affiliate kampanyalarının başarıya ulaşabilmeleri için atılabilecek pek çok adım bulunuyor. Bu adımların içinde bazı teknik yeterliliklere sahip olmanın yanı sıra bilgi birikimi oluşturmaya dayanan özellikler de yer alıyor. İşte affiliate yayıncıların geliştirmesi gereken 4 önemli nokta…

1) Online Dünya Diline Hakim Olmak

Herhangi bir dosyayı internet ağı aracılığıyla gönderip almak, e-posta yollamak, web sayfası yüklemek gibi günümüzde sıradanlaşmış aktiviteler, aslında online dünya hakkında önemli oranda bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. Bu açıdan bakıldığında bir affiliate yayıncısının hayatın her alanında fayda sağlayan internet teknolojileri hakkında ortalama bir kullanıcıdan daha fazla bilgi sahibi olduğunu savunmak mümkün. Ancak bundan daha fazlasına sahip olmakta fayda var.

IP adresleri, DNS (domain adı sistemi), sunucu, dosya transfer protokolü (FTP) gibi birtakım teknik bilgiler hakkında temel düzeyde fikir sahibi olmak işinizi önemli ölçüde kolaylaştırabilir. İnternet dilini öğrenerek ayakları yere daha sağlam basan kampanyalar kurgulayabilir, affiliate mantığını kolayca kavrayabilirsiniz.

2) Arama Motorlarının Prensiplerini Bilmek

Affiliate pazarlamada arama motorları hakkında yeterli bilgi düzeyine sahip olmak büyük önem taşıyor. Özellikle arama konusunda bilgisine en sık başvurulan Google’ın kriterleri ve güncellemelerini öğrenmek, buna uygun kampanyalar geliştirmek affiliate başarısında oldukça etkili oluyor.

Arama motorları, online platformunuzla ilgili çok fazla şey biliyor. Hatta yaptığınız tüm değişikliklere duyarlı olduğundan arama sonuçları sıralamasındaki yerinizi mecranızın kalitesine göre güncelliyor. Bu da elbette online dünyadaki görünürlüğünüzü ve affiliate başarınızı etkiliyor. Sıralamada üst sıralarda yer alarak trafik oranını artırmak için ise arama motoru optimizasyonu yapmak gerekiyor. Bu noktada, platformunuzun sahip olması gereken yeterlilikler, teknik ve donanımsal özelliklerle ilgili olarak arama motorlarının kriterlerine uyan çalışmalar yapmakta fayda var.

3) Görsel Düzenlemesi Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

Bir zorunluluk olmasa dahi görsellerin nasıl düzenlenebileceğine dair temel düzeyde yeterliliğinizin olması, affiliate çalışmalarınızın daha dikkat çekici olmasında işinizi kolaylaştırabilir. Profesyonel bir tasarımcı olmadığınız için yalnızca içerik çalışmalarınızda kullanabileceğiniz görsel ögelerin hangi uygulamalar yardımıyla manipüle edilebileceğini bilmeniz sizin için yeterli olacaktır.

Bu konuda faydalanabileceğiniz çok sayıda online görsel düzenleme programı mevcut. Üstelik ücretsiz deneme imkanı sunan programlar sayesinde kısa sürede konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Nasıl kullanılabileceği ile ilgili ise arama motorlarında ufak bir araştırma yaptığınızda dahi pek çok kaliteli kaynak bulabilmeniz mümkün.

4) Öğrenmeye Açık Olmak

Yukarıda sayılan maddeler dışında geliştirilebilecek sayısız beceri söz konusu. Bu nedenle gelişmelere ve yeniliklere açık olmanız affiliate çalışmalarınızda uzun vadeli başarılar elde edebilmenizi sağlayabilir.

Hareketli bir zemine sahip olan ve her geçen gün farklı yeniliklerle karşımıza çıkan online dünyada söz sahibi olabilmek adına hemen her konuda bilgi sahibi olmak ve öğrenmeye açık olmakta büyük yarar var. Bu anlamda ReklamAction, affiliate yayıncılarının gelirlerini artırabilmeleri için gereken her türlü desteği sunmaya hazır. Hemen ReklamAction hesabınızı oluşturun, ReklamAction’ın alanında uzman ekibi ile birebir iletişim kurarak affiliate performansınızı daha ileriye taşıyın.

Bir Cevap Yazın