Performans pazarlama veya affiliate marketing nedir?

Yazar: | 23 Ocak 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Teknolojinin hızla gelişmesiyle internet artık çok daha kolay erişilebilir hale geldi, bunun sonucunda da internet kullanıcılarında çok ciddi bir artış yaşanıyor. İnternetin bu kadar yoğun olarak kullanılmasının ticareti etkilemesi de kaçınılmaz. Son zamanlarda birçok yatırımcının e-ticarete yönelmesi de bunun en iyi örneklerinden biri.

 

Performans pazarlama veya diğer adıyla affiliate marketing ise internet üzerinde ticareti kendi avantajına çevirmek isteyenler için bulunmaz bir fırsat. Son yıllarda başta e- ticaret olmak üzere pek çok iş modeli için öne çıkan bir pazarlama modeli olan affiliate sistemi hızla büyüyor. Çünkü bu sistem, isteyen herkese internet üzerinden düzenli olarak kazanma fırsatları sunarken ürün ya da hizmet sahiplerine de büyük faydalar sağlıyor.

 

Peki nedir bu sistemin mantığı, ne gibi getirileri var, riskleri neler?

 

Affiliate marketing nedir?

Affiliate marketing, şirketlerin hem reklam, hem de satış yapmalarını sağladığı için çifte kazançlı bir sistem. İrili ufaklı birçok şirket bu yolla ürünlerini çok büyük reklam bütçeleri ayırmadan tanıtabiliyorlar. Bunun içinse bir affiliate network’ü ile anlaşmak yeterli. Şirketler ürünlerinin pazarlanması için hedeflenen eylem karşılığında bir komisyon oranı belirlerler. Hedeflenen eylem satışın gerçekleşmesi, üyeliğin oluşturulması, bir forumun doldurulması veya bir programın indirilmesi gibi farklı şekillerde tanımlanabilir. Bu sayede de hem ürününü satmak ya da tanıtmak isteyen şirketler, hem de yayıncılar kazanmaktadır. Yani affiliate kelimenin tam anlamıyla bir kazan-kazan modelidir.

 

Bu sistem nasıl çalışır?A

Performans pazarlama sayesinde ürün sahipleri pazarlamak istedikleri ürünü bu şekilde çok geniş çevrelerde ve her kesimin ulaşabildiği ortamlarda pazarlama imkanı bulabilir. Bu sayede de satış ortaklığı ürün sahipleri risksiz, ucuz ve etkili bir pazarlama olanağı sunuyor.

 

Yayıncılar, yani ürünün reklamını yapan satış ortakları da kendi sitelerinde, ilgili ürün veya hizmetlerin tanıtımını yaparak düzenli olarak gelir elde etme fırsatı yakalamış olurlar. Yapmaları gereken satış ortağı oldukları ürüne yönelik bir site açmak ve bu sitede bu ürünün tanıtımını yapmaktır. Affiliate marketing sitesinden aldıkları kendilerine özel reklam kodlarını ya da bağlantıları sitelerine yerleştirdikten sonra bu bağlantılar üzerinden satılan ürünlerden komisyon almaya başlarlar.

 

Diğer pazarlama yöntemlerinden farkı nedir?

Son zamanlarda pazarlama yöntemlerinin çeşitlenmesi, akıllara performans pazarlamanın diğer yöntemlerden ne gibi farklılıklara sahip olduğu sorusunu getiriyor. Bu anlamda belki de en önemli fark reklamverenin neredeyse sıfır risk aldığı bir model olması. Yayıncılar içinse yüksek komisyon oranları en önemli artısı. Bu farklar da performans pazarlamanın neden bu kadar çok tercih edilen bir pazarlama yöntemi olduğunu açıklıyor.

 

affiliate-marketing-tipsPeki bu işi herkes yapabilir mi?

Performans pazarlama herkes tarafından kullanılabilir. Fakat bu işi başarılı bir şekilde yapabilmek için bazı püf noktalarını bilmek gerekiyor. Reklamverenler için hangi ürün veya hizmetler affiliate yöntemi ile daha iyi pazarlanabilir, yayıncılar için bu ürün ve hizmetlerin sunumu nasıl olmalı, reklam kampanyaları ne şekilde hazırlanmalı, test kampanyaları ne kadar süre yayında kalmalı, başarılı test kampanyalarını nasıl daha kazançlı hale getirebiliriz, anahtar kelime seçimlerindeki püf noktalar gibi daha birçok detay konusunda ReklamAction’la size yardımcı olabilir.

 

Eğer siz de performans pazarlama dünyasına adımınızı atmak ve kazançlarını artırmak istiyorsanız web sitemizi ziyaret ederek Reklamverenimiz olun veya yayıncı hesabınızı hemen oluşturarak siz de ReklamAction ile kazanmaya başlayın…

 

http://www.reklamaction.com/

Bir Cevap Yazın