Affiliate içeriklerinizle daha çok kazanmanın 5 yolu

Yazar: | 01 Temmuz 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

RSA-220614-kazandiran-icerik-410x290Birçok affiliate yayıncısının aklında tek bir soru var: “ Daha fazla kazanmamı sağlayacak içerikleri nasıl oluştururum?” Affiliate yayıncılık internet üzerinden pratik bir şekilde gelir elde etmenizi sağlayan bir iş modeli olsa da aynı zamanda yoğun rekabetin yaşandığı da bir gerçek. Bu yüksek rekabet ortamında rakiplerin arasından sıyrılmak ve oluşturduğunuz içeriklerin size daha fazla kazandırmasını sağlamak için bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Performans yayıncılığında yalnızca temel affiliate yöntemlerini uygulayarak, seçtiğiniz ürün veya hizmeti kullanıcılara tanıtmak, onların bu ürün veya hizmeti satın almasını sağlamayabilir. Yüksek trafiği olan bir blogunuz ya da web siteniz olsa daha site trafiği her zaman fazla kazanacağınızı garanti edemez. Bu nedenle ReklamAction olarak sizlere performans yayıncılığı gelirlerinizi artırmanıza yardımcı olacak bazı öneriler hazırladık…

1. Tanıtılacak ürün veya hizmeti belirlemek

İçerik oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de hakkında yazmayı sevdiğiniz ürün veya hizmeti belirlemek. Bunun için iki yol kullanabilirsiniz. Öncelikle oluşturduğunuz içeriklere uygun ürün bulabilirsiniz ya da hakkında yazmaktan hoşlanacağınız ürünleri belirleyebilirsiniz.

2. Anahtar kelime listeleri oluşturmak

Hakkında içerik oluşturmak istediğiniz ürün veya hizmeti belirledikten sonra içeriğe ilişkin anahtar kelimeleri doğru tespit etmek son derece önemli. Ürün veya hizmete ilişkin temel birkaç anahtar kelime belirledikten sonra, sorulara cevap verici nitelikte uzun kuyruk (long tail) anahtar kelimeler oluşturmak ve bunların içerikte kullanıldığına dikkat etmek gerekiyor. Bu sayede aynı anahtar kelimelerle diğer site ve bloglardan, ya da sosyal ağ sitelerinden bağlantı almanız da mümkün olabilir. Bu da sitenizde veya blogunuzda uzun vadede kaliteli trafik elde etmenizi sağlayabilir.

3. Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarında anahtar kelimeler kadar anahtar kelimeleri nerede kullanacağınız da önemli. H1 etiketi kullanarak başlıkta ve H2 etiketiyle alt başlıklarda anahtar kelimelere yer vermek arama sonuçlarındaki sıralama için son derece önemli.

Google algoritmaları anahtar kelimeler kadar kullanıcıların sorularına cevap verici nitelikte olan içerikleri de önemsiyor. Bu nedenle içeriğinizde tanıttığınız ürüne dair insanların merak ettiği ve arama yaptığı sorulara cevap vermeniz içeriklerinize kaliteli trafik sağlamanızı kolaylaştırabilir.

4. Affiliate bağlantısını konumlandırmak

Okuyucuları sitenizdeki bir açılış sayfasına (landing page) yönledirecek bağlantıların (linklerin) kullanımına ve konumlandırılmasına ilişkin birçok yol var. Bunlardan öne çıkanlar şöyle:

  •  Ürün adına bağlantı yapmak: İçerikte geçen ürün ismine bağlantı kullanmak SEO açısından artı puan kazanmanızı sağlayabilir. Ürüne bağlantı vermeyi tercih etmiyorsanız “ürünü satın almak için buraya tıklayın” gibi bir call to action (CTA) da kullanabilirsiniz.
  • CTA butonları: Eğer çok fazla üründen ve ürünlere ilişkin promosyondan bahsediyorsanız CTA butonu kullanmanız faydalı olabilir. İçeriğinize bağlı olarak butonu içeriğin başında veya sonunda kullanabilirsiniz. Bağlantı olarak kullanmak istediğiniz CTA’ları da okuyucunun ilgisini kaybetmeden, yazının tamamını okumasını sağlamak için içeriğin son paragrafında kullanmanız mümkün.
  •  Ürün veya firma görseliyle yönlendirme: Ürün hakkında bilgi verdikten sonra okuyucu ürünün satın alınabileceği ana sayfaya firma görseli, logosu kullanarak yönlendirmek de dikkat çekici bir yöntem. Görselleri yazılı içeriğin altında kullanmak, kullanıcıyı bilgilendirmek açısından son derece önemli. Ayrıca kullanıcının ana sayfaya gitmeden sitenizde zaman geçirmesi Google tarafından sitenizin kullanıcı dostu bir site olduğunun fark edilmesine de yardımcı olabilir.
  •  Bannerlar: Eğer özel bir hizmetten bahsediyorsanız içeriğin üzerinde kullanacağınız bir banner okuyucunun dikkatini çekebilir. Banner kullanmayı tercih etmiyorsanız birçok hizmete ilişkin tanıtım yaptığınız içerikte birden fazla bağlantı (link) kullanarak da okuyucuları satın almaya yönlendirebilirsiniz.

5. Sosyal medya paylaşımları

Sosyal medya yayıncılara kaliteli trafik sağlayan kaynaklardan biri. Arama motorları da sosyal ağ sitelerindeki paylaşımlarını takip ederek SEO açısından inceliyor. Sosyal medyada kullanıcılara ulaşmak ve sosyal medyanın SEO etkisini kullanabilmek için içeriklerinizin URL’lerini sosyal medyada paylaşmak son derece önemli.

Kaliteli içerik ve doğru yönlendirme ile okuyucularınıza yalnızca ürün veya hizmet satın almaya yönlendirmemiş, onlara bir değer sunmuş oluyorsunuz. Performans yayıncılığında paylaştığımız ipuçlarını değerlendirerek siz de kaliteli içerikleri doğru yöntemlerle oluşturabilir ve gelirlerinizi artırabilirsiniz. Siz de performans yayıncılığı ile içeriklerinizden gelir elde etmek istiyorsanız ReklamAction yayıncı hesabınızı oluşturun ve gelirlerinizi artırmaya hemen başlayın…

One thought on “Affiliate içeriklerinizle daha çok kazanmanın 5 yolu

  1. İndirimci

    Bir seocu olarak güzel yazı yazmışsınız.Reklamaction sitesini yeni keşfettim ve üye oldum.Umarım başarılı olursunuz.

    Reply

Bir Cevap Yazın