Affiliate ekosistemini yakın gelecekte hangi gelişmeler bekliyor?

Yazar: | 13 Şubat 2015
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Affiliate ekosistemini yakın gelecekte hangi gelişmeler bekliyor?Dünyadaki ilk affiliate kampanyasının 1994 yılında gerçekleştiğini düşünürsek, sektörün 2015 yılı itibariyle 20. yılını tamamladığı ortaya çıkıyor. Özellikle internet kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak büyüyen affiliate pazarlama son yıllarda beklentilerin üzerinde büyüyen bir pazarlama kanalı haline geliyor.

Geçen 20 yıl sonunda sektörde atılan adımları değerlendirdiğimizde önümüzdeki yıllarda affiliate pazarlamada ne gibi gelişmeler olacağını tahmin etmek zor değil. Gelin birlikte affiliate pazarlama ekosisteminin geleceğini etkileyecek unsurlara ve bu gelişmelere ayak uydurmak için yapılmasın gerekenlere göz atalım…

1. Mobildeki gelişmeler

Tüm dijital pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi affiliate pazarlamada da mobilin yükselişi önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek gibi görünüyor. Bu nedenle bulunduğunuz reklam ağının mobile yönelik çalışmalarının olması, giderek kullanıcıların hayatının önemli bir parçası haline gelen mobil cihazlar yoluyla hedef kitlenize ulaşabilmeniz açısından önem taşıyor.

Forrester tarafından yapılan bir araştırma, 2016 yılı sonuna kadar affiliate yatırımlarının yüzde 16,7’sini mobil platformdaki affiliate reklamlarının oluşturacağını gösteriyor. Türkiye’nin en önemli affiliate ağlarından biri olan ReklamAction da ReklamMobi aracılığıyla reklamverenlerin ve yayıncıların mobil reklamlar üzerinden fayda sağlamaları için yol gösteriyor.

2. Affiliate pazarlamanın dijital pazarlama faaliyetlerine entegrasyonu

Affiliate kampanyalarını sınırlamamak ve diğer pazarlama kanallarıyla entegre çalışmalar gerçekleştirmek kampanyaların etkisini artırabiliyor. Bu nedenle çok kanallı pazarlama stratejisi kapsamında birçok pazarlama faaliyetiyle ortak yürüyen bir affiliate kampanyası oluşturmak reklemverenlerin affiliate pazarlamadan elde ettikleri başarının artmasını sağlıyor.

Bu nedenle affiliate kampanyaları oluştururken inovatif bir bakış açısına sahip olmak giderek daha fazla önem kazanıyor. Bu noktada entegre bir pazarlama faaliyeti oluşturmak için sizinle aynı bakış açısına sahip bir reklam ağıyla çalışmanız da önem taşıyor.

3. Daha iyi bir müşteri deneyimi için “big data” kullanımı

Dijital pazarlamada 2014 yılı sonuna doğru öne çıkan stratejilerden biri de kişiselleştirme yoluyla geliştirilen müşteri deneyimi. Bu stratejiyi oluşturabilmek için başarılı bir veri analizi yapabilmek ve bu analizlerin sonucunda yapılacak dijital yatırımları belirlemek gerekiyor. Bu anlamda büyük veri (big data) analizi ve affiliate kampanyalarının bu analizler sonucu gerçekleştirilmesi yatırım geri dönüşü açısından önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazla önem kazanacak gibi görünüyor.

4. Müşterilerin hangi kanallardan geldiğini tespit etmek

Müşterilerin satın alma süreci ve karar verme mekanizmaları her geçen gün değişiyor ve çeşitleniyor. Potansiyel müşteriler ürünü tanıma, araştırma ve satın alma sürecinde birçok cihazı ve kanalı bir arada kullanıyor. Yapılan araştırmalar müşterilerin yüzde 28’nin satın alam sürecine mobil cihazlarda başladığını ve süreci farklı bir cihazda tamamladığını gösteriyor. Bu nedenle firmaların potansiyel müşterilerinin bulunduğu her türlü dijital kanalda yer alması ve onların ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekiyor. Bu değişim affiliate kampanyalarının da bu çok kanallı stratejiyi benimsemesi gerektiğini gösteriyor.

Bahsettiğimiz ipuçları affiliate sektörünün yakın gelecekte hangi yönlerde değişeceğine ve gelişeceğine dair ipuçları veriyor. Eğer siz de bu gelişimi yakından takip etmek ve değişime ayak uydurmak istiyorsanız affiliate kampanyalarınıza farklı bir boyut kazandıracak bir affiliate ağıyla çalışmanızda fayda var. Eğer siz de affiliate pazarlama yoluyla  daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız hemen ReklamAction reklamverenleri arasına katılın. Doğru yerde, doğru zamanda, doğru şekilde yer alarak hedeflerinize ulaşın.

 

Bir Cevap Yazın