Açılış sayfanızın dönüşüm oranını nasıl artırabilirsiniz?

Yazar: | 24 Mart 2014
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

Performans yayıncıları için en önemli konulardan biri dönüşüm oranını artırabilmek. Çünkü eğer bu konuda yayınınızı geliştirebilir ve dönüşüm oranlarınızı daha üst seviyelere çekebilirseniz yüksek trafik peşinde koşmak zorunda kalmadan gelirlerinizi artırmanız mümkün olabilir.

Pek çok internet sitesinde olduğu gibi affiliate yayınlarında da dönüşüm oranı konusunda en büyük etkiye sahip olan sayfa ise landing page, yani açılış sayfası. Açılış sayfası en kısa tanımı ile ziyaretçinin sitenize giriş yaptığı ilk sayfaya verilen isim.

Bir reklam kampanyasındaki, Facebook paylaşımındaki ve hatta arama sonuçları sayfasındaki bağlantıya tıklayan ziyaretçinin sitenizde ilk gördüğü sayfa olan açılış sayfasını doğru şekilde kurgulayabilmek gerekiyor.

İşte ReklamAction yayıncıları için derlediğiniz, açılış sayfanızın dönüşüm oranını artırabilecek önemli ipuçları…

İlk saniyeler

Ziyaretçinin sitenizde ilk göreceği sayfa aynı zamanda sitenizde ne kadar süre kalacağına karar vermesini de sağlar. Eğer ilk birkaç saniye içerisinde onun dikkatini çekmeyi başaramaz veya aradığını ona sunamazsanız o ziyaretçiyi sonsuza kadar kaybetme ihtimali ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden açılış sayfanızın çarpıcı ve mesajı doğrudan veren bir yapıya sahip olması önemli.

Sayfada dengeyi sağlamak

Bunu yapmak için kullanacağınız görselin önemi büyük. Fakat görsel tek başına yeterli olmayabilir. Görseliniz ile ziyaretçinin dikkatini çektikten sonra bunu doğru hazırlanmış bir metin ile destekleyerek bu anlamda dengeyi sağlayabilirsiniz.

Başlığın önemi

Doğru hazırlanmış bir metnin en önemli kısmını ise sayfanın başlığı oluşturuyor. Sayfanızda kalıp kalmayacağına sadece bir kaç saniye içerisinde karar verecek olan ziyaretçinize, aradığını bulduğunu gösterebilmek için çarpıcı bir başlık çok işinize yarayabilir.

Ziyaretçinin güvenini kazanın

Bir ziyaretçinin sitenizde aradığını bulmasının ardından bu kez de güven faktörü devreye giriyor. Özellikle de sayfada belli bir ürün veya hizmeti tanıyorsanız, ziyaretçinizin sizin öne çıkardığınız ürünle ilgili yorumlarınızı dikkate almasını sağlamanız gerekiyor. Bunun için en etkili yöntem diğer kullanıcıların yorumları. Bunların yanı sıra sayfada sitenizin genel anlamda kaliteli, saygın ve güvenli bir site olduğunu göstermeniz etkili olabilir.

Basit ama çarpıcı bir call to action

Bir performans yayıncısı doğal olarak ziyaretçilerinin belirli bir aksiyonu gerçekleştirmesini hedefler. Sayfada ziyaretçilerinizi bu aksiyona yönlendirecek, call to action olarak nitelendirdiğimiz bir ifade yer almasında fayda var. Eğer bir yazı ise tercihen yazının sonunda, bir butonsa sayfa içerisinde görülür bir yerde bu call to action’ın yer alması performans dönüşümünü sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Varış sayfanızın dönüşüm oranını artırabiliyor olması bir yayıncı olarak sizin kazancınızı doğrudan etkileyecek kadar önemli bir faktör. Fakat bunun için aynı zamanda doğru bir affiliate network’ü ile çalışıyor ve çalıştığınız network’ün size, reklam alanlarınızı en uygun şekilde doldurmanızı sağlayacak reklamveren seçenekleri sunuyor olması gerekli. Bu konuda aradığınız herşeyi ReklamAction’da bulabilirsiniz. Gelin size de bir ReklamAction yayıncısı olun ve kazancınızı artırmaya bugünden başlayın…

Bir Cevap Yazın