10 maddede teknolojinin satın alma alışkanlıklarına etkisi

Yazar: | 05 Mayıs 2016
0 Paylaşım Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Paylaşım ×

10 maddede teknolojinin satın alma alışkanlıklarına etkisiTeknoloji kullanıcı beklentilerine göre gelişim gösteriyor. Kullanıcı davranışları ise teknolojik gelişmelerle doğru orantılı olarak değişim gösteriyor. Bunun doğal sonucu olarak markalar da değişen alışkanlıklara ayak uydurmak zorunda kalıyor.

Son yıllarda alışveriş davranışlarının mağazayla sınırlı kalmayıp teknolojik cihazlar yoluyla kabuğunu kırması, firmalar cephesinde oldukça önemli çıkarımların yapılmasına imkan sağlıyor. Satın alma alışkanlıklarının masaüstü bilgisayarlara taşınması, oradan da laptop’lara ve nihayetinde mobil cihazlara kayması incelenmeye değer veriler elde etmeye neden oluyor.

ABD’de 1.000 kişiyle yapılan bir araştırmanın sonuçları da teknolojiyle şekillenen satın alma alışkanlıklarına dair önemli bulgular ortaya koyuyor. Peki bu araştırmaya göre kullanıcılar hangi cihazlardan alışveriş yapma eğilimi gösteriyor, alışveriş için nereyi ne sıklıkla tercih ediyor ve bu veriler firmalar için ne gibi sonuçlar doğuruyor?

1. Yüzde 64 gibi bir orana sahip tüketici çoğunluğu, akıllı telefonlarından sık sık alışveriş yaptığını söylüyor. Yüzde 9’u ise akıllı telefonu alışveriş için nadiren kullanıyor.

2. Satın alma davranışı için tabletleri de tercih edenler ise yüzde 60’ı oluşturuyolarr.

3. Laptop ve desktop cihazların alışveriş için kullanım sıklığı ise aynı oranla yüzde 57.

4. Alışveriş yaparken cihazlardan çok fiziksel mağazaları tercih edenler ise sadece yüzde 29 orana sahip. Kullanıcıların hala çoğunluğunun fiziksel mağazalara ve alışveriş merkezlerine gittiği düşünüldüğünde online alışveriş yapmak yerine fiziksel mağazaları daha sık ziyaret edenlerin sayısının düşüşte olduğu söylenebilir.

5. Fiziksel mağazalara gitmeyi çok fazla tercih etmeyenlerin oranı ise yüzde 30. Fiziksel mağazaları sıklıkla ziyaret edenler ve çok fazla tercih etmeyenlerin oranının oldukça yakın olması kullanıcı davranışlarındaki değişimi daha da ilginç kılıyor.

6. Fiziksel mağazaları daha çok ziyaret ettiklerini söyleyenlerin yüzde 43’ü 25-34 yaş aralığındaki kullanıcılar oluştururken, mağazaya gitmeyi daha az tercih eden 18-24 yaş aralığındakilerin oranı ise yüzde 36.

7. Alışverişleri için akıllı telefonları ve laptop’ları kullananların çoğunluğunu 18-44 yaş aralığındakiler oluşturuyor ve 45 ve üstü yaş gruptakiler ise masaüstü bilgisayarları tercih ediyorlar. Bu da yaş değişkeninin teknolojik gelişmelerle yakından ilişkili olduğunu gözler önüne seriyor.

8. 45-54 yaş aralığındaki kullanıcılar alışveriş için akıllı telefonları, 35-44 yaş arasındakilerden yüzde 46 daha az kullanıyorlar.

9. Kullanıcılar eğer daha önce bir cihazla alışveriş yapmayı deneyimledilerse, daha sonra alışveriş için yine aynı cihazı kullanmayı tercih ediyorlar.

10. Tüketicilerin alışveriş yapma eğilimi; masaüstü, dizüstü, mobil veya fiziksel mağaza ayrımı yapılmaksızın geçtiğimiz yıla oranla artış göstermiş bulunuyor.

Firmaların kullanıcı satın alma davranışlarındaki değişiklikleri gözlemleyerek çıkan sonuçlara uygun pazarlama stratejileri geliştirmeleri giderek daha fazla önem kazanıyor. Reklamverenlerin değişen koşulların değerlendirilmesi ve araştırma bulgularının da ışığında affiliate gibi kazandıran pazarlama yöntemlerine başvurması ise kazanç elde etmelerinde önemli bir rol oynuyor. Siz de hedef kitlenizi yakalayarak minimum risk ile maksimum kazanç elde etmek istiyorsanız, ReklamAction hesabınızı oluşturarak işe başlayabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın